• جمعه ۱۲ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-4887-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

یک شاعر خراسانی مطرح کرد؛

شکوهی، شاعری که طرحی نو در شعر آیینی افکند

یک شاعر خراسانی گفت: شکوهی طرحی نو در شعر آیینی درافکند و دارای نوآوری و مضامین بدیع در این حوزه بود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد نیک که شب گذشته، یازدهم مردادماه، در آیین نکوداشت" شکوه شعر خراسان"، زنده‌یاد غلام‌رضا شکوهی، پیرامون شخصیت این شاعر برجسته سخن می‌گفت، اظهار کرد: از دست دادن این شاعر بزرگ در عرصه شعر یک فاجعه‌ بود و مرحوم شکوهی، در اوج سوددهی و بهره‌دهی به قله‌ای مرتفع در شعر رسیده و مضمون‌یابی و نوآوری ایشان را به عنوان استاد شناساند، خصوصا پس از گرایش به شعر آیینی و شعر رضوی که جناب زرافشان ایشان را تشویق کرده این مهم را برعهده داشتند. بنابراین، شکوهی در شعر آیینی نیز نوآوری و مضمون‌های بدیعی داشت و طرحی نو در شعر آیینی در افکند که قطعا نام و یاد ایشان را ماندگار خواهد کرد.

وی پیرامون آشنایی خود با استاد غلام‌رضا شکوهی افزود: بیش از 55 سال با مرحوم شکوهی از پیش و بعد از انقلاب آشنایی و با ایشان صحبت و حشرونشر داشتم و پس از انقلاب نیز در انجمن ادبی فرخ همراه او بوده‌ام. همچنین، سال‌ها در دهه 60، 70 و 80 به همراه استاد برزگر، مرحوم خسرو و مرحوم غلام‌رضا شکوهی در مسافرت‌ها و انجمن‌های متعددی، از جمله انجمن ادبی اداره ارشاد و دیگر انجمن‌ها در کناریکدیگر بودیم و به واقع جای خالی ایشان را احساس می‌کنم.

این شاعر خراسانی در باب دیگر هنرهای زنده یاد غلام‌رضا شکوهی افزود: شعر در تمام وجود شکوهی و در رگ و پوست و خون او جاری بود و در کنار آن، چندین هنر دیگر داشت که آنان که از نزدیک با ایشان آشنا نبوده‌اند، کمتر خبر دارند. از جمله این که مرحوم غلام‌رضا شکوهی به لحاظ خوش‌نویسی در حد بسیار بالا و استاد مسلم در آن رشته بود.

نیک ادامه داد: همچنین، شکوهی در نقاشی و موسیقی نیز دستی داشت و تمام ردیف‌های موسیقی و ردیف‌های آواز سنتی را دقیق می‌دانست. همچنین، در سال‌های اخیر، در هفته حدود چهار نصف روز را با ایشان گذرانده و در انجمن‌های ادبی رضوی، محفل استاد قهرمان و دیگر جلسات در کنار ایشان بوده‌ام.

در این مراسم، شاعران و ادب‌دوستان خراسانی همچون محمدکاظم کاظمی، روح‌الله راوه‌ای، مصطفی جلیلیان مصلحی، حجت‌الاسلام صفری زرافشان، محمدجواد غفورزاده شفق و چند تن دیگر به شعرخوانی در وصف این شاعر بزرگ پرداختند.

همچنین در پایان مراسم نکوداشت، از خانواده مرحوم استاد غلا‌م‌رضا شکوهی از طرف موسسه آفرینش‌های هنری و بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: