• پنجشنبه ۱۴ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-8314-5
  • خبرنگار : 15249
  • منبع خبر : ----

شهردار از پروژه‌های منطقه 5 می‌گوید

روز گذشته، از پروژه‌های عملیاتی شهرداری در منطقه 5 طی یک تور خبری، بازدید شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، پروژه‌هایی مانند سالن ورزشی و مجموعه استخر بانوان و آقایان در محدوده گلشهر، کال اقبال شرقی، کال امیرآباد و زورخانه از جمله مواردی بود که در این تور خبری به آن‌ها پرداخته شد. مشروح توضیحات شهردار منطقه 5 را در خصوص این پروژه‌ها در ذیل می‌خوانید.

احداث سالن ورزشی و مجموعه استخر بانوان و آقایان در محدوده گلشهر

حسین فرهادیان در اولین بازدید، از سالن ورزشی و استخر آقایان و بانوان گفت: اولین پروژه سالن ورزشی و مجموعه استخر بانوان و آقایان در محدوده گلشهر است که این محدوده بافت جمعیتی متراکمی را در حاشیه شهر دارد و این اتفاق در محدوده‌ای درحال اجرا است که حد و مرز بین محدوده و حریم شهر است.

وی افزود: چند سال پیش سالنی را با عنوان مدافعان حرم افتتاح کردیم و بازخوردش آنقدر خوب و پررنگ  بود که ما را واردار به این کرد که نیازهایی که شهروندان ما در زمینه ورزشی دراین مجموعه  دارند را حل کنیم. کلنگ این پروژه را در 16.6.96 زدیم، اتمام این پروژه باید 18 ماهه باشد، در حال حاضر 13 ماه را پشت‌سر گذاشته‌ایم، آقای شهردار دستور دادند که این پروژه  باید در سریع‌ترین زمان ممکن به  اتمام برسد و کم‌ترین زمان اتمام این پروژه می‌تواند در 18 ماه باشد.

شهردار منطقه5 تصریح کرد: ما حدودا در یک سال اول پروژه 20 درصد از پروژه را جلو بردیم که در آن زمان اتمام در 18 ماه کار بسیار سختی به نظر می‌رسید، اما با پیمان‌کاران و مدیرانی که داریم در چند ماه گذشته توانسته‌ایم 23 درصد از پروژه را به اتمام برسانیم. توانسته‌ایم در دوماه گذشته، یک سال گذشته را جبران کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم تا پایان مهر ماه پروژه را به اتمام برسانیم. اعتباری که به این بخش اختصاص داده‌شده 5 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده‌است که با توجه به 25 درصد افزایش تا کنون 7 میلیارد و 200 میلیون تومان پیش‌بینی هزینه کرده‌ایم. در مجموع 6 هزار و 150 متر مربع این زمین وسعت دارد.. ظرفیت پارکینگ، 98 خودرو است. ابعاد استخرها 12.5 در 25 متر است که ظرفیت استاندارد حدود 100 نفر را دارد. 

فرهادیان در خصوص این سالن آبی اظهار کرد: این مجموعه اولین سالن آبی شهرداری است، هم‌زمان شروع 4 مجموعه باهم زده شده که تنها این مجموعه در منطقه 5 پیشرفت فیزیکی داشته‌است و سالن‌های مناطق دیگر همه توپی هستند. مساحت این استخر نسبت به خیلی از استخرهای خصوصی شاید مساحت کمتری نباشد.


وی با اشاره به اینکه «در این سالن‌ها دو استخر ویژه بانوان و آقایان به صورت مجزا در حال ساخت است»، افزود: سالن‌های بدن‌سازی، TRX، ‌بازی‌های فکری برای کودکان، بازی‌های کامپیوتری و شاید هم سالن بیلیاردی داشته باشیم.

شهردار منطقه پنج تاکید کرد: ساختن استخر صرفه اقتصادی برای شهرداری ندارد، زیرا هزینه نگهداری و تعمیر سالن‌های آبی بسیار بیشتراز سالن‌های توپی است و ما اصلا به صرفه اقتصادی آن فکر نمی‌کنیم تنها هدف ما افزایش شور و نشاط اجتماعی شهروندان است.منطقه 4، 5 و 6 مناطق حاشیه‌اند، اولین هدف خود من زمانیکه به شهرداری منطقه 5 آمدم، آراستن منطقه 5 از لحاظ شکل و کاربرد آن است. برای معلولین فضای جداگانه و به‌خصوصی درنظر نگرفته‌ایم، اما تمام سالن‌ها هم‌کف هستند که آن افراد هم بتوانند از این فضاها استفاده کنند.

فرهادیان ادامه داد: شما زمانیکه وارد حاشیه شهر می‌شوید، یکی از چیزهایی که به عنوان حاشیه شهر برای شما تعبیه می‌شود، همین سبزی‌کاری‌هایی است که وارد حریم محدوده شهرشده‌است اگر داخل شهر هستند، معنی و مفهوم آن این است که باید یک کاربری داشته باشند، اما مالک هم دارند، پس زمانیکه کاربری دارند، باید در کاربری‌های خودشان بنشینند و یا به مردم خدمات دهند، مردم از آن‌ها انتفاعی داشته باشند، این‌ها شبکه‌بندی‌هایش و شکل و شمایل شهری‌اش شکل بگیرد، تا این مناطق مانند داخل شهر شوند. 

وی با بیان اینکه «در انتهای سال گذشته که شهردار طرح جامع مشهد را ابلاغ کردند»، افزود: تاکییدشان این بود که درکوتاه‌ترین زمان از اولین منطقه که در غرب مشهد شروع می‌شود  و تا شرق مشهد که ماهستیم، که طرح تفضیلی را باید تعیین تکلیف شده باشد، من خودم به شخصه امید دارم که اگر حمایت حوزه‌هایی مانند استانداری و مسکن‌وشهرسازی  که تا الان داشتند، را داشته باشیم، بتوانیم تعیین تکلیف این فضاها را به لحاظ کاربری و شبکه بندی هرچه زودتر انجام بدهیم.

فرهادیان ادامه داد: به نظر بنده این مهم‌ترین قدمی است که بتوانیم برداریم، تحت عنوانی که حاشیه را تبدیل به متنش کنیم. و یکی از جملاتی هم که آقای شهردار گفتند، این است که ما دیگر چیزی به نام حاشیه نداریم و همه متن هستند، اما چیزی که شما این‌جا می‌بینید این است و هنوز حاشیه است. زمانی این منطقه به متن اضافه می‌شود که تمام شبکه‌بندی‌ معابر انجام شده باشد، کاربری‌ها سرجای خودشان باشند و مشخص باشد که هرکدام از این‌ها قرار است داخلش چه چیزی احداث شود.آن‌وقت است که می‌شود متن شهر که این امر اصلی‌ترین هدف ما در منطقه 5 است.

شهردار منطقه5 با اشاره به اینکه«ما یک کمیته تعیین تکلیف اراضی در منطقه تشکیل دادیم»، افزود: این کمیته در رابطه با تعیین تکلیف اراضی بزرگ‌مقیاس در منطقه است. تا الان بنده 350 هزار هکتار زمین را شناسایی کرده‌ام و مسائل بسیار پیچیده‌ای دارد و امیدواریم در یک بازه 3 ساله به سرانجام برسد.

هدف از احداث کال اقبال شرقی جمع‌آوری آب سطحی است

فرهادیان در ادامه بازدید در خصوص کال اقبال شرقی بیان کرد:  تقریبا تمام آب سطحی مشهد از طریق کشف‌رود خارج می‌شود. تمام مشهد با این جمعیت میلیونی یک کال چهل‌بازه دارد و یک کال اقبال غربی، که مرکز شهر را جمع می‌کند و در شرق مشهد مناطق سیدی، 7، 8، التیمور، 6، 5، همه‌ی این‌ها از طریق کال اقبال شرقی به کشف‌رود ریخته می‌شود.

وی افزود:  گل‌شهری که در حال حاضر در داخل آن هستیم، مناطق حاشیه و روستاهای کوچک و پراکنده‌ای بودند که در حال حاضر جزئی از شهر شده‌اند. از هرکردام از این خانه‌ها باید یک انشعاب فاضلاب بیرون بیاید که به طرح اگو متصل شود. همه‌ی این فاضلاب باید از طریق طرح اگو خارج شود و تمام این مسئولیت وظیفه آب‌وفاضلاب است، اما متاسفانه آب فاضلاب این خانه‌ها وارد جوی‌های آب و یا وارد کوچه‌ها می‌شود و از طریق جوی‌ها و منتقل‌کننده‌های اصلی وارد کال‌ها می‌شود.


شهردار منطقه5 با اشاره به اینکه،«این کال‌ها برای  جمع‌آوری آب‌های سطحی است که بتوانیم این آب را استفاده کنیم نه جمع‌آوری فاضلاب»، ادامه داد: اماسرانجام کال‌های ما به‌دلیل اینکه شبکه فاضلاب شهری ما هنوز تکمیل نشده‌است، بازهم به عبور فاضلاب‌هایمان تبدیل می‌شود. یعنی بوی بدی را که در این مکان حس می‌کنید باید از طریق اداره آب‎‌وفاضلاب از بین برود. ما قصد داریم 3 فاز را بدنه‌سازی و کف‌سازی کنیم. الان از این‌جا عبور کردیم و تا چند وقت پیش یک بدنه خاکی با کف خاکی بود که به دلیل رشد گیاهان در کف آن باعث بوجود آمدن ماند‌آب‌ها شده و بوی نامطبویی را بوجود آورده‌است و تا زمانیکه طرح شبکه اگو اجرایی نشود  فاضلاب به کشف‌رود خواهد ریخت.

وی با بیان اینکه،«در سطح منطقه 5 ما کال اقبال شرقی را به طول یک و نیم کیلومتر بدنه‌سازی و کف‌سازی کرده‌ایم»، افزود:  این امر باعث می‌شود که ما بتوانیم از آلودگی‌های زیست‌محیطی جلوگیری کنیم و روان‌آب‌ها را از شهر خارج کنیم. دو فاز تقریبا تمام شده است و اگر فاز بعدی را شروع کنیم، از منطقه 5 این فاضلاب عبور خواهد کرد.اعتبار برای این فاز حدود 8 میلیارد تومان و فاز 3 حدود 7 میلیارد و 800 تومان است.

فرهادیان خاطر نشان کرد: خیابان شهید شفیعی، معروف به ستون فقرات گل‌شهر است. بعضی از این زمین‌ها را ما هنوز تملک نکرده‌ایم و با اتصال این خیابان‌ها راه‌ارتباطی روستاها با شهر بسیار هموار خواهد شد. کار کردن در حشایه شهر کار فوق‌العاده سختی است. یعنی تا زمانیکه حمایت همه ارگان‌ها را نداشته باشید انگار درجا می‌زنید، یعنی یک همتی می‌خواهد که همه با هم پایه کار باشند.

حریم شهرداری منطقه 5 ظرفیتی را برای ساماندهی صنوف بوجود آورده‌است

شهردار منطقه 5 در راطه با حریم منطقه5 مطرح کرد: بلوار مهدی‌آباد در منطقه 5  خط بین محدوده و حاشیه شهر مشهد است. حریم منطقه 5 دارای خصوصیات و استعدادهای ویژه‌ای است. به این دلیل که حوزه غرب مشهد به دلیل احداث کارگاه‌ها و کارخانجات اشباع شده است و دیگر مجوزهایی برای این موضوعات صادر نمی‌شود. 

وی افزود: حوزه حریم شهرداری منطقه 5 که حدودا هزار و 200 هکتار است این ظرفیت را برای اصنافی که امکان دارد صنوفشان را ساماندهی کنند به‌وجود آورده‌است. مجتمع آجیل‌وخشکبا، یکی از مکان‌هایی است که صنوفش را ساماندهی کرده‌است. در بلوار قرنی و گاها در شهید شیرازی مکان‌هایی را می‌بینید که به آن‌ها بوجاری می‌گویند که این‌ها آلودگی‌های خاص زیست‌محیطی دارند، اعضای اتحادیه این صنف در غالب شرکت تعاونی زمینی را خریداری کرده‌اند و از ما مجوزی برای ساماندهی این موضوع گرفته‌اند،  و هرکدام از مغازه‌های داخل شهر یکی از آن‌ها تعطیل خواهد شد و به این محل منتقل می‌شود.

فرهادیان اظهار کرد: این 130 عضو 130 مغازه، انبار و کارگاه بوجاری خواهند داشت. زمینی حدودا 19 و نیم هکتار و با سرمایه‌گذاری حدودا 200 میلیارد تومان و سرمایه‌گذاری اتحادیه آجیل و خشکباردر این مکان در حال شکل‌گیری است. مصوباتش با همکاری اداره کل راه‌وشهرسازی و استانداری  در یک ماه گذشته به نتیجه رسیده و عملیات اجرایی این مجموعه پس از صدور پروانه شروع می‌شود.


وی با اشاره به اینکه،«حُسنی که این مکان دارد و از داخل شهر برای آلودگی‌های زیست‌محیطی جدا می‌کند این است که جهت بادهای غالب غرب به شرق است»، ادامه داد: ما در نقطه ای قرار داریم که در شرق مشهد است و آلودگی‌های آن به داخل شهر وارد نمی‌شود و منطقه‌ی دیگری هم با این ویژگی‌ها در منطقه 5 داریم که قرار است اتحادیه مشما و پلاستیک هم به آن منطقه منتقل شود.صنوفی که تمایل داشته باشند، به این قسمت منتقل می‎شوند، اما صنوف مزاحم را هم تسهیلات می‌دهیم و هم اجبارهایی را ایجاد می‌کنیم که منتقل شوند.

فرهادیان خاطر نشان کرد: این مجتمع برای حدود 3 هزار نفر اشتغال‌زایی خواهد داشت و تمام این 3 هزار نفر با توجه به صحبت‌های انجام شده قرار است از منطقه5 باشند. شاید این امر بزرگ‌ترین مزیت برای شهرداری منطقه 5 است. پایان پروژه حداکثر از زمان شروع کار باید در دوسال به اتمام برسد.

شهردار منطقه 5 بیان کرد: اطراف جاده میامی که به عنوان انبار ضایعات استفاده می‌شود، به عنوان شغل‌های مزاحم منطقه ما به‌حساب می‌آیند و زمانیکه مکانی را برای انبار ضایعات استفاده می‌کنند، انواع آلودگی‌ها را برای افرادی که در آن‌جا زندگی می‌کنند بوجود می‌آورد. اگر این‌ها را بتوانیم ساماندهی کنیم و از محدوده شهری به حریم شهر منتقل کنیم این زمین‌ها استعدادهای زیادی دارند واز زمین‌های جاده‌های شهرآباد و کنویس به عنوان شهرداری حمایت می‌کنیم که صنوف ما چه مزاحم و چه غیر مزاحم ساماندهی شوند.

پروژه کال امیرآباد به اتمام رسیده‌است

فرهادیان مطرح کرد: ما در این منطقه محل‌هایی را داریم با کاربری‌های انبارداری که اغلب انبار شرکت‌هایی بزرگی در داخل شهر هستند. این‌جا هم کنار کال هستید و در کنار کال اقبال شرقی هم کنار کال بودید، اما هوایی که در این‌جا تنفس می‌کنید، بسیار متفاوت است و مهم‌ترین دلیلش هم اتمام فاز یک این پروژه است، تمام آن 3 فاز نتیجه‌اش باید به این شکل باشد.

وی افزود: کال اقبال شرقی هم قرار است مانند این‌جا کف‌سازی و بذنه‌سازی شود. این کف‌سازی باعث می‌شود که نفوذ آب سطحی را به آب‌های زیرزمینی را نداشته‌باشیم. آب‌های زیرزمینی ما به دلیل اینکه کال‌های ما خاکی بودند، آلوده شدند، اما با این عمل، آلوده شدن آب‌های زیرزمینی هم به حداقل خودش می‌رسد.


فرهادیان گفت: تمام مسیر این کال‌ها پر از فاضلاب نشده ویک مسیر کمی به این موضوع اختصاص داده شده‌است. به صورت کلی کالِ جمع‌آوری آب‌های سطحی نباید آب داشته باشد، اما دراین‌جا می‌بینید آب که ندارد، فاضلاب هم دارد و به دلیل اجرا نشدن طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی این روان‌آب‌ها به کال‌ها می‌آید، ما این کال را بدنه‌سازی و کف‌سازی می‌کنیم، اما در انتها به کشف‌رود می‌خورد و باعث آلودگی آب خواهد شد.

شهردار منطقه5 دررابطه با احداث پارک خطی در حریم کال گفت: با توجه به اینکه حریم کال‌ها فضای سبز است، این پارک در کنار این کال اولین‌ پارک خطی در سطح شهر است که بدون اینکه یک مترمربع از چمن استفاده شود در دوازده هزار متر مربع احداث شده و از گونه‌های کم‌آب برای سبز نگه‌داشتن این پارک استفاده شده‌است، تا بتوانیم مصرف آب را پایین بیاوریم. و حدود 700  میلیون تومان برای احداث  این پارک اعتبار درنظر گرفته شده.

ما در کل منطقه 5 یک زورخانه نداشتیم

فرهادیان در توضیحات این زورخانه در حال احداث گفت:  این مکان زیرزمین یک مسجد است. ما در کل منطقه 5 یک زورخانه نداشیم، پیشنهاد خوبی از طرف شهروندان بود و ما هم پذیرفتیم،  کل مساحت این مکان 400 مترمربع است و فضای کوچکی است، اما به همان دلیل کوچک بودن احساس تعلق خوبی در آدم شکل می‌گیرد.


وی ادامه داد: در اواسط سال گذشته، احداث این مجموعه را شروع  کردیم و برای نقاشی این مجموعه، از هنرمندان خانم برجسته حوزه نقاشی کمک گرفتیم تا فضای دلنشین‌تری را بوجود آوریم. تمام دیوارهای این مجموعه عایق صوتی است و هیچ مزاحمتی را برای افراد به وجود نمی‌آورد. 
شهردار منطقه5 بیان کرد: امیدمان این است که در یک ماه آینده این مجموعه را افتتاح کنیم و برای این مجموعه 400 میلیون تومان هزینه شده. در ورزش باستانی تاحالا نشنیده‌ایم که خانم‌ها هم فعالیت کنند، اما اگر مربی خانمی برای این ورزش باشد، بازهم موافقیم که سالن را در اختیارشان قرار دهیم و محدودیت و ممنوعیتی برای این مسئله وجود ندارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: