• دوشنبه ۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-387-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

طنين «بسم‌الله ای شمس‌الضحی» در مشهد

اين بار خبر «لغو اجراي موسيقي» در مشهد تكرار نشد و نواي موسيقي سنتي با تلاش هنرمندانِ سرزمين خورشيد، در مشهد طنين انداخت. 

به گزارش ايسنا – منطقه خراسان، حسام‌الدين سراج همراه گروه مشهدي «بامداد» شد و 28، 29 و 30 تيرماه در 6 سانس طلسم سكوتِ اجراهاي موسيقي را شكست. تصنيف‌هاي قديمي او رنگ و بوي ديگري به فضاي سالن داد؛ آواز اصفهان و شور، در شنوندگاني كه به سكوت، عادت نكردند؛ شورِ ديگري بخشيد.

وقتي حسام‌الدين سراج با همراهي هنرمندان خراساني طنين « بسم‌الله ای روح‌البقا بسم‌الله ای شیرین‌لقا / بسم‌الله ای شمس‌الضحی بسم‌الله ای عین‌الیقین» را تكرار مي‌كردند گو اين كه در ديار خورشيد، سكوتِ سنگين شكست و نت‌هاي موسيقي رها شدند.

استقبال در روز ابتداي اجرا نسبت به روزهاي ديگر كمتر بود، بسياري گمان مي‌كردند شايد اين اجرا نيز لغو شده و همچون قبل مُهرِ سكوت بر سازها بخورد اما اين چنين نشد و بعد از مدت‌ها سازها در يك اجراي صحنه‌اي به طور رسمي نواخته شدند. يكي از حاضران در اين اجراي صحنه‌اي در گفت‌وگو با ايسنا عنوان كرد: راستش من تا آخرين لحظه نگران بودم كه اين اجرا نيز لغو شود اما خوشحالم كه توانستم از موسيقي فاخر و سنتي ايراني لذت ببرم. يكي ديگر از حاضران گفت: برخي فكر مي‌كردند شايد دوباره اين اجرا كنسل شود اما بعد از مدت‌ها مشهد شاهد موسیقی صحنه‌ای بود.

اما كش و قوس‌هاي اجراي صحنه‌اي و كنسرت در مشهد مدت‌ها ادامه داشت و پيش از اين خبري مبني بر تدوين آیین‌نامه موسیقی خراسان رضوی نيز منتشر شد. به هر روي اين طلسم با صداي حسام‌الدين سراج و نوازندگي هنرمندان خراساني شكست و علاقه‌مندان به موسيقي سنتي و اصيل ايراني در مشهد جانشان با نواي ساز، تازه شد و هنگامي كه شعر «بنوشان یارا، ازآن می ما را که درجان مشتاقان شرار اندازد» خوانده مي‌شد، شنوندگان و علاقه‌مندان از همان مِي موسيقي سنتي ايراني سرمست و محظوظ شدند.

مسئولان اجازه دهند، آثار ارزشمند فرهنگي هنري در مشهد اجرا شود

حسام‌الدين سراج در گفت‌وگوي اختصاصي با ايسنا عنوان كرد: استقبال مردم خوب بود، ولي در شب اول اجرا مردم يك ناباوري داشتند و فكر مي‌كردند، اين كنسرت تعطيل مي‌شود و اين سبب شد از ابتدا مايوس باشند. مردمي كه آمده بودند همگي علاقه‌مند به موسيقي بودند و فضاي خوبي شكل گرفت و باعث شد مجموعه‌اي كه براي مخاطبان اجرا گرديد، دلنشين باشد.

اين خواننده موسيقي سنتي درباره اجرا در شهر مشهد نيز تصريح كرد: من سومين يا چهارمين باري است كه به مشهد آمده‌ام، اين اجرا تلاش گروه «بامداد» بود و سرپرست اين گروه آقاي مرتضوي هفت‌خوان رستم را گذراندند تا موفق شدند كه مجوزها را بگيرند  و اين اجرا برگزار شود.

وي ادامه داد: به هر حال فكر مي‌كنم اگر مسئولان اجازه دهند در شهر مشهد اجراهاي موسيقي جدي برگزار شود و يك فضاي ارزشمند معنوي، هنري و فرهنگي شكل بگيرد بهتر از اين است كه چيزي نباشد و موسيقي زير زميني در اين شهر ايجاد شود. منع اين موضوع سبب مي‌شود، مسئله منحرف شده و به صورت ديگري بروز پيدا كند. توصيه من به مسئولان اين است كه اجازه دهند كارهاي ارزشمند فرهنگي و هنري برگزار شود.

سراج خاطرنشان كرد: موسيقي كه ريشه در فرهنگ ملي ما دارد، بايد اشاعه پيدا كند. در عين حال صدا و سيما نيز مي‌تواند نقش موثري  در پخش موسيقي ملي ما و در بخش موسيقي كه ريشه در فرهنگ ايراني دارد، داشته باشد.

سالار مرتضوي نوازنده دف و سرپرست گروه بامداد نيز در بخشي از صحبت‌هاي خود در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرده بود: قطعا مشهد مانند همه شهرهاي كشور نياز به موسيقي فاخر دارد؛ مسئولان نيز اين موضوع را تاييد مي‌كنند. در طي سال‌ها به اين نياز توجه لازم نشده است و اولين خروجي اين نوع رفتار اين بود كه مي‌بينيم در اين سال‌ها مشهد تبديل به قطب توليد موسيقي زيرزميني در سطح كشور شده است. با مسئولان صحبت شده كه براي شروع صرفا به هنرمندان بومي، اعتماد شود چرا كه آن‌ها فضاي مشهد را بهتر مي‌شناسند. در نهايت اين اعتماد سازي، منجر به اين خواهد شد كه بهترين و فاخرترين اجراهاي موسيقي را در سال‌هاي پيش رو در مشهد داشته باشيم.

به گزارش ايسنا گروه بامداد با خوانندگي حسام‌الدين سراج در آمفی تاتر موسسه همدم از 28 تا 30 تيرماه براي علاقه‌مندان در شهر مشهد اجرا داشتند، استقبال مردم از اين اجرا كه در 6 سانس برگزار شد هر روز پر شور تر مي‌شد چرا كه مردم مشهد باور كردند كه سكوتِ شهرشان شكسته شده است، با حاضران در اين اجرا كه گفت‌وگو مي‌كرديم اميدوار بودند چنين برنامه‌هايي باز هم اجرا شود.

در اين اجرا بشیر مسلمی نوازنده سنتور؛ رضا شریعتی و سعید راه‌چمنی نوازنده کمانچه؛ آبتین نقوی نوازنده عود؛ قاسم عباسی وزین نوازنده تار؛ یاسر فاطمی نوازنده نی؛ جواد فرزانه نوازنده تنبک و سالار مرتضوی نوازنده دف همگي هنرمندان خراساني بودند كه صداي هنرمند نام‌آشناي موسيقي سنتي ايران را همراهي كردند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: