• شنبه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-8686-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

بازیابی قدرت شنوایی به وسیله نور

محققان دانشگاه گوتینگن در آلمان برای اولین‌بار موفق به ساخت دستگاه هوشمند بازیابی توان شنوایی به وسیله نور شدند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اسپکتروم، به کمک این دستاورد برای اولین‌بار توان شنوایی موش‌های صحرایی اصلاح شد. به نظر محققان در صورت استفاده از این فناوری در انسان، کیفیت بازگشت توان شنوایی در مقایسه با سایر محصولات توانبخشی افزایش چشمگیری خواهد داشت.

 پروفسور توبیس موزر، متخصص  عصب‌شناسی شنوایی از دانشگاه گوتینگن گفت: در این روش درمانی از روش اپتوژنتیک برای اصلاح نورون‌های حساس به نور استفاده می‌شود.

وی در ادامه افزود: پس از اصلاح نورون‌های شنوایی در جهت تحریک‌پذیری بیشتر با نور، با کاشت یک ایمپلنت نوری در گوش میانی پالس‌های نوری پس از تبدیل، به نورون‌های عصبی گوش منتقل می‌شوند.

مهمترین تمایز این سیستم با سایر روش‌های کمک شنوایی، اصلاح صدای نویز یا صدای اضافی زمینه است. در سیستم‌های فعلی تمام صدای محیط پس از تبدیل به پالس الکتریکی در تراشه مورد نظر به عصب گوش میانی منتقل می‌شود، اما ضعف این روش، کیفیت پایین تشخیص صدا با شدت یافتن همزمان صدای محیط است.

پروفسور موزر در مورد قابلیت تشخیص و کنترل فرکانس در دستگاه کمک شنوایی جدید گفت: در این فناوری برای اولین‌بار امکان افزایش یک فرکانس به خصوص صدا وجود دارد.

محققان برای اصلاح ژنتیکی نورون‌های گوش موش صحرایی، از نوعی ویروس برای انتقال کد‌های ژنتیکی استفاده کردند. این ویروس پس از انتقال به سلول‌های عصب شنوایی گوش، سبب اصلاح آنها شده و پس از مدتی نورون‌های عصبی به نور حساس می‌شوند.

هنگامی که پرتوهای نور به عصب‌های مهندسی شده می‌رسند، نور پس از تبدیل به پالس الکتریکی به مغز منتقل شده و در کمال شگفتی مغز به جای دیدن نور، صدای ناشی از نوع فرکانس را تشخیص می‌دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: