• یکشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 974-1585-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

دادستان مشهد با اشاره به شائبه عدم صلاحیت دستگاه قضا در مساله کمربند جنوبی؛

آقایان بروند عملیات را آغاز کنند، ببینند چه می‌شود

دادستان مشهد با اشاره به شائبه عدم صلاحیت دستگاه قضا در مساله کمربند جنوبی تاکید کرد: آن تصمیمی که در این خصوص به شورای شهر و شهرداری اعلام شده تصمیم قانونی است. آقایان اعلام می کنند صلاحیت این اقدام را نداریم؛ بروند عملیات را آغاز کنند، ببینند نتیجه آن چه می شود.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، غلامعلی صادقی امروز در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته قوه قضاییه در دادگستری خراسان رضوی با اشاره به پرونده یکی از اعضای شورای شهر مشهد اظهار کرد: پرونده در مرحله تحقیقات است و براساس قانون تا زمانی که رای قطعی در مورد یک متهم و یا متهمانی صادر نشده و به مرحله قطعیت نرسیده، دستگاه قضایی از اعلام جزییات آن معذور است.
 
وی در مورد داروخانه های سنتی و عطاری ها و ارایه دارو در این مراکز عنوان کرد: گزارشاتی در این خصوص داشته ایم که متاسفانه موادی که ارایه شده یا مواد مخدر بوده و یا توام با آن بوده است. گزارشاتی از طریق مردم و گزارشاتی نیز توسط ضابطان به دادسرا رسیده که مجموعه آن موجب شد دادسرای انقلاب یک همکاری با ضابطان و شبکه بهداشت اعمال کند و پرونده هایی نیز در این زمینه تشکیل شده و تعدادی از این داروخانه های سنتی نیز ناگزیر از جمع آوری شد، پرونده هایی نیز در این مورد در حال رسیدگی است.
 
صادقی در مورد ارایه دارو به دانشجویان برای بهتر شدن شرایط تحصیلی گفت: این مساله مربوط به شبکه درمان است اما آن مواردی که به دادسرا مربوط می شود، به دادسرا ارسال شده است. در این زمینه نیز تعدادی پرونده تشکیل شده است. در این خصوص لازم است خانواده و ها و محصلین و دانشجویان نیز مراقبت لازم را داشته باشند و به هر خبری در مورد این مواد اعتنا نکنند. این مواد آثار روحی و جسمی سوئی نیز دارد.
 
دادستان مشهد با اشاره به مساله کودک آزاری تصریح کرد: در مورد پرونده‌های مرتبط با این مساله چه منجر به فوت کودک یا صدمه به وی شود، جرم و قابل تعقیب است. مطمئنا سازمان های متولی این قضیه مانند بهزیستی و یا خیریه های نگهدارنده این اطفال تکلیف داشته و باید در درجه نخست مساله را گزارش کنند. در این رابطه اقدامات و برنامه های خوبی برای حاشیه شهر و بهزیستی و هر نهادی که به شکلی با این کودکان در ارتباط است، برگزار شده و این برنامه ها با کیفیت و کمیت بیشتری در استان، مشهد و به خصوص حاشیه شهر دنبال خواهد شد.
 
صادقی در مورد پرونده صندوق بیمه توسعه عنوان کرد: پرونده مربوط به این مجموعه در تهران تشکیل شد. بنا نیست در استان ها در این خصوص پرونده های جدایی تشکیل شود. با پیگیری های مرتبط با این پرونده مشکل خاص غیرقابل حل نداشته ایم و موارد منجر به صدور حکم و اجرا نیازمند برخی پیگیری هاست ولی در حال حاضر حق و حقوقی که روی زمین مانده باشد، نداریم.
 
هنوز در مورد پیامک های تهدیدآمیز از سوی یک زن به نمایندگان اعلام جرمی صورت نگرفته است
 
وی با اشاره به مساله ارسال پیامک های تهدید آمیز از سوی یک زن برای نمایندگان مجلس گفت: هنوز گزارشی که حکایت از اعلام جرم در این خصوص باشد، به ما نرسیده است.
 
بزرگواران اگر می خواهید در هر قسمتی از این شهر کاری انجام دهید، انجام دهید اما بگذارید کمربند جنوبی مال مردم باشد
 
صادقی درباره پرونده کمربند جنوبی مشهد و اظهار نظر یکی از اعضای شورای شهر مبنی بر عدم صلاحیت دادگستری برای ورود به آن خاطرنشان کرد: شرق و غرب و شمال و جنوب مشهد، 3 ضلع آن برای هر کسی که می خواهد کمربندی احداث کند و یا هر اقدام دیگری کند، حرفی نداریم. در مورد عرصه کمربند جنوبی باید گفت این تنها عرصه ای است که برای کاربری تفریحی و گردشگری مناسب است.
 
وی اضافه کرد: بیشترین زحمتی که در مورد ارتفاعات جنوبی سازمان های مختلف متحمل شده اند، دادگستری بوده باشد. در واقع اقداماتی که برای رهاسازی این منطقه صورت گرفته و اصراری هم بر رفع تصرفات داشته ایم، با این نیت بود که بزرگواران اگر می خواهید در هر قسمتی از این شهر کاری انجام دهید، انجام بدهید ولی بگذارید این منطقه مال مردم باشد.
 
دادستان مشهد با بیان اینکه اینجا به عنوان ادامه کمربند سبز باید تبدیل شود به یک فضای سبز و محل استراحت و مراجعات مردم، گفت: ییلاقات مشهد امروز پاسخگوی مردم مشهد نیست و این مسیر تردد نمی تواند پاسخگوی این نیاز باشد و مقصد آن که طرقبه و شاندیز باشد هم پاسخگوی این حجم نخواهد بود.
 
صادقی خاطرنشان کرد: تنها عرصه ای که در حال حاضر وجود دارد همین عرصه است. آیا این درست است که برای تردد یک تعداد اتوموبیل آن را به یک کمربند 75 متری تبدیل کنیم که حاشیه هایی هم خواهد داشت. بگذاریم این را مردم استفاده کنند. این همه بزرگراه و خیابان احداث شده و فضا برای توسعه آن وجود دارد. آقایان در این مورد می گویند در این کمربند هزینه شده که اولا باید گفت میزان این هزینه 80 درصد نیست. با اقدامات کارشناسی ما مشخص نیست هر درصدی که کار انجام شده، منافاتی با آنچه ما دنبال انجام آن هستیم، ندارد.
 
وی افزود: آن تصمیمی که در این خصوص به شورای شهر و شهردرای اعلام شده تصمیم قانونی است و اعلام کرده ایم اگر برخلاف این تصمیم کسی آنجا ادامه عملیات را صورت دهد، این اقدام وی قابل تعیقب است. آقایان اعلام می کنند صلاحیت این اقدام را نداریم؛ بروند عملیات را آغاز کنند، ببینند نتیجه آن چه می شود

شورای شهر اگر می خواهد خدمت کند، در ارتباط با معتادان متجاهر اقدام کند
 
دادستان مشهد با بیان اینکه این همه معضل در این شهر وجود دارد اما سخنانی گفته می شود که نباید گفته شود و به شکلی فرار به جلو صورت می گیرد، تصریح کرد: شورای شهر اگر می خواهد خدمت کند، در ارتباط با معتادان متجاهر اقدام کند. من از شورای شهر و شهردار فعلی توقع بیشتری داشتم. در دوره گذشته حمایت های مالی مجموعه شورای شهر و شهرداری از شورای هماهنگی مبارزه با جرایم مرتبط با مواد مخدر بیشتر بود. این در حالی است که بر خلاف اعلام آقایان در جلسات رسمی، هنوز سازمان بهزیستی در این مورد تنهاست. بهزیستی اعلام می دارد به علت باری که روی دوش دارد، نمی تواند برای مدت طولانی آن را تحمل کند.
 
وی افزود: آقایان اگر می خواهند کمک کنند، رضایت مردم را جلب کنند. در حال حاضر 70 درصد سرقت ها مربوط به معتادان متجاهر می شود. بیایید در این مورد فکری بیاندیشید.
 
صادقی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه ما در چند سال گذشته با جدیت تمام عرصه کشف رود را رهاسازی کرده و در اختیار شهرداری قرار داده ایم. فاز بعدی اقدامات ما تصفیه فاضلاب آن مجموعه است. این یک منبع و یک ثروت استانی و ملی است که باید این فاضلاب تصفیه شود و کل آبیاری های فضای سبز مشهد را پاسخگو باشد. در حال حاضر ما پرونده علیه شرکت آب منطقه ای و فاضلاب به عنوان تهدید علیه بهداشت داریم و به عنوان متهم مدیران این مجموعه ها را دعوت کرده ایم. در همین مورد شهرداری هم سهم می برد؛ چقدر در مورد تصفیه فاضلاب کشف رود مصاحبه کرده اند؟ چقدر اعلام آمادگی کرده اند؟
 
دادستان مشهد با اشاره به مساله نقدینگی ها و شرایط بازار گفت: این مشکلات حوزه ارز و سکه ناشی از نقدینگی فراوانی است که در اختیار مردم است. خواهش ما از مردم این است که اشخاص و مراکزی را که می خواهند در آن سرمایه گذاری کنند، تنها با توجه به تبلیغات و وعده های بالای آنان که هیچ واحد صنعتی نمی تواند آن را اعمال کند، نباشد.
 
اگر نقدینگی برای پدیده تخصیص می یابد، بخشی از آن برای پرداخت طلب سهامداران در نظر گرفته شود
 
وی در مورد وضعیت پرونده پدیده شاندیز گفت: دو مطلب در این خصوص وجود دارد. یک مساله این است که نقدینگی کنسرسیوم بانکی پدیده برای ادامه پروژه های پدیده در حال انجام است. تقاضای درستی از سوی سهامداران نیز مطرح می شود و آن این است که اگر نقدینگی برای ادامه فعالیت های پدیده تخصیص می یابد، بخشی از آن برای پرداخت طلب سهامدارانی که مشکلات خاصی دارند، در نظر گرفته شود.
 
صادقی همچنین با اشاره به تعاونی ها و موسسات غیرمجازی که بخشی از پرونده آن در مشهد و تهران در حال رسیدگی است، عنوان کرد: یک هیات از نمایندگان 3 قوه در تهران تشکیل شد تا استان ها در این موضوع ورود نکنند و همه تصمیمات باید در این هیات قالب گرفته شود. منابع مالی این تعاونی ها متفاوت است و برخی شرایط بهتر و برخی شرایط ضعیف تری دارند.
 
نباید فرقی در پرداخت های پلکانی تعاونی های مختلف قایل شد تا مشکل مردم حل شود
 
دادستان مشهد خاطرنشان کرد: آنچه ابلاغ شده بود این بود که هر تعاونی که منابع بیشتری دارد، اجازه پرداخت مطالبات مردم به میزان بیشتری را داشته باشد و آن مجموعه ای که منابع کمتری دارد، بالتبع منابع کمتری را به طلبکاران خود پرداخت کند. با پیگیری های صورت گرفته این نظر به مرکز ارایه شد که فرقی در این خصوص قایل نشویم. در حال حاضر بانک مرکزی 30 هزار میلیارد تومان در قالب خط اعتباری به مراجع جایگزین این مجموعه ها تزریق کرده است. خواهش ما و نظر استان این بوده که فرقی در پرداخت های پلکانی تعاونی های مختلف قایل نشوند تا مشکل مردم حل شود. با حل مشکل سپرده گذاران، طبق قانون اموالی که از این مجموعه ها توبیخ شده، در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: