• سه شنبه ۱۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-7214-5
  • خبرنگار : 15291
  • منبع خبر : ----

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان عنوان کرد؛

خراسان رضوی ضعیف‌ترین استان از لحاظ بهره‌وری انرژی

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان خراسان رضوی گفت: خراسان نسبت‌به سایر استان‌های کشور از انرژی، کمترین استفاده را دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، تورج همتی امروز، در همایش سراسری «آموزش قوانین و مقررات با تاکید بر پیشگیری و اجرای مطلوب قوانین در حوزه یگان حفاظت محیط زیست شهرستان‌های سراسر کشور» در هتل پارس عنوان کرد: منابع آبی قابل توجهی که در استان خراسان وجود دارد به دو دسته منابع آبی زیرزمینی و منابع آبی سطحی تقسیم می‌شود. 32 رود‌خانه پاک و 10 رود‌خانه مرزی در استان خراسان وجود دارد. با این وجود استان خراسان با بحران کم‌آبی مواجه بوده و در این زمینه شکننده است.

وی گفت: یک میلیارد متر مکعب تصویه مخازن فقط در شهر مشهد داریم و به طور کلی کل کشور با این مشکل و بحران دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. دومین استان از سهم جمعیت و نخستین استان از سهم مساحت متعلق به استان خراسان است. تراکم جمعیت استان متناسب با شاخص تعیین تراکم جمعیت کل کشور است و در رابطه با شاخص رشد جمعیت، استان خراسان از کل کشور کمی جلوتر است. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ادامه داد: این استان دارای 28 شهرستان، یک میلیون هکتار جمعیت و هشت میلیون هکتار اراضی است. استان خراسان در شاخص مرتع‌ها تنوع زیستی منحصربه‌فرد دارد. 21 درصد از سطح استان به مناطق تحت مدیریت شامل 41 منطقه حفاظت شده، شکارممنوع، پناهگاه حیات وحش و پارک ملی اختصاص دارد. 

همتی اضافه کرد: استان خراسان رضوی از لحاظ تعداد مناطق چهارگانه در کشور رتبه اول و از لحاظ وسعت رتبه سوم را متعلق به خود کرده است. گونه‌های گیاهی و جانوری منحصربه‌فرد در استان، باعث ایجاد زیرساخت‌های سازنده در استان شده‌است. 11 درصد از سهم صنعت، 8 درصد از سهم معدن و 13 درصد از سهم تولیدات کشاورزی کشور از استان خراسان تامین می‌شود. 

وی افزود: استان خراسان رضوی یکی از استان‌های پهناور کشور است و دارای بیش از 8 میلیون هکتار مساحت منابع طبیعی است که نسبت‌به کل اراضی استان درصد قابل توجه 65 درصد است. در رابطه با شاخص‌های عمومی،  48.7 درصد کل کشور متعلق به استان خراسان رضوی است و بیش از 118 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که 8.7 درصد از کل کشور را شامل می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به اینکه «واگذاری صنعت و کشاورزی مشکل و معضلی است که استان با آن مواجه است»، ادامه داد: یکی از مشکلات گریبان‌گیر استان، واگذاری صنعتی و کشاورزی است که همین موضوع مسبب تبدیل‌شدن استان خراسان به یک استان مهاجرفرست شده‌است که می‌تواند به محیط زیست استان آسیب بزند. در شاخص نرخ بیکاری هشتمین استان، خراسان رضوی است. 

همتی تشریح کرد: اگر به سیمای اقتصادی و اشتغال در کشور نگاهی بیندازیم، استان خراسان رضوی جایگاه ضعیف‌تر و پایین‌تری نسبت‌به سایرین دارد. سهم ارزش‌افزوده استان در بخش‌های کشاورزی و خدمات، جایگاه مشابه و چهارمی در کشور را داراست، اما در بخش صنعت با این‌که خراسان رضوی از استان‌های مطرح در این زمینه است، اما جایگاه و شرایط کمی فرق می‌کند.

وی افزود: سهم اراضی کشاورزی در مقایسه با اراضی سراسر کشور رتبه سوم را دارد. در مبحث بهره‌وری مصرف آب در حوزه‌های کشاورزی در مقایسه با سایر استان‌ها متاسفانه وضعیت خوبی ندارد. سهم مراتع و پدیده‌های بیابانی سهم جنگل برای استان خراسان قابل توجه است. با افزایش‌یافتن میزان بیابان‌زایی می‌تواند تهدیدی برای محیط زیست استان خراسان باشد. 

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان خراسان رضوی بیان کرد: از لحاظ بهره‌وری انرژی پایین‌ترین استان کشور هست و به طور مشابه در زمینه کشاورزی هم اوضاع استان خراسان زیاد خوب نیست، اما در صنعت استان خراسان وضعیت بهتر و قابل توجهی دارد. 

همتی افزود: در رابطه با چالش‌های اساسی موجود در استان می‌توان به مواردی نظیر کمبود جدی آب، آلودگی هوا و گردوغبار، پسماند‌ها، تغییرات اقلیمی و خشکسالی، محدودیت‌های ظرفیت‌های اکولوژیک، مصرف بی‌رویه آب در تمام بخش‌ها، پیشروی کویر، شوری منابع آب و... اشاره کرد.

وی ادامه داد: شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که نیاز به اجرای مباحث توسعه پایدار هستیم. از 37 دشت استان فقط 3 عدد از آن‌ها دشت‌های آزاد است. توصیه‌های زیاد، بی‌رویه و بعضاً اشتباه باعث آسیب به دشت‌ها و محیط‌ زیست می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان راه‌های مصرف صحیح آب در سه دوره زمانی تصریح کرد: برخی راه‌کار‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت در زمینه آب را به تفکیک مدت اجرایی آن به شرح زیر است: در کوتاه مدت نیاز به تغییر کاربری چاه‌های کیفی کشاورزی به شرب و به‌جای آن طرح‌های انتقال پساب را داریم که از شرق به غرب با رعایت استاندارد‌های محیط‌زیست انجام می‌شود.

همتی ادامه داد: در میان‌مدت بازچرخانی پساب و جایگزینی آب‌های کشاورزی و مشارکت صنایع در طرح‌های جایگزینی پساب و انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد به مشهد و در بلند‌مدت هم می‌توان به انتقال آب از دریای عمان و انتقال آب از کشور‌های همسایه مثل تاجیکستان و افغانستان اشاره کرد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: