• پنجشنبه ۱۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-4587-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

/کتاب و کتاب‌خوانی/

نگاهی به «تنور و داستان‌های دیگر»

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: بعضی داستان‌ها آن‌قدر لطیف و روح‌بخش است که هر چند سال هم که داشته باشی، می‌توانی سوار بر بال‌های قدرتمند خیال همراهشان به دوردست‌های دلخواه سفر کنی، دوردست‌هایی که شاید هرگز پای جسمت به آن‌جا نرسیده؛ اما آن‌گونه با تو آشنا و صمیمی‌اند که گویی سال‌هاست با آن‌ها معاشر و مانوس هستی.

سید جمال حقیرالسادات در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: «تنور و داستان‌های دیگر» را هوشنگ مرادی کرمانی در  156 صفحه به رشته تحریر درآورده است که توسط انتشارات معین در نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عرضه می‌شود.

وی افزود: داستان‌های هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده شهیر و نام آشنای ایرانی از لطیف‌ترین داستان‌هایی است که در حوزه ادبیات فرهنگ مردم ایران با زبانی ساده و خودمانی نوشته شده و نه تنها در کشور ما که در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد.

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عنوان کرد: نوشته‌های ساده و کلام شیرین مرادی کرمانی، شناسنامه ادبیات معاصر کودک و نوجوان ایران در جهان است. جایزه جهانی هانس کریستین اندرسون، جایزه کتاب سال 1994 کودکان و نوجوانان اتریش، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه دوازدهمین جشنواره فیلم فجر، جایزه مهرگان ادب، عنوان نویسنده برگزیده کشور کاستاریکا و جایزه خوزه مارتینی در سال 1995 از جمله جوایزی است که آثار این نویسنده بزرگ کرمانی به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: «تنور و داستان‌های دیگر» شامل 16 داستان کوتاه جذاب است که هریک دنیایی از عاطفه و احساس پیش روی خواننده می‌گشاید و پشیمانی از خواندن این کتاب اثر هوشنگ مرادی کرمانی، خالق داستان‌های مجید، محال به نظر می‌رسد.

حقیرالسادات تصریح کرد: در داستان‌های کوتاه این کتاب، از نزدیک با محرومیت‌ها، گذشت‌ها، ساده‌دلی‌ها، قهرها و آشتی‌های مردمانی صمیمی، آشنا می‌شویم و البته زشتی تنگ‌نظری، چشم و هم چشمی و تقلیدهای کور و اعتقادات خرافی را نیز به روشنی درک می‌کنیم. بسیاری از داستان‌های کوتاه این مجموعه دست‌مایه فیلم‌های سینمایی و داستانی موفق قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: در بخشی از داستان «شیر»این کتاب می‌خوانیم: «تو کوچه‌های آبادی با همان کلاه می‌رفتم و مادرها از سر دیوار باغ‌ها و از پنجره خانه‌ها نگاهم کردند. چشمشان که به من و کلاه نارنجی «بدبخت» می‌افتاد، فوری سرشان را پشت دیوار قایم می‌کردند.. . خواهر و برادرها هم نگاه‌های ناجوری به من و کلاهم می‌انداختند و هیچ‌کس نبود که با من همدلی کند و بگوید مادر یا خواهر و برادر من است».

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اظهار کرد: «تنور و داستان‌های دیگر» نان داغ سفره کتابخوانی کتابخوان مرداد ماه شده است؛ در اسرع وقت به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنید و بهره‌مندی از این خوان با برکت را از دست ندهید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: