• پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-11290-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

نائب رئیس شورای‌شهر کاشمر:

آنچه این روزها در شورای شهر کاشمر می‌گذرد به هیچ‌وجه قابل دفاع نیست

نائب رئیس شورای‌شهر کاشمر گفت: شایسته نیست عضوی از اعضای شورا با ادبیاتی سخیف در این مکان صحبت کند و به نیابت از عده‌ای متخلف و زمین‌خوار و بدهکار به شهرداری، به صورت نیابتی فضای شورا را متشنج کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان دکتر محمد صادقی امروز در جلسه فوق‌العاده شورای‌شهر گفت: عملکرد و کارنامه برخی از شوراها از جمله شورای شهر کاشمر آن‌چنان درگیر حاشیه‌ها و اما و اگرها شده‌ که بسیاری از شهروندان درباره میزان کارآمدی این نهاد مدنی با تردید سخن می‌گویند.

وی اظهار کرد: از آنجا که در کشور ما سابقه‌ای از وجود نهادهای مدنی که مسئولیت‌های رسمی اجتماعی داشته باشند، وجود ندارد، تا حدی مشاهده این‌گونه مسائل قابل توجیه و تحمّل است ولی آنچه این روزها در شورای شهر ما می‌گذرد به هیچوجه قابل دفاع نیست.

دکتر صادقی با اشاره به این‌که شورای‌شهر کاشمر گویی تمایل دارد تبدیل به یک شورای اجرایی و مدیریتی گردیده و عملاً در جزئی‌ترین امور اجرایی که وظیفه مدیرمسئول اجرایی است، دخالت نماید؛ افزود: این موضوع در شهر کاشمر به دلیل آن‌که عادت به کار جمعی نکرده‌ایم، به یکی از مشکلات عمده مدیریت شهری تبدیل گردیده است.

نایب رئیس شورای‌شهر کاشمر ادامه داد: از آنجا که «اطلاعات» و «اختیارات تصمیم‌گیری» در کنار یکدیگر قدرت بالایی به نهاد شورا و اعضای آن می‌دهد که چه بسا موجب فساد می‌گردد، لذا باید بر رفتار و گفتار اعضای شورا نیز نظارت گردد.

وی با تأکید بر این‌که تصمیم‌گیری اعضای شورای‌شهر در فضایی آرام و بدور از جنجال و بدبینی و کینه‌ورزی میسّر است در غیر این‌صورت، نمی‌توان ادعای اجرای قانون و خدمت به مردم را داشت، گفت: متاسفانه جنجال‌آفرینی در شورای‌شهر کاشمر نه از ابتدای شروع به کار شورای پنجم، بلکه مسبوق به سابقه است و از زمان شورای چهارم نیز شاهد اتهام زنی‌هایی از قبیل تبعیض، باندبازی، جناح‌گرایی، و غیره به مدیریت شهری بودیم.

صادقی در همین خصوص اظهار کرد: جالب است که در تمام این مدت پنج‌سال، حتی یک مورد استناد و مدرک معتبر و محکمه‌پسند از سوی اتهام‌زنان، به شورای شهر یا سایر دستگاه‌های نظارتی ارائه نشده است، اما در عین حال، این روند همچنان ادامه دارد و حملات و اتهامات خود را نسبت به مدیریت شهری و حتی رئیس محترم شورا به قصد تحت فشار قراردادن ایشان افزایش داده‌اند.

وی بیان کرد: تردیدی نیست که بنده به عنوان عضوی از اعضای شورای شهر، هیچ‌گاه تحت تأثیر جنجال و هیاهوی این افراد که این روزها در فضای مجازی و رسانه‌ای فعال‌تر شده‌اند، قرار نخواهم گرفت و تسلیم رانت‌خواهان، متخلفان و بدهکارانِ اتهام‌زن و جنجال‌آفرین که اصل جایگاه شورا و آبرو و اعتبار مدیریت شهری و رئیس شورا را نشانه رفته‌اند، قرار نخواهم گرفت.

این عضو شورای شهر در ادامه از دیگر اعضاء خواست که در رفتار خویش تجدید نظر کنیم و جنجال‌آفرینی خود در شورا را به پای حساب رئیس محترم شورا ننویسیم، چرا که ما در شورای چهارم نیز شاهد همین جنجال‌آفرینی‌ها و اتهام زنی‌ها در حالی‌که شخصیت دیگری ریاست شورا را برعهده داشت، بوده‌ایم.

وی با بیان این‌که، شایسته نیست عضوی از اعضای شورا با ادبیاتی سخیف در این مکان صحبت کند و به نیابت از عده‌ای متخلف و زمین‌خوار و بدهکار به شهرداری، فضای شورا را متشنج نماید، گفت: شایسته نیست که عضو شورا کینه و دشمنی‌های شخصی را به محیط شورا کشانده و حتی وقت شورا را بعضا به صورت غیرمستقیم به دفاع از آنان اختصاص دهد.

صادقی با اشاره به این‌که شایسته نیست که قانونگرایی و آرامش در ظاهر لقلقه زبان‌مان باشد اما از همان اولین جلسه تشکیل شورای پنجم، برای ایجاد تشنج و ناآرامی در شورا، جلسه بگذاریم و از هر اقدام ایذایی فروگذار نباشیم، عنوان کرد: شایسته نیست که شعار شفافیت سر دهیم و اجرای این شعار را برای دیگران بخواهیم ولی خودمان در کارنامه شورایی خویش مواردی داشته باشیم که چندان با این شعار مطابقت نداشته باشد.


وی در ادامه با اعلام این‌که حضور در جلسات شورا برای انجام تسویه حساب‌های شخصی و اتهام‌زنی بی‌اساس و جنجال‌آفرینی، شایسته ما و این جایگاه نیست، افزود: باید هریک از ما به کارنامه شورایی خویش مراجعه کنیم و با توجه به این‌که تمام مذاکرات و فعل و انفعالات شورا ثبت و ضبط گردیده، ببینیم تاکنون کدام مشکل شهر را حل کرده‌ایم؟ کدام پیشنهاد مفید و مؤثر و اجرایی را برای عمران و آبادی شهر ارائه داده‌ایم؟ کدام طرح را به شورا ارائه و در مورد آن بحث و بررسی کارشناسانه انجام داده‌ایم؟

نائب رئیس شورای‌شهر ادامه داد: ما که همواره برای مدیریت شهری، در کمیسیون‌ها و مصوبات خویش ایجاد هزینه می‌کنیم، تاکنون کدام ایده را برای ایجاد درآمد پایدار شهرداری ارائه کرده‌ایم؟ ما در این وانفسای بی‌پولی، برای گرفتن کدام اعتبار استانی و کشوری قدمی برداشته‌ایم و یا کمکی کرده‌ایم؟

وی با بیان این‌که هرچند یکی از وظایف ما نظارت بر عملکرد مدیریت شهری است، ولی گویا نظارت را با سنگ اندازی و ایجاد اختلال در کار شهرداری اشتباه گرفته ایم، افزود: همه ما می‌دانیم که سؤال از مدیریت شهری و شهردار حق ماست و هیچ‌کس با آن مخالف نیست و نمی‌تواند باشد، ولی قانون‌گزار برای طرح سؤال روند خاصی را تعریف نموده و نباید از این ابزار برای جنجال آفرینی و اهانت و تهمت و اخلال در کار شهر استفاده کرد که متاسفانه اکنون چنین شده است.

در ادامه عضو دیگری از شورای شهر با بیان اینکه ابتدا تصور می‌کردم پرسش‌ها و سوالات جناب اعمی چه وجهی از عملکرد شهرداری را مورد سؤال قرار خواهد داد و30 سوال مطروحه وی چه کیفیتی از نظر گشایش در امور مردم و شفاف‌سازی مالی شهرداری ایجاد خواهد کرد، گفت: متاسفانه پس از شنیدن سؤالات، به عنوان عضو شورا بسیار افسوس خوردم.

یعقوب گل‌محمدی گفت: در بلوار سیدمرتضی غرفه‌های تجاری 30 ساله که صورت ناخوشایندی داشت، توسط شهرداری با پروژه‌های فاخر و ارزشمندی ساماندهی و از این طریق صد شغل مستقیم برای جوانان و افراد جویای کار فراهم گردید، اما برخی این اقدام را مؤاخذه می‌کنند.

وی اظهار کرد: تاکنون طی سال‌های متمادی و دهه‌های قبل، شهرداری از شهروندان عوارض می‌گرفته و جهت تنظیف و نگهداری سیدمرتضی و کمپ زائر ماهیانه20 کارگر را حقوق می‌داده و در این خصوص مردم شهر ماهیانه حداقل 50 میلیون تومان هزینه متحمل می‌شدند و اکنون مقرر است با این پروژه اقتصادی، جبران ضررهای ماهیانه صورت گیرد و باری از دوش مردم که واقعاً در مضیقه هستند برداشته ‌شود، اما برخی مخالف هستند.

وی گفت: در حالی که اعضاء شورا در دور گذشته مصوباتی داشته‌اند و شهردار، مصوبات آنها را که قانونی هم بوده اقدام نموده، ولی اکنون درباره همان اقدامات سؤال مطرح کرده و بازخواست می‌کنند.

مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر کاشمر با اظهار تأسف از این‌که گروهی هر تهمت ناروایی را روا می‌دارند، بیان کرد: آیا این دلسردی‌ها و بدبینی‌ها و تهمت‌ها آن هم در ماه مبارک رمضان توجیه دارد؟

وی افزود: این‌که شهرداری توانسته از وزارت راه و شهرسازی قیر رایگان بگیرد و به مردم بدون تحمیل هزینه خدمات گسترده‌ای بدهد و شورای وقت نیز این موضوع را به فال نیک گرفته و همراهی نموده، روا نیست که امروز حسن اعمی عضو جدید شورای شهر بگوید شهردار برای گرفتن قیر رایگان هم باید از شورا اجازه می‌گرفتند.

گل‌محمدی با بیان این‌که طبق قانون، ما بسترساز مشارکت مردم هستیم، افزود: خداپسندانه نیست مدیریت شهری را متوقف کنیم و برای وی مشغله ذهنی و محدودیت‌هایی ایجاد نماییم.

وی در ادامه با اعلام این‌که برای پروژه ورودی شمالی، یعنی ورودی از سمت کوهسرخ، اقدامات ارزشمندی صورت گرفته و دستورات بسیار خوبی از وزیر مربوطه گرفته شده است، گفت: به رغم تمامی اقدامات، اما در این خصوص شهرداری را زیر سؤال برده‌ایم.

گل‌محمدی با بیان این‌که در همین خصوص شهردار در جلسه شورای‌شهر مستندات لازم را ارائه داده است، اظهار کرد: در دو سال متوالی شورای‌شهر برای همین پروژه مصوبه داشته و اختیار هزینه نیز به شهردار داده و شهرداری نیز برای این پروژه قیر رایگان گرفته است.

رئیس شورای شهرستان افزود: نمی‌دانم آقای اعمی و دوستان‌شان چنین شتابان به کجا می‌خواهند بروند و چرا مخالف کار کردن شهردار برای مردم هستند؟

گل‌محمدی با اعلام این‌که اکنون پروژه‌هایی شروع شده و فعال هستند که از آرزوهای دیرینه مردم و مسئولان بوده است، بیان کرد: برخی دوست دارند بی‌جهت با آبروی مدیریت شهری کاشمر که از ظرفیت‌های توسعه شهر هستند، بازی کنند.

وی در ادامه افزود: هر چند شهردار در تلاش برای بهسازی ورودی شرقی که محل حادثه و جان دادن بسیاری از عزیزان ما بوده و حتی یک پزشک نخبه در این مسیر جان خود را از دست داد می‌باشد، اما برخی اعضاء در زمان ارائه توضیحات شهردار سر تکان می‌دهند و می‌خندند و انگار که جان مردم برای‌شان اهمیت ندارد.

این عضو شورای‌شهر با اشاره به این‌که شهردار کاشمر برای جلوگیری از تردد ماشین‌های سنگین از داخل شهر و حفظ جان مردم نسبت به ایجاد کمربند شمالی اقدام کرده است، افزود: برخی اعضا می‌گویند چرا از ما در این خصوص اجازه نگرفتید و وارد این پروژه شده‌اید.

وی بازخواست برای کارهای خیر و نیک و ارزشمند را دور از انصاف دانست و به بیان توصیه‌هایی از رهبر معظم انقلاب پرداخت.

در ادامه گل محمدی خطاب به حسن اعمی عضو اصولگرای شورای شهر افزود: وقتی شما از بودجه سال 95 و 96 و پیوست آن بی‌اطلاع بودید، نباید ابتدا مصاحبه کرده و در فضاهای مختلف طرح موضوع کنید.

وی بیان کرد: بند هفت ذیل بودجه مصوب 95 و 96 شورا، اختیار هزینه طبق بودجه و رعایت آئین‌نامه مالی و معاملاتی را به شهردار داده است.

مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر کاشمر با اشاره به این‌که نمی‌دانم وقتی آن شورا اختیارات را به شهردار داده‌اند و رعایت آئین نامه مالی نیز انجام گرفته، این فضاسازی ها برای چیست؟ افزود: برخی اعضاء حتی تصمیمات قبلی خودشان را تائید نمی کنند و می گویند در جریان نبودم و رأی داده‌ام.

وی با بیان اینکه چگونه توقع دارید مردم به حرف های شما صحه بگذارند، گفت: بهتر است به گذشتگان احترام بگذارید و اول خودتان را ثابت کنید و بعد از دیگران ایراد بگیرید.

گل محمدی با اظهار تأسف از اینکه طی ده روز گذشته، دوستانی که از اعضای شورا که خود را دغدغه مند می دانند، حتی یک جلسه فوق العاده برای مشکلات مردم تقاضا نکرده اند، بیان کرد: سؤال به جای خود و کار به جای خود، ولی سنگ اندازی را از دستور کار خارج کنید.

متأسفانه با مغلطه و داد و فریادهای اعضای اصولگرای شورا که از افشاگری های شهردار و دیگر سخنان اصلاح طلبان در خصوص نحوه رفتارشان و نیز روشدن تخلفاتشان با مدرک و مستند، خشمگین شده بودند، ختم شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: