• جمعه ۱۲ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-9114-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی:
۹ شهرستان استان فاقد کتابخانه هستند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی گفت: تعداد ۵۹ کتابخانه عمومی در سطح استان کم داریم این درحالی‌ست که ۹ شهرستان فاقد کتابخانه هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان در ششمین شورای عمومی استان که در شورای شهر برگزار شد، اظهار کرد: از برنامه‌های مهم  ما تقویت فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی است. نهاد کتابخانه‌های عمومی در سطح استان ۲۰۱ کتابخانه هستند که این تعداد جدا از کتابخانه‌های آستان قدس است. درواقع از مجموع کتابخانه‌های عمومی استان به تفکیک تعداد ۱۱۷ کتابخانه متعلق به نهاد کتابخانه‌ها و ۸۰ کتابخانه نیز مشارکتی است.

وی افزود: ۳ میلیون و ۱۷۷ هزار و ۱۴۰ نسخه کتاب در کتابخانه‌های سطح استان موجود است. درواقع در استانی که جمعیت ۶ میلیون ۵۰۰ هزار نفری دارد تنها تعداد ۲۱۴ هزار و ۱۷۷ نفر عضو این کتابخانه‌ها هستند. همچنین از ابتدای سال یک میلیون کتاب امانت گرفته شده است. در مجموع ۷۰ هزار ۷۲۳ متر مربع زیربنای کتابخانه‌هاست و ۳۶۸ نیرو در نهاد کتابخانه‌ها مسغول به فعالیت هستند. 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی تصریح کرد: مجموع منابعی که برای کتابخانه‌ها وجود دارد برآمده از نیم درصد مالیات‌های گرفته شده توسط شهرداری‌هاست. این درحالیست که میزان این بودجه در سال‌های گذشته یک و نیم درصد بوده و امروز به نیم درصد رسیده است که بازهم شهرداری‌ها در تامین آن‌ مشکل دارند.

سبزیان با بیان اینکه " یکی از سیاست‌های جدی و پیش روی ما ایجاد و گسترش نهاد کودک در کتابخانه‌ها است" تشریح کرد: ما باید تلاش کنیم تا فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را در کشور به‌وجود آوریم. درواقع ما نتوانسته‌ایم مردم را کتابخوان کنیم و این مشکل پیش پیروزی انقلاب نیز در کشور وجود داشت. بنابراین باید بحث مطالعه به عنوان مولفه‌های مهم استان ما مطرح شود.

وی خاطرنشان کرد: عمده فضای کتابخانه‌ها در اختیار دانش‌آموزان است. درواقع مردم برای کتاب خواندن عادی به کتابخانه‌ها نمی‌روند بلکه برای کنکور است. در این راستا ما در بخش کودک کتابخانه‌ها به عنوان وفادارترین مراجعه‌کنندگان به کتابخانه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنیم. 

سبزیان با اشاره به وظایف کتابخانه‌ها اظهار کرد: نهاد کتابخانه‌ها یک مجموعه فرهنگی است و وظایف مختلفی برای آن تعریف شده است. مردم باید بدانند کتابخانه برای مسئولان ما اهمیت دارد. ما می‌توانیم برای کتابخوانی مردم آمارسازی کنیم، اما کار درستی نیست بنابراین باید فکری برای گسترش فرهنگ کتابخوانی کرد. 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ تا خرداد ماه ۱۳۹۷، تعداد ۱۸ هزار نسخه کتاب به طرح روستای پاک وارد شد و ۱۶۹۵ نشست کتاب‌خوان برگزار شد. ۹۵۸۲ کتاب معرفی شد و همچنین ۱۶ نشست نهضت کتابخوان فرهنگی برای اولین بار در مجموعه ارتش در مشهد برگزار شد.

وی توضیح داد: یکی از رویدادهای مهم در حوزه گسترش فرهنگ کتاب، برگزاری جشنواره کتابخانه رضوی بود که ۷۰ هزار نفر در سال گذشته در آن شرکت کرده‌اند.

سبزیان با بیان اینکه "اولین مشکل ما کمبود فضای کتابخانه‌ای در استان است" اظهار کرد: به ازای هر ۲۵ هزار نفر یک کتابخانه باید داشته باشیم براین اساس ۵۹ کتابخانه عمومی کم داریم. متاسفانه ۹ شهر استان کتابخانه ندارند. از سویی دیگر کمبود تجهیزات کتابخانه‌ای در کتابخانه‌های آماده افتتاح یکی دیگر از مشکلات ما است. متاسفانه در حاشیه شهر مشهد کتابخانه نداریم. ۲۹ پروژه عمرانی کتابخوانی در استان به نتیجه نرسیده که بار مسئولیت ما را افزایش داده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی اظهار کرد: مجموعه نهاد کتابخانه‌های عمومی متعلق به همه مردم است و از محل عوارض مردم تامین می‌شود. بنابراین نیم‌درصد  شهرداری‌ها بایستی به حساب انجمن کتابخانه‌ها واریز شود. درواقع وظیفه انجمن، تامین حقوق کارکنان نهاد کتابخانه‌هاست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: