• پنجشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-2784-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی:

حل مساله آب از مهمترین وظایف نظام است

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: مساله آب مساله نظام جمهوری اسلامی تلقی می‌شود و حل آن از مهم‌ترین وظایف نظام بوده، مساله آب زمانی حل می‌شود که تبدیل به مساله 80 میلیون ایرانی شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد علایی در نشست خبری با خبرنگاران در محل سد چالیدره اظهار کرد: تا چندین سال پیش مساله آب مساله شرکت آب منطقه ای تلقی می‌شد اما بعد از آن این مساله تبدیل به مساله آبفا، وزارت نیرو و پس از آن تبدیل به مساله دولت شد.

وی ادامه داد: جلسات مشترکی در سه قوه یعنی دولت، مجلس و قوه قضاییه برگزار و مصوبات خوبی در خصوص مساله آب مطرح شد که اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده و یک کارگروه با ریاست رییس جمهور و دبیری وزیر نیرو تحت عنوان "سازگاری با کم آبی" در کشور تشکیل شد که یک اتفاق خوب به حساب می‌آید.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تصریح کرد: به عقیده من بحران آب از کودتای ۲۸ مرداد آغاز شد، زیرا خارجی‌ها ابزار حفر چاه و ساخت سد را در اختیار ما گذاشته‌اند، البته در بخشی از آن نیز خود ما مقصر هستیم، از آن زمان به بعد تعداد چاه‌ها و سدها بیشتر شد. بنابراین این تفکر که هر میزان آب بخواهیم با پول می‌توانیم در اختیار داشته باشیم، اشتباه است. 

علایی عنوان کرد: همواره بایستی با منابع موجود سازگار شویم؛ در واقع حفر چاه و سدسازی باعث شد که مبانی کار برهم خورد و سطح توقعات ما را در این زمینه بالا برد و آب تبدیل به کالای دولتی شد، اگر پول باشد آن را تامین می‌کنیم تا مصرف کنیم. حرمت اسراف آب، آلودگی آب و اینکه آب کالای اقتصادی است، از بین رفت. آب در سه دهه پیش در اروپا به یک کالای اقتصادی تبدیل شد؛ در واقع مدیریت آب نیازمند اقتصاد است.

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه آب توجیه اقتصادی ندارد

وی با تاکید بر اینکه آب در بخش کشاورزی رایگان و برای صنعت و مصرف خانگی با یارانه بسیار بالا در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفت، خاطرنشان کرد: تا سال گذشته بهای 1000 لیتر آب صنعتی 13 ریال بوده که دارای پیامدهایی است؛ یکی از این پیامدها عدم کنترل رفتار مصرف‌کننده است. در حال حاضر دولت یارانه‌های سنگینی را برای تامین آب مصرفی شهر مشهد پرداخت می‌کند. همچنین سرمایه‌گذاری در حوزه آب توسط بخش خصوصی هیچ توجیه اقتصادی ندارد. چون آب را با یارانه توزیع می‌کنیم. مساله آب زمانی حل می‌شود که آب تبدیل به مساله 80 میلیون ایرانی شود.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی اظهار کرد: باید به عنوان یک مصرف کننده باور کنیم که در یک سرزمین خشک زندگی می‌کنیم که منابع آبی آن کم است و به خاطر رفتار غیر مسئولانه همه ما باعث شده‌ایم، سطح آب‌های زیرزمینی با روند شدیدی کاهش یابد. حدود 7 تا 8 درصد از کل آب را آب شرب تشکیل می‌دهد که مقدار بسیار کمی بوده و تامین آن سخت است. حجم کمی از حجم کل آب استان قابلیت شرب دارد و همه باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم. در این حوزه مشکل ما بی پولی نیست بلکه مساله اصلی باور، فرهنگ و پذیرش بی آبی است که بایستی با این مقدار کم زندگی کنیم.

انتقال 150 میلیون مترمکعب آب از دریای عمان به مشهد

علایی با بیان اینکه بیشترین آب مصرفی در حوزه کشاورزی بوده، عنوان کرد: ما حتی اگر آب را از طریق دریای عمان به مشهد منتقل کنیم، باز هم نیازمند آب بیشتری هستیم چون آب را به درستی مصرف نمی‌کنیم. به عنوان مثال در استان سالانه 6 میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌کنیم، درحالیکه 150 میلیون مترمکعب از دریای عمان به مشهد منتقل می‌شود. حتی با پیگیری طرح انتقال آب از دریای عمان، این آب، آب گرانی خواهد بود و قیمت آن بین 25 تا 30 هزار تومان خواهد بود. 

تنها 120 میلیون متر مکعب آب از سد دوستی متعلق به ماست

وی با تاکید بر اینکه حجم آب موجود در سد دوستی 240 میلیون متر مکعب است، تصریح کرد: درنتیجه بایستی بدمصرفی را حل کرده و سپس به دنبال تامین آب مورد نیاز بود زیرا این امر اصلا قابل مدیریت نیست و با انتقال آب کاری پیش نمی‌رود. در واقع نصف این 240 میلیون متر مکعب آب متعلق به کشور ماست؛ یعنی حدود 120 میلیون متر مکعب آب از سد دوستی برای ماست و نصف دیگر آن به کشور همسایه ترکمنستان متعلق است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هزینه تلفن و قبض موبایل در سبد کالای خانوار ایرانی حدود 4 درصد بوده و هزینه قبض آب و برق به صورت مشترک حدود 0.3 درصد است. حدود 70 درصد از آب شرب مشهد از سد دوستی تامین می شود؛ کل حجم ورودی آب به داخل ایران 30 میلیون متر مکعب است. با توجه به خشکسالی شدید در افغانستان و احتمال اینکه این خشکسالی در سال‌های بعد ادامه داشته باشد، بایستی برای سال 98 و بعد از آن برنامه داشته باشیم. نمی‌توانیم به مردم بگوییم آب نخورید، چون سد دوستی آب ندارد.

متوسط مصرف روزانه 8.5 مترمکعب لیتر آب

علایی افزود: حدود 33 درصد یعنی 2.6 لیتر متر مکعب آب از سد دوستی به مشهد منتقل شده و هدایت الکتریکی آب از ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ به ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ رسیده است. در واقع هر چه تراز آب پایین تر باشد کیفیت آب کاهش یافته و باید هزینه‌های تصفیه بیشتری برای افزایش کیفیت آب صورت گیرد. طبق آماری در روز دوشنبه 8556 لیتر در ثانیه آب مصرف کردیم؛ متوسط مصرف در روز 8.5 لیتر مترمکعب بوده که از این میزان، 2.6 لیتر از سد دوستی، حدود 300 لیتر در ثانیه از سوی سد ارداک، 460 لیترمترمکعب از سد کارده و مابقی حجم آب مصرفی 5.5 متر مکعب از چاه‌های عمیق غرب مشهد عمدتا تامین شده است.

وی با تاکید بر اینکه 30 درصد محصولات کشاورزی تبدیل به ضایعات می‌شود، اضافه کرد: در واقع 30 درصد از زحمت کشاورزان، کود و... به هدر می رود. حدود 1.2 میلیارد متر مکعب در استان و حدود 28 میلیارد متر مکعب آب در کشور مصرف می‌شود که این میزان برابر غذای 15 میلیون نفر است. بنابراین در حوزه آب به ویژه مصرف آب در کشاورزی نیازمند برنامه‌ریزی هستیم. در گذشته با یک متر مکعب آب حدود 800 گرم ماده خشک توسط کشاورزان تولید می‌شد که در سال‌های اخیر این میزان به 1200 گرم ماده خشک رسید.

برداشت آب از 1347 دشت مشهد ممنوع شده است

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه حدود 6700 چاه در دشت مشهد موجود است، اضافه کرد: اگر از دشت های ممنوع یک لیتر آب تخصیص جدید که برداشت شود با آن برخورد می‌شود و اجازه این امر داده نخواهد شد؛ در واقع این سیاست باید حدود 40 سال پیش اجرا می‌شد. برداشت آب از 1347 دشت مشهد ممنوع شده و 1300 حلقه چاه بوده که میزان برداشت آب از چاه، چشمه و قنات حدود 850 میلیون متر مکعب بوده و عمق متوسط هر چاه تا حدود 50 تا 60 متر است. اما در برخی از چاه‌ها برداشت آب از عمق 350 متری صورت می‌گیرد. 

علایی در خصوص کاهش بارندگی خاطرنشان کرد: در 40 سال گذشته میزان بارندگی حدود 221 میلی لیتر در سال بوده و در 15 سال اخیر این میزان به 209 میلی‌لیتر در سال رسیده که در 10 سال گذشته به 198 میلی لیتر در سال کاهش یافته است. در سال های آبی 95 و 96 حدود 14.5 درصد حجم بارش بارندگی نسبت به 40 سال گذشته کاهش یافته است. اگر کل آب تجدیدشونده در گذشته 6 میلیارد و 821 میلیون متر مکعب در سال بوده که در سال 95 و 96 به 4 میلیارد و 450 میلیون متر مکعب در سال کاهش یافته است؛ در واقع حدود 34.8 درصد حجم بارندگی کم شده که معادل با دو میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب است.

کاهش 32 درصدی از تغذیه آب‌های زیرزمینی

وی در خصوص میزان تغذیه آب‌های زیرزمینی تصریح کرد: 5 میلیارد و 321 میلیون مترمکعب به 3 میلیارد و 321 میلیون مترمکعب کاهش یافته که معادل 32 درصد است. درواقع 2 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب کمتر نسبت به گذشته تغذیه می‌شوند. همواره براساس کارگروه سازگاری با کم‌آبی، حدود 30 درصد میزان آب مصرفی فضای سبز را باید کاهش دهیم و الگوی کشت فضای سبز اصلاح شود که تعهدات شهرداری را نیز شامل می شود.

تا پایان تیرماه همه چاه‌ها بایستی مجهز به کنتور هوشمند شوند

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی ادامه داد: در شرکت‌های آب و فاضلاب شهر مشهد، روستایی و استان و سایر ارگان‌ها باید چند این اقدام صورت گیرد؛ تمام چاه‌های استان با هر نوع حجم مصرفی بایستی مجهز به کنتور هوشمند حجمی تا پایان تیرماه سال جاری ‌شوند. در حال حاضر سال گذشته حدود 10 هزار حلقه چاه به کنتور هوشمند حجمی مجهز شده‌اند و همچنین باید آب فضای سبز از آب شرب، بهداشت و صنعت ازهم جدا شود.

علایی با اشاره به اینکه در حوزه صنعت و معدن همه چاه ها بایستی به کنتور هوشمند حجمی مجهز شوند، خاطرنشان کرد: در این حوزه، باید فرآیند مصرف کاهش برداشت را ارائه دهند. در واقع طبق شاخصی باید هدر رفت و پرت مصرف آب، کاهش یابد. از طرف دیگر حجم آبی که به فاضلاب شهری تبدیل می‌شود، بسیار بیشتر از حجم فاضلاب‌های صنعتی بوده است. فاضلاب‌های صنعتی بسیار خطرناک هستند اما می‌توان از این فاضلاب صنعتی و پساب صنعت، پس از فرآیند تصفیه، برای آبیاری فضای سبز استفاده کرد.

7200 چاه غیر مجاز شناسایی شده است

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی میزان مصرف آب در حوزه کشاورزی عنوان کرد: این میزان مصرفی در دشت مشهد 68 درصد، در استان به 86 درصد می رسد و همچنین در کشور حدود 92 درصد است. با توجه به وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی استان، کاشت برنج در استان بر خلاف قانون است و با آن برخورد خواهد شد. تعداد چاه‌های غیرمجاز شناسایی شده حدود ۷۲۰۰ بوده ولی مطمئنا این میزان در حقیقت بیشتر است.

وی در خصوص برنامه سازگاری با کم‌آبی در خراسان رضوی اظهار کرد: بر اساس برنامه ششم که پنج سال است، ما در حوزه مساله آب سال به سال این برنامه را تدوین کرده‌ایم. یک سند تحت عنوان سند تدبیر آب مشهد توسط مدیران با تجربه، کشاورزان، علاقه‌مندان این حوزه و... تدوین شد. سرانه مصرف آب در شهرستان‌های شاندیز و طرقبه حدود 450 لیتر است؛ بخشی از این میزان، هدر رفت شبکه و بخش دیگر آن مشترک های غیر مجاز است. همچنین کشاورز در روستا با آب تصفیه و شرب زمین‌های خود را آبیاری می کنند. درنتیجه در واقع این 450 لیتر باید به 120 تا 150 لیتر برسد.

میزان آب مصرفی کلان شهر مشهد 225 میلیون لیترمترمکعب  

علایی اضافه کرد: همچنین برای آب مصرفی برای حفر در بخش مترو از آب تصفیه شده سد دوستی استفاده می‌شود و باید از آب تصفیه شده فاضلاب ها با کمک شرکت آب و فاضلاب استفاده کنند و این مساله‌برای کارواش‌ها نیز برقرار است. اصلاح آب فاضلاب امری بسیار مهم بوده که باید حتما صورت گیرد. میزان آب مصرفی کلان شهر مشهد 225 میلیون لیترمترمکعب بوده درحالیکه نیاز آب شرب مشهد 35 میلیون لیترمترمکعب بوده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: