• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 974-6890-5
  • خبرنگار : 15280
  • منبع خبر : ----

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی :

نیشابور برخوردار از تمام شاخص‌های ثبت جهانی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: نيشابور نظامیه‌ها و مدارس با شکوهی داشته و بزرگترین محوطه تاریخی کشور با بیش ۴۵۰۰ هکتار وسعت، متعلق به اين شهرستان است، نيشابور برخوردار از تمام شاخص‌های ثبت جهانی است.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، ابوالفضل مکرمی‌فر در نشستي كه در سالن شهيد عابد فرمانداري نيشابور برگزار شد، اظهار کرد: حرکت امام رضا از ابتدا به صورت مخفی بود و در نیشابور علنی شد. شهر نیشابور یکی از شهرهای اربعه خراسان بزرگ بوده؛ مرو، بلخ، هرات و نیشابور. مرو كه در فهرست آثار جهانی ثبت شده؛ بلخ و هرات در حال پیگیری برای ثبت جهانی هستند و اما نیشابور مانده که البته هم اکنون گروهی از هیات علمی دانشگاه تهران در حال پیگیری اين موضوع هستند.

وي عنوان كرد: شهر نیشابور در اوایل دوره اسلامی ۳.۵ میلیون جمعیت و بیش از ۳۰۰ محله داشته که هر محله با شهر شیراز زمان خود برابری می‌کرده است.

مكرمي‌فر افزود: نيشابور نظامیه‌ها و مدارس با شکوهی داشته است، بزرگترین محوطه تاریخی کشور با بیش ۴۵۰۰ هکتار وسعت، متعلق به نیشابور است. این عرصه بزرگ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده؛ نیشابور برخوردار از تمام شاخص‌های ثبت جهانی مي‌باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بيان كرد: تعداد ۲۸۹ کارگاه صنایع دستی در این شهر وجود دارد که ۲۰۰۰ نفر در آن‌ها مشغول به کار هستند. نیشابور حدود ۸ میلیون گردشگر در سال دارد که اين آمار رو به افزایش است. حدود ۱۰ روستای طبیعی تاریخی در اين شهرستان داریم که ظرفیت خوبی برای جذب گردشگرند.

وی افزود: مواردی اعم از فرهنگ، ادب، علم، مفاخر، مشاهیر و... که در یک کشور وجود دارد؛ همگی در نیشابور جمع است و از همه مهم‌تر مردم فرهیخته و انسان دوست این شهر است.

امروز ما نيازمند گفت‌وگو هستيم

در ادامه این نشست مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی  طی سخنانی گفت: امروز ما نیازمند گفت‌وگو هستیم؛ گفت‌وگو میان اقشار مختلف جامعه، گفت‌وگو در جهان اسلام و گفت‌وگو با ادیان الهی؛ امام رضا راه گفت‌وگو را به ما نشان داده است.

جعفر مروارید اظهار كرد: امروز در نیشابور هستیم شهری که اولین پایتخت فرهنگی پس از ظهور اسلام و در زمان طاهریان بوده و همچنین قدمگاه امام رضا(ع) هست.

وي بیان کرد: امروزه ما نیازمند گفت‌وگو هستیم و امام رضا(ع) راه گفت‌وگو را به ما نشان داده، گفت‌وگو میان اقشار مختلف جامعه، گفت‌وگو در جهان اسلام و گفت‌وگو با ادیان الهی؛ یک نمونه از گفت‌وگوی معاصر رهنمود مقام معظم رهبری به جوانان است که ما نیازمند هستیم تا در عرصه فرهنگ و هنر مجددا به منابع پیشین رجوع کنیم و بر اساس نیاز زمانه تقسیمی روزآمد از منابع دینی را برای فرهیختگان و جوانان ارائه دهیم.

مرواريد افزود: نیشابور خاستگاه علما، اندیشمندان و فضلا بوده؛ شهری که در ادامه روند تاریخی خود در جنگ تحمیلی و دفاع از حرم، شهدای گرانقدری را تقدیم انقلاب کرده است. نیشابور از گذشته تا کنون در صحنه فرهنگی فعال است؛ نیشابور پایتخت کتاب ایران در سال ۹۵ و نامزد پایتخت کتاب جهان از طرف یونسکو بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی با اشاره به جايگاه فرهنگي نيشابور اظهار كرد: اگر سه ضلع تمدن ایران یعنی اصفهان، شیراز و نیشابور را در نظر بگیریم؛ بی شک نیشابور بزرگترین و موثرترین است. در خراسان سه روز ملی بزرگداشت مفاخر ثبت شده در تقویم جمهوری اسلامی ایران را داريم؛ ۲۵ فروردین روز ملی عطار؛ ۲۵ اردیبهشت روز ملی فردوسی و ۲۸ اردیبهشت روز ملی خیام. نمایشگاه بزرگ ناشران کتاب را هر ساله داریم؛ نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت را در خراسان داریم.

مرواريد گفت: سالانه چاپ ۴۰۰۰ عنوان کتاب با شمارگان بیش از ۷ میلیون را در استان داریم که بیش از ۲۰۰ نویسنده فعال متعلق به نیشابور است. در استان ۳۵ نشریه، ۵ روزنامه و ۳۵۰ هفته نامه، ماهنامه و فصلنامه داریم که ۱۰ نشریه متعلق به نیشابور است. ۲۴۰ موسسه فرهنگی و ۲۰۰۰ کانون فرهنگی و هنری در مساجد استان داریم که ۱۵۰ کانون در نیشابور است.

وي افزود: ۷۰۰ کانون آگهی و تبلیغات، ۳۲۰ چاپخانه و ۱۰۷ موسسه قرآنی و بیش ۱۴۰۰ فعال بین المللی قرآنی داریم. ۴۴ سالن سینما و ۳۷۰ آموزشگاه هنری فعال داریم که ۴۰ آموزشگاه در نیشابور فعال هستند. اگر در چهلمین سال از گذشت انقلاب بتوانیم به نسل جوان ظرفیت‌ها و داشته های فرهنگی را نشان بدهیم و چشم انداز آینده را برای آنها ترسیم کنیم، هیچ مشکل اقتصادی و هیچ تهدید خارجی کارساز نخواهد بود. ما نیازمند یک اتحاد براساس مفاهیم مشترک فرهنگی هستیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: