• سه شنبه ۱۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-7114-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد:

تحقق 64 درصدی بودجه شهرداری در سال جاری/ شهرداری ماهانه 100 میلیارد حقوق می‌دهد

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد گفت: در سال جاری 64 درصد بودجه  روزشمار شهرداری تحقق یافته است که نسبت‌به سال گذشته، رشد قابل‌توجهی داشته است.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، بتول گندمی امروز در نشستی خبری که در تالار شهر برگزار شد، در خصوص تحقق بودجه شهرداری در سال جاری اظهار کرد:  تحقق بودجه روزشمار ما پس از گذشت 103 روز، 64 درصد، معادل  ۴۴میلیارد تومان بوده است که  نسبت به مدت مشابه سال گذشته  ۶۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به پرسشی  در خصوص تاثیر اوضاع آشفته اقتصادی بر تحقق بودجه شهرداری و اصلاح بودجه با توجه به این شرایط عنوان کرد: روز گذشته  یکی از دستورکارهای مهم کمیسیون تلفیق شورا همین موضوع بود. اگر این شرایط اقتصادی ثابت بماند و سخت‌تر نشود حدوداً با 1070 میلیارد تومان کسری بودجه به شرط تحقق صددرصدی بودجه مواجه خواهیم شد. بخش عمده این موضوع هم در حوزه عمرانی و توسعه شهر است. امیدواریم  مدیران شهرداری با تدابیری که اتخاذ می‌کنند، این کسری بودجه جبران شود و همچنین با بازنگری در اولویت‌های خود کاهش کسری بودجه را داشته باشیم. اصلاح بودجه از تکالیف قانونی شوراست و بر اساس آیین‌نامه، در یک زمان مقرری اصلاح بودجه ارائه می‌شود. زمان اصلاح بودجه سال جاری چند ماه دیگر است.

بدهی 65 میلیارد تومانی شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد در خصوص بدهی شهرداری تصریح کرد: بدهی شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی از سال ۹۰ تا پایان ۹۴ و به نرخ همان زمان ۶۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است. اینکه این عدد در سال ۹۷ چقدر می‌شود در حال بررسی است. در خصوص پرداخت بدهی‌ها تدوین لایحه‌ای در دستور کار ماست.

گندمی با اشاره به اوراق مشارکت خط 2 قطارشهری عنوان کرد: 530 میلیارد تومان از تعهداتمان به بانک‌ها را از دولت گرفتیم. اگر این مبلغ وصول نمی‌شد، 140 میلیارد تومان جریمه می‌شدیم. در سال‌های گذشته عمدتاً شهرداری نتوانسته تعهدات دولت را در پرداخت اوراق مشارکت وصول کند.

تعداد کارکنان شهرداری شفاف نیست 

وی در خصوص تعداد پرسنل شهرداری تصریح کرد: از زمانی که شورای پنجم روی کار آمده است، مدیران شهری در خصوص تعداد پرسنل شهرداری عددهای متفاوتی به ما اعلام کرده‌اند. طبق آخرین اعلام آن‌ها تا پایان سال ۹۶ تعداد پرسنل شهرداری ۱۴ هزار و ۶۹۸ نفر بوده‌اند که ۷۱۱۷ نفر از آن‌ها ارتباط استخدامی مستقیم با شهرداری داشته‌اند. برای من همیشه جای سوال است که چگونه آموزش و پرورش می‌تواند در اطلاعات و آمار و پرداختی‌ها به‌روز باشد، اما شهرداری‌های کلان‌شهرها نمی‌توانند آمار دقیقی از نیروهای خود داشته باشند.

گندمی  در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر اینکه «در شهرداری منطقه ثامن تعدیل نیرو انجام شده است، آیا در شهرداری‌های مناطق دیگر هم این اقدام انجام خواهد شد؟»، عنوان کرد: تصمصی برای تعدیل نیرو در برنامه  سال جاری نداریم. تعدیل نیرویی که در شهرداری منطقه ثامن اتفاق افتاده مربوط  به شرکت‌هایی بوده که با شهرداری این منطقه همکاری می‌کرده‌اند و این نیرو‌ها با این شرکت‌ها رابطه استخدامی داشته‌اند نه با شهرداری. 

وی با اشاره به اینکه «همواره شاید مازاد نیرو داشته باشیم»، تصریح کرد: ما یک‌سری از وظایفمان را برون‌سپاری کرده‌ایم که نباید می‌کرده‌ایم. در حوزه نظارتی نباید برون‌سپاری انجام می‌شد اما این کار را انجام داده‌ایم. در حوزه کارگزاری‌ها و کسب درآمدها هم برون‌سپاری انجام شده است. در این زمینه در بخش‌هایی باید تجدیدنظر داشته باشیم. معاونت مالی شهرداری درحال بررسی این موضوع است. در برون‌سپاری باید با کاهش هزینه روبه‌رو شویم، نه اینکه افزایش هزینه داشته باشیم.

وجود بی‌عدالتی در حقوق زنان و افراد تحصیل‌کرده جوان در شهرداری

گندمی بیان کرد: شهرداری در راستای چابک‌سازی وظیفه دارد مطالعات خود در زمینه نیروی انسانی را دقیق کند. با توجه به ایجاد خزانه متمرکز که درآمدهای سازمان‌ها و شهرداری‌ها به آن واریز می‌شود، پرداخت حقوق متمرکز را هم باید پیگیری کنیم که محقق شود. بی‌عدالتی‌هایی را در خصوص حقوق کارکنان شاهد هستیم. این بی‌عدالتی‌ها نسبت به زنان و نیروهای تحصیل کرده جوان بیشتر است. 

شهرداری ماهانه 100 میلیارد حقوق می‌دهد

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد ادامه داد: مجموع حقوق پرداختی کارکنان شهرداری که به صورت مستقیم و غیرمستقیم با شهرداری کار می‌کنند، یعنی مجموع حقوق کارکنان ستادها، سازمان‌ها و مناطق شهرداری، حدود 100 میلیارد تومان در ماه است. همچنین حقوق نیروهایی که به‌صورت مستقیم با شهرداری همکاری می‌کنند حدود 15 میلیارد تومان در ماه است.

رفتار سازمان تامین اجتماعی باعث سرگردانی شهروندان می‌شود

گندمی با بیان اینکه «تعداد  پروانه‌هایی که  در این سه ماهه ابتدای سال جاری به نظام مهندسی ارجاع داده شده است از 500 مورد در مدت مشابه سال گذشته به 1600 مورد رسیده است»، تصریح کرد: این موضوع نشان می‌دهد تمرکز ما در حوزه اشتغال و رفتن به سمت رونق اقتصادی است. با دو مرحله‌شدن صدور پروانه‌ها که  کار شهروند را تسهیل می‌کند و با تصمیماتی که در حوزه تامین اجتماعی گرفته شده، امیدواریم این روند رو به افزایش باشد. 

وی ادامه داد: در حوزه تامین اجتماعی متاسفانه با همه تعاملی که شورا و شهرداری با این سازمان در جهت پاسخ‌گویی به شهروندان و اجرای درست قانون داشته است، متاسفانه رویه همچنان به گونه‌ای است که  سرگردانی بیشتر شهروندان را در مراجعه به این سازمان شاهد هستیم. امیدواریم در این زمینه مدیران استان و مدیران کشوری بازنگری جدی در شیوه عمل این سازمان داشته باشد. وظیفه تمام دستگاه‌ها پاسخ‌گویی سریع به شهروندان است. این انتظار از سازمان تامین اجتماعی می‌رود که رفتارش باعث سرگردانی شهروندان نشود.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد اظهار کرد: در صدور پروانه، شهروندان درخواست پروانه داشتند و در سازمان‌های دیگر معطل می‌شدند، اما می‌گفتند شهرداری پاسخ ما را نمی‌دهد. به همین دلیل صدور پروانه را دومرحله‌ای کردیم که پاسخ شهروندان را بدهیم و معطلی آنان در نظام مهندسی  و سازمان تامین اجتماعی، به پای شهرداری نوشته نشود.

وی با اشاره به اینکه «یکی از نکات مورد توجه ما افزایش درآمد پایدار بوده است»، بیان کرد: ما سهم کمک دولت را در درآمدهای پایدار لحاظ می‌کنیم. متاسفانه در تصمیماتی که در سطح کلان و در سطح استان‌ها گرفته می‌شود سهم کلان شهرها همواره به درستی و دقیق لحاظ نمی‌شود. خواسته ما از شورای برنامه‌ریزی استان  لحاظ کردن سهم 88 به 12 درصدی است که شهری مثل تهران از آن برخوردار است. در حوزه مالیات بر ارزش افزوده و مواردی از این قبیل در بودجه‌ها، سهم مشهد را 70 به 30 لحاظ می‌کنند که از اعتراضات جدی ماست؛ میزان زائری که به مشهد وارد می‌شوند در این تصمیم‌گیری لحاظ نمی‌شود و همچنین اعتبارات در حوزه‌هایی توزیع می‌شود که امکان جذب برای آنها وجود ندارد یا معمولا آن اعتبارات برگشت داده می‌شود. درخواست ما این است که شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و استاندار تجدیدنظر جدی در حوزه سهم مشهد از این اعتبارات داشته باشند و ما را مانند تهران لحاظ کنند. اگر این رویه ادامه داشته باشد سهم شهروندان مشهدی از این کمک‌ها کم می‌شود در اینجا نیاز به همراهی و کمک نمایندگان مجلس هم داریم.

بخشودگی 127 میلیاردی در شورای چهارم مشهد

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد با تاکید بر اینکه  «از رویکردهای مهم شورای پنجم مخالفت با هبه ها و بخشودگی هاست»، تشریح کرد: براساس گزارش‌ها در شورای چهارم مشهد 57 مورد هبه داشتیم. این موارد هبه‌های موضوعی هستند و بخشودگی‌ها را شامل نمی‌شود. کل بخشودگی‌ها ۱۲۷ میلیارد تومان بوده است. این مبلغ  نرخ کارشناسی شده همان زمان است که امروز عدد بالایی می‌شود.16  مورد از بخشودگی‌ها مربوط به ۵ ماه پایانی  شورای چهارم بوده است.تا کنون در شورای پنجم هبه‌ای نداشته‌ایم.

گندمی یادآور شد: در شورای پنجم رویکرد بخشش و تخفیف را به گونه عمل خواهیم کرد  که اگر شهروندی از  سرانه‌های در نظر گرفته شده در بودجه محروم می‌شود در جای دیگر به آن بپردازیم و یا اگر ظرفیت قانونی همچون برنامه ششم توسعه ، تکالیف مصوب مجلس و... در خصوص قشرهایی تصمیماتی گرفته شده قطعا در دستور کار خواهیم داشت و آنها را رعایت می‌کنیم. به طور مثال شورا یک میلیارد تومان کمک برای ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی مشهداختصاص دادیم. نگاه ما این بود که این دانش‌آموزان از سرانه یارانه کمک شهرداری بهره‌مند نمی‌شوند و امکان بهره‌مندی از سیستم حمل و نقل عمومی را ندارند. در راستای کمکی که به همه شهروندان پرداخت می‌شود سهم دانش‌آموزان استثنایی لحاظ شد و یک میلیارد تومان در این زمینه اختصاص یافت.

وی افزود: کمیسیون برنامه و بودجه  ضمن بررسی مصوبات گذشته درخصوص املاک و مستغلات شهرداری از شهرداری خواسته آن بخش از مصوبات که در بازه زمانی عمل نشده اقدامات قانونی خود را انجام دهد. بررسی درخصوص املاک و مستغلات شهرداری که در اختیار مجموعه‌های متعدد است در حال انجام است. شهروندان صاحبان اصلی دارایی‌های شهر هستند و در هر تصمیم‌گیری تمام شهروندان باید لحاظ شوند.

افزایش 6 درصدی درآمدهای پایدار شهرداری در سال جاری 

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد با بیان اینکه « در اصلاح بودجه ۹۶ مهمترین نگاهمان کاهش هزینه جاری بود»، اظهار کرد: 70 میلیارد تومان کاهش در هزینه‌های جاری ایجاد کردیم. در حوزه درآمدها هم افزایش درآمدهای پایدار را مدنظر قرار دادیم.  این موضوع در سال گذشته عملیاتی نشد اما در سال 97 توانستیم  سهم درآمدهای پایدار را از ۲۰ درصد به ۲۶ درصد رساندیم.  

گندمی تصریح کرد: اعتقاد داریم اگر بخواهیم سازمان استراتژی محور باشیم از مهمترین اولویت‌های شهرداری باید توجه به نیروهای سازمانی خودش باشد. ضعف عمده ما در عملیاتی نشدن برنامه‌های ادوار  گذشته عدم پیوند بدنه شهرداری با برنامه بوده است و حدودا 5 درصد پرسنل  با استراتژی و مفاهیم آن توانستند پیوند برقرار کنند.

وی با اشاره به اینکه «یکی از مهمترین نکات مورد توجه ما در بودجه سال 97، مدیریت هزینه بوده است»، عنوان کرد: یکی از مهمترین الزامات فرآیندی در رسیدن به نظام درآمد پایدار این است که مدیریت شهری باید به محاسبه مجدد بهای تمام شده خدماتی که ارایه می‌دهد، بپردازد. تاکید داشتیم بهای خدمات شهری، رفت‌وروب، فضای سبز، حوزه عمرانی مورد بازنگری قرار بگیرد و قیمت تمام شده را برای کنترل هزینه‌ها داشته باشیم.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد با بیان اینکه «در بررسی نحوه دریافت مطالب شهرداری از شهروندان مصوبه مشخص داشتیم»، گفت:  اگر رویه گذشته یعنی رویه سال‌های 92 تا 96 حاکم بود باید از ۱۳۴میلیارد درآمد شهرداری در سال گذشته چشم پوشی می‌کردیم. با تمرکز بر این موضوع در سه ماه ابتدای سال جاری  ۱3۴ میلیارد تومان از حقوق مردم را که می توانستیم از آن در قالب تخفیف و بخشودگی بگذریم را وصول کردیم. 

تشکیل ستاد درآمد پایدار  

گندمی یادآور شد: در تبصره یک  بودجه 97 آمده است که شهرداری باید طرح توجیهی توسعه منابع پایدار را سریعتر تدوین کند. مهمترین اقدام ما در این زمینه  تشکیل مجدد ستاد درآمد پایدار بوده است. تفوت این ستاد با ستادهای گذشته  این است که تعداد کارگروه‌ها کاهش یافت، از کارشناسان دعوت کرده‌ایم در کارگروه‌ها حضور داشته باشند و... . دوماه است این ستاد  دوماه خیلی متمرکز فعالیت می کند وامیدواریم  در لایحه بودجه ۹۸  درآمدهای پایدارمان افزایش یاید.

وی با اشاره به اینکه «شهر نباید گران اداره شود»، بیان کرد: نگاه ما این است که میزان سرانه هزینه شهروندان به گونه‌ای باشد که  نسبت به سایر کلان‌شهرها ارزان‌تر یا برابر باشد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد با اشاره به ابلاغ طرح جامع شهر توسط شهردارگفت: شهرداری و مجموعه مسکن‌وشهرسازی درحال تدوین طرح تفصیلی هستند. همچنین کارگروهی در ستاد درآمدهای پایدار شکل گرفته که درخصوص ظرفیت‌هایی که به سهم درآمدهای پایدار ما در طرح جامع و تفصیلی کمک می‌کند،مطالعه می کند.

گندمی ادامه داد: در طرح جامع شهر مشهد حریم آن افزایش چشمگیری داشته است. ما در حریم خدماتی را ارایه می‌دهیم که وظیفه قانونی ما نیست این خدمات در حوزه‌های اتوبوسرانی و آتش نشانی و... است که  برای آن هم ریالی دریافت نمی‌کنیم  و هزینه آن را شهروندان مشهدی پرداخت می‌کند. در راستای کاهش این موضوع  کارگروه درآمدهای حریم فعالیت می‌کند.
  
وی با اشاره به اینکه «تدوین برنامه چهارساله شهرداری در دستورکار قرار گرفته است»، اظهار کرد: این برنامه در سال‌های 95 و 96 درحال تدوین بوده اما پس از پیروزی لیست امید متوقف نشد و آن را مورد بازنگری قرار دادیم.  لایحه این برنامه بر اساس مصوبه  بودجه 97  باید پایان اردیبهشت به شورا می آمد اما پنجشنبه گذشته  به شورا وصول شد. این برنامه براساس شش مضمون اصلی شهر با حمل و نقل عمومی ودردسترس، شهر پاک و حافظ منافع زیست محیطی، شهر امید با قابیلیت زندگی مطلوب، شهر متوازن، ایمن و پایدار، شهرهوشمند و شهروند محور و شهر رقابتی با اقتصاد پویا تدوین شده است. 

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد ضمن اشاره به  آمارهای مقایسه‌ای توسعه و نگهداشت شهر در بودجه سال گذشته و جاری شهرداری اظهار کرد: برای جابجایی مسافر اتوبوس و قطار شهری سرانه در سال گذشته 221 میلیارد تومان با سرانه ۷۰هزار و ۹۵۵ تومان بوده است. در سال جاری ۲۲۶ میلیارد تومان اعتبار به این حوزه اختصاص داده‌ایم و سرانه 71 هزار و 198 تومان شده است.علی رغم اینکه افزایش هزنیه اتوبوس داشته‌ایم اما  میزان یارانه پرداختی به حوزه حمل و نقل از سهم شهرداری افزایش یافته است. این موضوع درحالی است که برآوردهای ما قبل نقض برجام و تغییرلات نرخ ارز بوده است قطعا  این سرانه دچار افزایش خواهد شد که شهرداری باید بتواند آن را جبران کند.

گندمی افزود: بودجه سازمان فاوا ۱۰۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و تحقق سه ماهه بودجه این سازمان چشمگیر بوده است. آقای آل شیخ تغییر رویکرد جدی در این سازمان ایجاد کرده است.

در کاهش هزینه‌ها، حقوق کارکنان شهرداری خط قرمز ماست 

وی در پاسخ  به پرسشی  در خصوص راهکارهای شهرداری برای کاهش هزینه‌ها گفت: در این زمینه خط قرمز ما کارکنان شهرداری هستند. تحت هیچ شرایطی حق و حقوق آنها را کاهش نمی‌دهیم و پرداختی‌ها به درستی بر اساس قوانین کشور انجام خواهد شد. در گذشته بخشی از تسهیلات رفاهی مشمول افرادی می‌شده که ارتباط مستقیم با شهرداری داشته‌اند اما به طور مثال ما کمکی که برای ماه رمضان  را انجام دادیم شامل حال تمام کارکنان شد. این یک مورد 6 میلیارد تومان بار مالی داشت که باید در اصلاح بودجه دیده شود. کمک‌های رفاهی باید شامل حال تمامی کارکنان  شود. در حوزه‌های دیگرروندها و رویه‌های موجود باید اصلاح شوند تا کاهش هزینه داشته باشیم. باید در حوزه عمرانی ، خدمات شهری و ...  قیمت تمام شده خدمات باید مورد بازنگری قرار گیرند و اصلاح شوند.

گندمی افزود: در بودجه 97 تکلیفی برای شهرداری مشخص شده که به منظور بهره مندی از ظرفیت زاورین در حو.زه فرهنگی و اقتصادی شهرداری سیاست ها و اقداماتی را که می تواند انجام دهد به شورای شهر ارایه کند. ما منتظر ارایه گزارش شهرداری در این زمینه هستیم که بر اقتصاد شهر و درآمدهای پایدار تاثیرگذار است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد با بیان اینکه «برای اولین بار آلبوم بودجه 97 را اصلاع رسانی عمومی کرده‌ایم»، تصریح کرد: انتظار داشتیم منتقدان بیشتری در این خصوص نظر بدهند و شهروندان با این داده‌ها که حقشان هست بدانند، ارتباط بیشتری برقرار کنند. اصلاح بودجه 97 هم بر روی سایت قرار خواهد گرفت. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: