• سه شنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-8584-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

کارشناس مسائل اقتصادی:

شناور کردن نرخ ارز مساوی با رانت است

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: با این شرایطی که در کشور حاکم است شناور کردن نرخ ارز مساوی با شناورکردن رانت است.
 
نسرین یوسفی‌عارفی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص تصمیم دولت مبنی بر ارز توافقی، اظهار کرد: در چند سال گذشته فعالان اقتصادی ما تجربه دو نرخی شدن را داشتند و انتظار بر آن بود اگر در این دوره تصمیمی در خصوص التهابات ارز گرفته می‌شد به صورتی بود که دولت یک بسته کامل را ارائه می‌کرد نه اینکه دائم بر اثر مشکلاتی که ایجاد می‌شود تصمیم‌گیری کند.
 
وی ادامه داد: در سال‌های 89 تا 91 نیز در کشور شاهد این موضوع بودیم، یعنی بر اثر تحریم‌هایی که ایجاد شده بود نرخ‌های مختلفی در ارز به وجود می‌آمد، در ابتدا همین اتفاق افتاد و یک شبه اعلام شد ارز با نرخ ثابتی ارائه می‌شود، اما منابع ارزی به اندازه‌ای نبود که پاسخگوی این نرخ ثابت باشد.
 
یوسفی عنوان کرد: این اتفاق رخ داد و در آن زمان گروه کالاهای 10 گانه را معرفی کردند و بعد از آن طبقه‌بندی کردند که به چه گروه‌هایی تعلق می‌گیرد و به کدام گروه تعلق نمی‌گیرد که در حال حاضر این 10 گروه به 3 گروه تبدیل شده است.
 
وی بیان کرد: در حال حاضر نیز همین اتفاق در حال رخ دادن است، نمونه‌ کوچک ارزی است که به موبایل اختصاص یافته است و این امر رانت بزرگی را برای واردکننده‌ها ایجاد کرده است.
 
یوسفی تاکید کرد: این تصمیم با توجه به اینکه بخش خصوصی این تجربه را به صورت عملی در دولت نهم داشت می‌توانست قبل از هر اتفاقی یک بسته کاملی از تجربیات گذشته تدوین شود و در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد تا براساس آن سیاست‌گذاری و کنترل ارز صورت گیرد.
 
وی بیان کرد: درهمه کشورها یکی از عوامل ایجاد تورم، افزایش نرخ ارز است، این تورم سبب می‌شود که قدرت خرید کاهش پیدا کند و این امر مجدد باعث ایجاد رکود در جامعه می‌شود و هرکس در جامعه فکر می‌کند به جهت آنکه ارزش ارز ریالی یعنی پولی که در اختیار دارد در حال کاهش یافتن است، مجبور است پول خود را هر روز روانه یکسری بازارها کند.
 
این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: سرمایه مانند آبی است که اگر در هر نقطه مانع آن شویم از یک راه دیگر مسیر خود را ادامه می‌دهد و به هرکجا که وارد شود تلاطم ایجاد می‌کند.
 
یوسفی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم منابع ارزی را صرف کالاهای اساسی کنیم و به تولید داخل کمک شود همچنین تورم ایجاد نشود باید تمام جوانب این پیشنهادات و تصمیمات را در نظر بگیریم.
 
وی اضافه کرد: فضایی که دولت برای بازار دوم ارز ایجاد کرده قطعا دامپینگ در حوزه قیمت ارز اتفاق خواهد افتاد، قطعا صف برای فروش ایجاد خواهد شد و زمانی که این اتفاق رخ دهد قانون عرضه و تقاضا نیز پررنگ خواهد شد و منجر به یک کاهش جزئی در ارز می‌شود.
 
این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: امروز تفاوت ارز رسمی و ارز آزاد بسیار زیاد شده و قابلیت توجیه ندارد و تشخیص اینکه چه کالایی ارز رسمی و چه کالایی ارز آزاد اخذ کرده کار بسیار مشکلی است.
 
یوسفی اظهار کرد: امروز شاید عنوان کردن اسم شرکت‌ها برای دریافت ارز مشکلی را حل نکند زیرا مردم ناظر بر اجرای فرآیندها نیستند بلکه حاکمیت و دولت‌ها مسئول نظارت بر عملکرد آیین‌نامه‌ها و فرآیندهای تعریف شده خود هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: