• یکشنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 974-6485-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

استاد دانشگاه با اشاره به بیانیه نشست کمیسیون مشترک برجام مطرح کرد؛

بیانیه‌ای برای دل‌خوشی ایران؟

یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: در این بیانه هیچ چیزی وجود نداشت و تنها فقط وعده‌هایی به ایران داده و  کلی‌گویی‌هایی انجام شد.

دکتر علی‌اصغر داوودی در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، در خصوص بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام، اظهار کرد: در این بیانه هیچ چیزی وجود نداشت و تنها فقط وعده‌ای به ایران داده و  کلی‌گویی‌هایی انجام شد و هیچ تضمینی در این بیانیه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مهم‌‎ترین نکته این بیانیه ماده هشت آن است، عنوان کرد: این ماده تاکید می‌کند که ما با جمهوری اسلامی ایران تعاملات اقتصادی خواهیم داشت، شاید در کوتاه‌مدت مسائل روانی بر بازار داشته باشد و التهاب بازار را کم کند اما با توجه به اینکه هیچ تضمینی در این بیانیه برای تداوم تعاملات اقتصادی غرب با ایران وجود ندارد و غربی‌ها تضمینی برای تامین منافع اقتصادی ایران ندادند، بعد از مدتی ما به وضعیت گذشته بازمی‌گردیم و شاهد تلاطم‌های اقتصادی در آینده خواهیم بود، بُعد اقتصادی این بیانیه برای ایران بسیار ضعیف بوده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه این بیانیه  تنها دل‌خوش کنی برای جمهوری اسلامی است، تصریح کرد: آن‌ها تنها اعلام کردند که به نوعی قول می‌دهند تا همکاری‌هایی با جمهوری اسلامی داشته باشند.

داوودی ادامه داد: اما اینکه همکاری‌ها در چه حد وچگونه است؟ آیا فروش نفت ایران را تضمین خواهند کرد؟ آیا تامین منابع مالی برای جمهوری اسلامی را تامین خواهند کرد؟ آیا می‌توانند تحریم‌هایی را که آمریکا وضع کرده  به نوعی جبران و منافع ایران را تامین کنند؟ آیا می‌توانند به خریداران نفت ایران اطمینان دهند که همچون کشورهای غیراروپایی چون هند، کره جنوبی و چین نفت ایران را همچون گذشته بخرند، در این بیانیه چنین چیزی وجود نداشت.

داوودی گفت: خروج از برجام به ضرر ایران است. با این کار تحریم‌های آمریکا بازخواهد گشت و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌هایی را وضع خواهند کرد که قطعا این تحریم‌ها فلج‌کننده خواهند بود.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: ما تحت‌تاثیر این تحریم‌ها بود که به امضای برجام تن دادیم و اگر بخواهیم از برجام خارج شویم، این تحریم‌ها با شدت و حدت بیشتری بازخواهد گشت. اگر با این مسائل کنار بیاییم آن‌ها چیز دندان‌گیری به ما نخواهند داد. 

وی افزود: اتحادیه اروپا می‌داند که ایران چاره‌ای جز پذیرش برخی شرایط آن‌ها را نخواهد داشت، بنابراین ما گرچه می‌توانیم به شکلی با اتحادیه اروپا کنار بیاییم و آثار و زهر تحریم‌های آمریکا را تاحدودی بگیریم اما اینکه فکر کنیم با اروپایی‌ها می‌توانیم تمام منافع ملی خود را حل و فصل کنیم، اینگونه نیست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: