• پنجشنبه ۱۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-4687-5
  • خبرنگار : 15276
  • منبع خبر : ----

رئیس موسسه اکو:
همه وام‌دار خراسان بزرگیم

رئیس موسسه فرهنگی اکو گفت: خراسان به عنوان پل ارتباطی منطقه نقش بسیار مهمی دارد و می‌تواند به تحقق تبادلات فرهنگی میان منطقه کمک کند. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمدمهدی مظاهری در نشست امضای تفاهم‌نامه سینمایی بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، بنیاد سینمایی فارابی و موسسه فرهنگی اکو که در محل دفتر معاونت هنری و سینمایی ارشاد خراسان رضوی برگزار شد، عنوان کرد: مدتی قبل تفاهم‌نامه جامعی را با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و قبل از آن تفاهم‌نامه دیگری را با بنیاد سینمایی فارابی امضا کردیم. 

وی خاطرنشان کرد: باید از استان‌های هم‌جوار کشورهای عضو موسسه اکو استفاده کرد، یکی از این استان‌های بسیار مهم هم‌جوار کشورهای عضو اکو خراسان بزرگ است. سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان موسس این اتحادیه جهانی و منطقه‌ای عضو سازمان ملل متحد هستند.

رئیس موسسه فرهنگی اکو افزود: مجموعا 10 کشور از جمله کشورهای قزاقستان، آذربایجان، ازبکستان، پاکستان، ترکیه و دیگر کشورها عضو موسسه فرهنگی اکو هستند. این اتحادیه دومین اتحادیه جهانی از حیث جمعیت و جغرافیا در سازمان ملل متحد است.

مظاهری عنوان کرد: اساس‌نامه موسسه فرهنگی اکو به حوزه‌های هنر، ورزش، کودک، خانواده، محیط زیست، ادبیات، موزه‌ها، کتاب‌خانه‌ها و توریسم می‌پردازد.

وی ادامه داد: ایران، افغانستان و تاجیکستان سه کشور فارسی زبان عضو موسسه اکو هستند، 24 سال قبل در حاشیه اجلاسی در اسلام آباد تشکیل این موسسه پایه گذاری شد و قدمت موسسه اکو به 24 سال پیش برمی‌گردد.

در ادامه این نشست، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: یکی از دستاوردهای این تفاهم‌نامه تقویت پیوندهای فرهنگی بین کشورهای عضو موسسه اکو با تاکید بر تبادل فرهنگی در عرصه سینما است.

علیرضا تابش افزود: حرکت به سمت جهانی سازی فرهنگ به‌ویژه در عرصه سینما، مفاهیم مشترک و نزدیک به هم در عرصه سینما مرزها را به یک‌دیگر نزدیک کرده و این مفاهیم مشترک زمینه‌ساز همکاری‌های جدی فرهنگی و هنری است. 

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: تمرکز ما بر ایده‌های خلاقانه با حضور تیم‌های مختلف از کشورهای عضو موسسه اکو با هدف ارزش آفرینی در حوزه سینما است. امیدواریم با زنده نگه داشتن نقش تاریخی خراسان بزرگ و ظرفیت‌های کشورهای عضو اکو با استفاده از زبان و ابزار سینما همکاری‌های متقابل توسعه پیدا کند. 

تابش بیان کرد: ماه گذشته فیلم‌برداری یک فیلم تولید مشترک ایران و آذربایجان در کشور آذربایجان آغاز شد و بعد از اتمام فیلم‌برداری در آنجا، ادامه فیلم‌برداری در مشکین شهر و تبریز انجام می‌شود.

در ادامه این نشست، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌ای بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، بنیاد سینمایی فارابی و موسسه فرهنگی اکو تنظیم شده است که هدف آن به فعلیت رساندن ظرفیت‌های بین‌المللی مشهد و خراسان است.

جعفر مروارید افزود: مشهد دارای ظرفیت‌های بین‌المللی بسیار خوبی است اعم از ظرفیت هنرمندان، اصحاب فرهنگ و رسانه، دانشگاه فردوسی که میزبان دانشجویان بین‌المللی، مراکز مطالعات اسلامی بین‌المللی و مرجع شریف حضرت ثامن‌الحجج علی ابن‌موسی‌الرضا (ع) که سالانه میزبان طیف متنوعی از اقوام، فرهنگ‌ها و ادیان مختلف است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی اظهار کرد: زیارت یک مفهوم بین‌المللی است، ظرفیت زیارت و زیر ساخت‌های بین‌المللی مشهد با کمک موسسه اکو و بنیاد فارابی به سمت جشنواره سینمای بین ادیانی، معنویت‌گرا و دینی رفته است.

مروارید بیان کرد: موسسه اکو فضای بین‌المللی بسیار خوبی را پوشش داده و از 10 کشور عضو این موسسه تعدادی از آن‌ها همسایه خراسان هستند، در این فضا فعالیت‌های فرهنگی و هنری صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: باید با کمک موسسه اکو و بنیاد فارابی، تحولی را باتوجه به ظرفیت‌های سینمایی مشهد برای گسترش منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه فیلم بین ادیان و بهره‌گیری از معیارهای علمی و پژوهشی برای حوزه فعالیتهای سینمایی ایجاد کنیم.

 مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی گفت: صندوقی برای حمایت از فعالیت‌های سینمایی در نظر گرفته شده است. باتوجه به مرکزیت مشهد به عنوان پایتخت زیارتی و معنوی ایران اسلامی باید بتوانیم این مفهوم و ایده شیعی را تبدیل به ایده جهانی کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: