• پنجشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 974-2885-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

استاد تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد:

دکتر بهشتی اندیشه‌ورزی قوی و مسلط بود

استاد تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در جو نخبگان کشور و فضای دانشگاهی و حوزوی به تفکراتی از جنس تفکرات امثال دکتر مطهری و بهشتی نیاز داریم. البته در حال حاضر پرچم‌دار این تفکر، آیت‌الله خامنه‌ای هستند.

هادی وکیلی در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، در خصوص واقعه هفت تیر، اظهار کرد: مقدمات حادثه تلخ هفتم تیر 1360 از ماه‌ها قبل به ویژه از یک هفته قبل از آن شروع شده بود. برخی گروه‌های زیاده‌طلب، قدرت‌طلب و وابسته به جریان‌های استکباری در ماه‌های بعد از پیروزی انقلاب دست به سلاح بردند و علیه جمهوری اسلامی رفتار براندازانه و جنگ مسلحانه را آغاز کردند.

وی افزود: این گروه‎ها در شکل‌های مختلفی فعال شده بودند. برخی در ماه‌های اول تلاش می‌‌کردند تا مشی سیاسی درون سیستمی داشته باشند اما یک سال بعد از پیروزی انقلاب به سمت مبارزه مسلحانه علیه جمهوری اسلامی رفتند. از جمله آن‌ها سازمان منافقین و مجاهدین خلق بودند. آن‌ها در سال‌های 59 و 60 دست به ترورهای زیادی زدند و یکی از روش‌هایی که به زعم خود توانستند جمهوری اسلامی را سرنگون کنند ترور مردم عادی کوچه و بازار از نوع مردمان معتقد به انقلاب و حزب‌اللهی‌ها و یا ترور رهبران و عوامل موثر انقلاب اسلامی بود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در سال‌های 58 و 59 ترور بسیار زیاد بود، عنوان کرد: در سال 60 مسائل مهمی پیش می‌آید. یکی از مسائل این است که در 30 خرداد60 همزمان با اینکه مجلس رای به عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر داد، وابستگی او به قطب‌های بیگانه محرز و مسلم و اسنادش در مجلس نیز مطرح شد، این عدم کفایت توسط مجلس ابلاغ و بعد بنی‌صدر توسط امام(ره) بر اساس قانون اساسی عزل شد. بنی‌صدر با سازمان منافقین پیوند بسیار نزدیکی برقرار کرد و همزمان که بنی‌صدر، مسعود رجوی و برخی دیگر از کشور فرار کردند، سازمان در 30 خرداد 60 اعلام جنگ مسلحانه و ترورهای شدیدی را آغاز کرد.

وکیلی ادامه داد: نمونه آن ترور آیت‌الله خامنه‌ای در 6 تیر بود. بعد از آن در 7 تیر حادثه انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی رخ داد. حزب جمهوری اسلامی مهم‌ترین حزب داخل نظام بود و تقریبا تمام شخصیت‌های مختلفی که امروز به اصطلاح جناح‌های چپ و راست هستند، عضو آن بودند. در آن حادثه آیت‌الله بهشتی از رجال اصلی و متفکرین انقلاب و رئیس قوه قضاییه و 72 تن دیگر نیز که بسیاری از نمایندگان مجلس و قوای دیگر بودند، به شهادت رسیدند. این حادثه توسط عنصر نفوذی منافقین در داخل دفتر حزب رخ داد. این فرد بعد از ان حادثه به خارج از کشور گریخت.

وی بیان کرد: این حادثه از این نظر که به بخش زیادی از بزرگان نظام آسیب زد، بسیار مهم و تلخ بود اما به طور آشکارا منجر به افشای دست جریانات انحرافی چون منافقین و بنی‌صدر شد. مشخص شد که آن‌ها تا چه حد جریان‌هایی تروریست، خون‌ریز و جنایتکار هستند و هنوز نیز در پرونده آن‌ها بیش از 17 هزار ترور ثبت شده که تا زمان حاضر آمار آن در مجامع بین‌المللی مطرح است. 

استاد تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص علت اینکه این گروه‌ها به سراغ دکتر بهشتی رفتند، تصریح کرد: در این زمینه باید به دو مسئله توجه کرد. اول اینکه انحراف فکری سازمان از سال 53 ،54 محرز شده بود و در سال 54 رسما بیانیه تغییر مواضع ایدئولوژیک را صادر و به طور رسمی و کتبی اعلام مارکسیست شدن و تبری ازاسلام کردند. آن‌ها چطور می توانستند در سال 59 یا 60 خود را اسلامی بخوانند و مدعی باشند که در جمهوری اسلامی باید رئیس‌جمهور و مقامات از آن‎ها باشد در حالی که قبلا اسلام را آشکارا انکار کرده بودند.

وکیلی اضافه کرد: این انحراف در مبانی فکری آن‌ها یک مقدمه بود. بنابراین آن‌ها از جریان اصلی انقلاب، امام(ره)، آیت‌الله بهشتی، آیت‌الله مطهری و دیگران جدا شدند و فاصله گرفتند. آن‎ها بعد از گریختن از کشور رسما به دامان صدام پناه بردند و در کنارصدام با مردم ایران جنگیدند و جوانان ما را شهید کردند. این انحرافات نظری و عملی منجر به این شد که آن‌ها به این سمت میل کنند. دکتر بهشتی به عنوان شخصیتی متفکر، اندیشه‌ورزی قوی و مسلط، برخوردار از دانش حوزوی و دانشگاهی روز و نزدیکی به اندیشه‌های امام(ره) و اعتقاد به نظریه جمهوری اسلامی، محل کینه بیشتری بود.

این استاد تاریخ گفت: رویکرد بزرگان نسل اول انقلاب چون آیت‌الله بهشتی و آیت‌الله مطهری امروز در فضای نخبگانی کشور مشهود است. ما در جو نخبگان کشور و فضای دانشگاهی و حوزوی به تفکراتی از جنس تفکرات امثال مطهری و بهشتی نیاز داریم. البته در حال حاضر پرچم‌دار این تفکر، آیت‌الله خامنه‌ای هستند اما ما در بعد گسترده‌تری نیاز به این مسئله و نوعی اجتماعی شدن و گسترش تفکری از جنس این بزرگان نیاز داریم. اگر آن مبانی فکری و نظری مورد توجه قرار بگیرد، بسیاری از آسیب‌های موجود جامعه و نظام ما نیز خود به خود رفع و حل می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: