• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-11214-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

بهترین بازخورد در برابر جملات تند و بی ربط چیست؟

متاسفانه در میان دوستان و اطرافیان ما معمولا کسانی هستند که با لحن خاص و با نگاهی از جایگاه بالاتر به صورت عمدی یا غیر عمدی به شخصیت طرف مقابل حمله‌ور می‌شوند. مطالعات روانشناسان ثابت کرده که این افراد به چند دلیل مثل احساس عدم امنیت، عدم پذیرش جایگاه و توجیه رفتار خود به این رفتارهای ناشایست پناه می‌برند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از سایکو سنترال، در این مطالعه گروهی از روانشناسان با جمع‌آوری جملات مشترکی که این افراد بیشتر برای سرکوب کردن دیگران استفاده می‌کنند، به دنبال آموزش واکنش صحیح با آنها هستند.

البته بهترین رفتار واکنشی هنگام رویارویی با زبان تند و انتقادهای غیر منطقی دیگران، سکوت کردن است، اما محققان در این مطالعه به دنبال کشف رفتارهای تکمیلی با هدف گذاشتن تاثیر مثبت در شخصیت طرف همیشه منتقد هستند.

روانشناسان در ادامه با بررسی جملات مشترک به دنبال ارائه راهکارهایی برای خنثی کردن تاثیر آنها در گیرنده نیز هستند.

مثال: « از من بابت این کارم تشکر خواهی کرد »، « این کار را برای تو انجام دادم »، « تو ناسپاس هستی».

معمولا این جملات زمانی شنیده می‌شود که طرف مقابل به نوعی به شما آسیب وارد کرده و با استفاده از این جملات به دنبال مثبت جلوه دادن نتیجه برای سرپوش گذاشتن بر اصل ماجرا است.

این جملات بیشتر توسط والدین و پس از تنبیه به کودک گفته می‌شود تا آنها بدون آگاهی از حافظه پایدار کودک، مشکل پیش آمده را بدون عذر خواهی از ذهن او پاک کنند.

این رفتار یک چالش اساسی و بسیار ناشایست محسوب می‌شود، چرا که طرف مقابل با آگاهی از آسیب وارد شده به طرف آسیب دیده، به دنبال پاک کردن صورت مسئله و ختم به خیر کردن اتفاق با ساختن یک پایان یا نتیجه مثبت است.

بهترین راه برای واکنش به این رفتار ناشایست و در جواب کسی که پس از آسیب به شما به نوعی به دنبال پاک کردن صورت مسئله است، بگویید: « این کار را برای خودت انجام دادی» یا « من چنین تقاضایی نکردم و لایق این رفتار نبودم» تا طرف مقابل به اشتباه خود پی ببرد.

مثال: « تو مجبورم کردی که اینکار را انجام بدهم »، « فقط یک اتفاق بود» ، « تو منو تحریک کردی » و « تو لایقش هستی».

در این شرایط طرف مقابل با اینکه از اشتباه خود آگاهی دارد، اما از پذیرش آن جلوگیری کرده و به دنبال یافتن مقصر است.

بهترین روش برای کنترل این شرایط پذیرش این امر مهم به طرف مقابل است که او یک انسان بالغ است، پس اگر مسئله‌ای مورد پذیرش وی نبود بهتر است با گفتگو آن را حل و فصل کنیم و هرگز اجازه ندهید طرف مقابل اشتباه خودش را پنهان کند.

مثال:« تو خیلی حساسی»، « تو به من آسیب رساندی»، « تو داری بزرگنمایی می‌کنی»، « چرا داری منو مجازات می‌کنی».

در این حالت که از نظر روانشناسی در گروه واکنش‌های پیچیده قرار می‌گیرد، طرف مقابل ضمن آگاهی از اشتباهش، به دنبال آن است که با مقصر جلوه دادن شما، رفتار اشتباه خودش را مثبت جلوه دهد و طرف مقابل را به عنوان مقصر و عامل اصلی وقوع اشتباه معرفی کند.

بهترین روش برای پاسخ به این افراد بیان این جمله « من هرگز کار اشتباهی انجام ندادم که بابتش پشیمان باشم » است و در ادامه با جمله « من هیچ چیزی به تو مدیون نیستم» به طرف مقابل بفهمانید که ادامه رابطه شما به ضرر هر دو طرف تمام می‌شود.

در پایان بهتر است بدانید هنگامی‌که دیگران با ما به درستی برخورد نمی‌کنند، ممکن است ما نیز در بدتر کردن شرایط مقصر باشیم، چرا که با نادیده گرفتن غیر عمدی اشتباه دیگران به نوعی زمینه ساز سرکشی بیشتر آنها در موقعیت‌های آینده خواهیم شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: