• شنبه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-8987-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع):

توجه ویژه‌ای به تولید نشاط و امید در جشنواره امام رضا(ع) خواهیم داشت

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) گفت: توجه ویژه‌ای به تولید نشاط و امید در جشنواره امام رضا(ع) خواهیم داشت.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، محمودرضا برازش که صبح امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های این بنیاد در دهه کرامت در محل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: 17 سال قبل هنگامی که اولین جشنواره شعر رضوی در مشهد برگزار شد و هنوز جشنواره امام رضا(ع) به معنی امروزی آن شکل نگرفته بود کسی گمان نمی‌کرد که روزی این جشنواره به بزرگترین فعالیت فرهنگی و هنری کشور تبدیل شود.

وی تصریح کرد: آن روز تصمیمی بین وزیر وقت فرهنگ و استاندار خراسان که هر دو بزرگوار اکنون در شورای شهر تهران حضور دارند؛ اتخاذ شد که این جشنواره به راه بیفتد و از آن حمایت کنند و عزیزان دیگری نیز در این سالیان از آن حمایت کردند تا این جشنواره به این نقطه مهم و بزرگ رسید.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: مرکزیت این بنیاد در مشهد قرار دارد که این موضوع بسیار مهم است زیرا ما نشان دادیم که می‌توانیم مرکزیت یک نهاد ملی اینچنینی را در خارج از تهران داشته باشیم اتفاقی که معمولا رخ نمی‌دهد.

برازش عنوان کرد: بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) متفاوت از دبیرخانه جشنواره امام رضا(ع) است و ما تلاش داریم تا دراین زمینه تغییراتی را در ساختار مجموعه به وجود بیاوریم و فعالیت‌های بنیاد را ارتقا ببخشیم به نحوی که بنیاد در زمینه تولید نقش بیشتری ایفا کند و وظایف آن به عنوان دبیرخانه جشنواره امام رضا(ع) بیش از پیش شکل حمایتی به خود بگیرد.

وی اضافه کرد: امسال تمام استان‌های کشور میزبان بخش‌های مختلف جشنواره امام رضا(ع) هستند و فعالیت‌های ما در طول سال پراکنده هستند و صرفا محدود به ایام دهه کرامت نیست از طرفی خوشبختانه سطح جشنواره در بخش‌های مختلف به نحوی ارتقا یافته که ما شاهد استقبال از برخی بخش‌های جشنواره حتی از خارج کشور هستیم مانند جشنواره شعر آذری رضوی و... .

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) با بیان اینکه بنیاد از برنامه‌های مختلف و متعددی حمایت می‌کند؛ گفت: برنامه‌هایی مانند دوندگان مسیر شلمچه به مشهد، یا برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و... همگی بخش‌هایی هستند که ما در آن همکاری داریم.

برازش اظهار کرد: در بخش بین‌المللی نیز ما فعالیت‌هایی مانند ارسال کتاب به نقاط مختلف جهان را داریم که در همین راستا با کمک آستان قدس رضوی ما کتاب و محصولات فرهنگی را به 78 کشور جهان ارسال کردیم که مورد استقبال نیز واقع شد.

وی ادامه داد: امسال برنامه فرهنگی ویژه‌ای را در مرو برگزار خواهیم کرد که تنی چند از مسئولان فرهنگی و چهره‌های دانشگاهی کشور در آن حضور خواهند داشت و به زودی به ترکمنستان اعزام خواهند شد.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) تصریح کرد: ما در اختتامیه امسال شرایط متفاوتی را خواهیم داشت و محل برگزاری آن به محل برج سپید دانشگاه علوم پزشکی انتقال یافته است و در این محل در شب ولادت امام رضا(ع) میزبان میهمانان و ارادتمندان حضرت خواهیم بود.

برازش خاطرنشان کرد: ما جلسات مختلفی را با بزرگان و مسئولان داشتیم از جمله دیداری با وزیر محترم فرهنگ داشتیم که ایشان در این دیدار تاکید ویژه‌ای بر حضور شادی و نشاط و امید در برنامه‌های دهه کرامت داشتند و ما امیدواریم که بتوانیم در این زمینه به خوبی عمل کنیم و این مساله را در برنامه‌ریزی‌های خود گنجاندیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص کمیت و سطح میهمانان جشنواره در سال جاری افزود: ما سطح میهمانان را تقسیم کردیم و در بخش داخلی ما برای ارگان‌های مختلف سهمیه بندی داریم اما در بخش میهمانان خارجی ما تعداد میهمان کمتری داریم زیرا در سال قبل ما نشست خادمان رضوی را داشتیم که میهمانان پنج سال قبل جشنواره را دعوت کرده بودیم و در سال جاری این رویداد را نداریم و برای برگزاری مجدد چنین نشستی باید تا پنج سال آینده صبر کرد.

برازش عنوان کرد: وزیر فرهنگ و کمیسیون فرهنگی مجلس به این رویداد دعوت شده‌اند و امیداواریم که آنها در این برنامه حضور داشته باشند و امیدواریم که تغییراتی که در سطح برنامه‌ها و میهمانان اتفاق می‌افتد رو به بالا باشد.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) همچنین با بیان اینکه ما دو نوع میهمان خارجی شامل خادمین و میهمانان داریم، اضافه کرد: خادمین افرادی هستنند که با دقت بالایی انتخاب می‌شوند و از آنان تجلیل می‌شود اما ما در سال جاری میهمانانی از کشورهای پاکستان، سوریه، غنا، مصر، ترکیه، آمریکا و... خواهیم داشت که امیدواریم بتوانیم شاهد حضور تمام این عزیزان باشیم زیرا برخی از آنان ممکن است به علت کهولت سن توان سفر را نداشته باشند.

در بخشی از این نشست علی ثابت‌نیا معاون هنری بنیاد امام رضا(ع) در پاسخ به سوالی در خصوص میزان حضور موسیقی در این جشنواره عنوان کرد: امسال بخش‌های موسیقیایی برای جشنواره لحاظ شده است و به عنوان مثال ما  در جشنواره امام رضا(ع) در بندرترکمن، تربت جام و... بخش‌های مرتبت با موسیقی آیینی را برگزار خواهیم کرد.

وی همچینن افزود: اختتامیه جشنواره امسال در بخش‌های مختلف به گروه‌های مشهدی سپرده شده است که این گروه‌ها هم اکنون در حال فعالیت هستند و ما تلاش خواهیم کرد تا مراسم اختتامیه امسال را از حالت گفت‌وگو محور خارج کنیم و برنامه‌ای متشکل از بخش‌های هنری گوناگون را رقم بزنیم تا شرایط متفاوتی را در این برنامه تجربه کنیم.

میهمانان خارجی جشنواره با توجه به وضعیت اقتصادی کشور کاهش پیدا کردند

در ادامه این نشست سیدجلال فیاضی طی سخنانی گفت: باید در شرایط خاص کشور این را در نظر گرفت که هر افزایشی مفید نیست و از همین رو ما در سال جاری میزان میهمانان خارج از استان را نصف کردیم و محل اقامت آنان را نیز در هتل‌های معمولی‌تری نسبت به سالیان قبل در نظر خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: محل برگزاری اختتامیه هم به نحوی تغییر کرده است که محل اقامت و محل برگزاری جشنواره یکی باشد و هزینه‌های رفت و آمد و تشریفات و همچنین مدت اقامت میهمانان کاهش پیدا کند که این موضوع برآمده از شرایط کلی کشور است.

مدیرعامل خبرگزاری رضوی بنیاد امام رضا(ع) عنوان کرد: ما جشنواره خبرنگاران رضوی را راه‌اندازی کرده‌ایم که هر ماه برگزیدگان خاص خود را دارد و در پایان سال با کمک مجموعه این برگزیدگان، باشگاه خبرنگاران رضوی را تاسیس خواهیم کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: