• شنبه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-5087-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

/در دایره هنر هفتم/

یک جامعه‌شناس:
«هزارپا » تند و زننده با موقعیت زن برخورد می‌کند

یک جامعه‌شناس گفت: «هزارپا » تند و زننده با موقعیت زن برخورد می‌کند و کسانی که در باب حقوق زنان کار می‌کنند، باید بدانند که این فیلم خیلی جای انتقاد دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجید فولادیان در جلسه نمایش و تحلیل فیلم «هزارپا» که در پردیس سینمایی گلشن برگزار شد، اظهار کرد: فیلم‌نامه «هزارپا» خیلی ضعف دارد و پر از داستانک است. فیلم هزارپا خیلی تند با موقعیت زن برخورد می‌کند و نقش سارا بهرامی، «خانم عباسی» در هزارپا بعد از مدتی تبدیل به یک موجود ابله می‌شود که فقط دنبال شوهر و ازدواج است. هر فیلمی درهر سالی که ساخته می‌شود، محصول آن سال است و محصول 30 سال قبلش نیست و من متعجم که فعالان حقوق زنان چرا جبهه‌ای جدی در مقابل این فیلم نگرفته‌اند. 

وی ادامه داد: از سال 57 تا 64 اوج همبستگی جامعه ایران است و خیلی هم خاص است که بعد کمرنگ می‌شود؛ یعنی این دوره یک ویژگی‌های دارد که انسان‌ها با هم هستند، احساس یگانگی می‌کنند، احساس یک‌دست بودن و با هم بودن را دارند و بعد هم رنگ می‌بازد و روبه افول می‌گذارد و تا اکنون که کاهش پیدا می‌کند. نکته بعدی اینکه تحولات جامعه ایران از سال 57 تا الان خیلی سریع بود و رشد تحولات بسیار شتابان است و وقتی 40 سال را رصد می‌کنیم، متوجه می‌شویم که 40 سال با شدت رد می‌شود و در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی تحول اتفاق می‌افتد و شکل جامعه تغییر می‌کند و برای همین است که این فضا، به فضای نوستالوژیک تبدیل می‌شود و علت هم این است که با هر دوره‌ای متفاوت است.

این جامعه‌شناس تصریح کرد: جامعه ما جامعه‌ای است که به سرعت متحول می‌شود و تحولات اجتماعی آن، بقیه تحولات را رقم می‌زند . تحول اصلی در حوزه اجتماعی اتفاق می‌افتد و بعد خودش را به شکل عمیقی در حوزه سیاسی و اقتصادی هم نشان خواهد داد و زمان می‌برد. با توجه به اتفاقات قبلی به نظر من این اتفاق خواهد افتاد و امروز هم روزگاری نخواهد بود که برقرار باشد و تغییرپذیر است.

فولادیان خاطرنشان کرد: اگر این‌ها را بپذیریم، وقتی برمی‌گردیم به دهه 60، غیر از آن خوبی‌هایی که دهه 60 دارد، در جامعه‌ای که خیلی احساس باهم بودن را داشتند، یک اتفاق دیگر می‌افتد. این جامعه فضایی را ایجاد می‌کند، یعنی مردم در یک فضای فرهنگی و اتمسفر فرهنگی خاص تنفس می‌کنند که زمینه ریاکاری را هم آنجا فراهم می‌کند و به نظر من ریاکاری در جامعه ما از همین بسترهای اوایل دهه 60 شکل می‌گیرد و اگر رگه‌هایی از آن هنوز در جامعه ما هست، مربوط به همان زمان و فضای ایدئولوژیک آن زمان است.

وی افزود: ریاکاری یک امر اجتماعی است؛ یعنی فضای اجتماعی یک فرصتی به ما می‌دهد که ریاکاری در آن باب می‌شود و این فضایی است که هم نهنگ عنبر از آن استفاده می‌کند و هم آقای داوودی در هزارپا ازآن استفاده می‌کند و می‌خواهد این را پررنگ کند و فضای ریاکاری به نسبت خلوص اجتماعی‌ای که در آن زمان وجود داشته، یک موقعیتی ایجاد می‌کند که می‌تواند این موقعیت طنز و کمدی باشد.

این جامعه‌شناس اضافه کرد: این فیلم خیلی جاها رها شده مانند پرداختنش به قضیه منافقین که ممکن است فقط برای گرفتن مجوز باشد. خانم دکتر در این فیلم می‌خواهد بگوید که به  جبهه و جنگ اعتقاد دارد؛ در حالی که کسانی که با تیپ‌های دهه 60 آشنایند، مدل موها و حرف زدن و... مربوط به یک آدم معتقد و جبهه و جنگ نیست؛ چون آن زمان ظاهرها با باطن‌ها خیلی هماهنگ بود.

فولادیان عنوان کرد: خندیدن به مشکلات، استراتژی‌ای برای تخلیه کردن است و جک‌هایی که هر جامعه‌ای ساخته می‌شود، نشان‌دهنده وضعیت اجتماعی آن جامعه است و چون خیلی این مسائل جامعه ما دردناک است، ما می‌خندیم تا مسائل را سهل و آسان کنیم و ما در دهه 60 به مسائل 60 نمی‌خندیدیم ولی الان به مسائل90 می‌خندیم؛ چون جامعه نگاهش به دنیا و جهان تغییر کرده است.

وی ادامه داد: جامعه‌ای که با بحران‌های مختلف مواجه می‌شود، نسبت به آن بی‌تفاوت می‌شود و چون ما نمی‌توانیم برای همه این مسائل غصه بخوریم، برای آن جک می‌سازیم و می‌خندیم.

این جامعه‌شناس افزود: اگر پرفروش‌ترین فیلم‌های ایران را از قبل انقلاب تاکنون مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که هر دوره‌ای که فیلم کمدی پرفروش بوده، حتما یک مشکلی وجود داشته است؛ چون افراد فقط برای خنده می‌روند و نه اینکه کمدی عمیق اجتماعی ببینند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: