• شنبه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-9714-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

یک دامپزشک حیات وحش عنوان کرد؛

ببرهای ایران ارزش ژنتیکی ندارند/جلوگیری از تکثیر بی‌رویه راه‌حل برخی مشکلات

دامپزشک حیات وحش گفت: بسیاری از گونه‌ها ارزش ژنتیکی خاصی ندارند همچون ببرها و شیرهایی که در حال حاضر در ایران و بسیاری از باغ‌وحش‌ها همچون باغ وحش مشهد هستند.

ایمان معماریان در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان در خصوص اتفاقات باغ‌وحش مشهد اظهار کرد: به‌طور کلی مشکل این است که در ایران هدف مشخصی برای باغ‌وحش‌ها تعریف نشده است و ارگان‌های نظارتی آن هدف مشخص را از باغ‌وحش‌ها نمی‌خواهند به همین دلیل برخی حیوانات که به راحتی تکثیر بی‌رویه می‌شوند در باغ‌وحش تکثیر می‌شوند و متعاقبا فضای مناسب برای آنها وجود نخواهد داشت، امکان دارد قاچاق و به‌صورت غیر قانونی فروخته شوند در نهایت  هم ممکن است اتفاقاتی همچون  تلفات بیفتد.

وی در خصوص اهداف وجودی با‌غ‌وحش‌ها در دنیا تصریح کرد: هدف اصلی وجود باغ‌وحش آموزش و فرهنگ سازی است مخصوصا آموزش به کودکان  در خصوص حیات‌وحش، حفاظت از حیوانات و... .همچنین  فرهنگ‌سازی برای نحوه برخورد و حفاظت از حیوانات از دیگر اهداف باغ‌وحش‌ها هستند. در نهایت  کارهای تحقیقاتی باید در باغ‌وحش به صورت کامل انجام و گونه‌های در خطر انقراض  در باغ‌وحش حفظ شوند. این موارد اهداف کلی باغ‌وحش‌های استاندارد در دنیاست.

این دامپزشک حیات وحش ادامه داد: باغ‌وحش‌ها در ایران فقط یک مکان تفریحی است که  یکسری از آدم‌ها هم می‌خواهند از آن سود به‌دست آورند بدون اینکه اهداف وجودی باغ‌وحش دنبال شود. این موضوع منجر به حاکم شدن چنین شرایطی بر باغ وحش‌های ما می‌شود.

جلوگیری از تکثیر بی‌رویه حیوانات راه‌حل بسیاری از مشکلات/ ببرهای ایران ارزش ژنتیکی ندارند

معماریان افزود: در باغ‌وحش‌های استاندارد فکری برای تکثیر هر گونه‌ای  شده مثلا  شرایط مناسب نگهداری از آن حیوان در همان فضا ایجاد می‌شود یا اینکه برای انتقال آنها برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد. وقتی تکثیر بی‌رویه انجام می‌شود یا این موالید به افرادی که پولدارهستند قاچاق یا اینکه در شرایط بد نگهداری می‌شوند. وقتی از این تکثیر جلوگیری نکنیم، به قاچاق دامن زده‌ایم و رخ دادن چنین اتفاقاتی هم قابل پیش‌بینی است.وی با تاکید بر اینکه «با جلوگیری از تکثیر بی‌رویه بسیاری از مشکلات حل می‌شود»، گفت: بسیاری از گونه‌ها ارزش ژنتیکی خاصی ندارند همچون ببرها و شیرهایی که در حال حاضر در ایران و بسیاری از باغ‌وحش‌ها همچون باغ وحش مشهد هستند زیرگونه مشخصی ندارند، داخل خودشان جفت‌گیری می‌کنند، مشکلات ژنتیکی اساسی دارند و برای طبیعت مهم نیستند؛ باغ وحش‌های استاندارد جلوی  تکثیر چنین حیواناتی را می‌گیرند زیرا  در نهایت فقط باعث افزایش قاچاق می‌شوند و یا تعداد آنها آنقدر افزایش می‌یابد که قابلیت نگهداری را برای آن باغ‌وحش ندارد و مشکلات اساسی همچون تلفات ممکن است اتفاق بیفتد.

باغ‌وحش مشهد هیچ‌کدام از استانداردهای بین‌المللی را ندارد

این دامپزشک حیات‌وحش در خصوص تجهیزات  و امکانات باغ‌وحش مشهد یادآور شد: باغ‌وحش مشهد با توجه به تعداد توریست و بازدیدکننده امکان اینکه یک باغ‌وحش بسیار خوب و دارای امکانات کامل باشد را دارد اما در حال حاضر و از گذشته تا کنون شرایط بسیار نامناسبی داشته یعنی هیچ کدام از استانداردهای بین‌المللی که برای یک باغ‌وحش تعریف می‌شود را ندارد.

معماریان عنوان کرد: باغ‌وحش‌ها در ایران اگر بخواهند به استانداردها و شرایط مناسب برسند باید هدف برای آنها ایجاد شود؛ وقتی هدف ما از باغ وحش، فرهنگسازی، آموزش و حفظ گونه‌ها و در نهایت کمک به  حفاظت از آنها در طبیعت باشد، مسلما شرایط به نفعی تغییر خواهد کرد که  هم برای آموزش بچه‌ها مناسب باشند هم برای حفظ گونه‌ها  اما تا زمانی که این هدف تعریف نشود و ارگان‌های نظارتی بر روی باغ‌وحش‌ها نظارت نکنند این تغییرات در باغ‌وحش‌ها  اتفاق نمی‌افتد حتی اگر این باغ وحش مشهد باشد که بازدیدکننده زیادی دارد و می‌تواند درآمد خوبی  داشته باشد.

اشتباه‌بودن برخی استانداردهای تعریف شده برای باغ‌وحش‌ها

وی افزود: در حال حاضر در ایران سازمان محیط‌زیست و دامپزشکی ارگان‌های نظارتی‌ بر باغ‌وحش‌ها هستند که باید نظارت‌های کامل‌تری داشته باشند. این ارگان‌های نظارتی یکسری استاندارهای محدودی تعریف کردند که خیلی از آنها هم اشتباه هستند اما باغ‌وحش‌ها همین  استانداردها را هم رعایت نمی‌کنند؛ مثلا استانداردهای محیط زیست بیشتر مربوط به  اندازه جایگاه حیوانات است. استانداردهای بهداشتی متنوعی هم که سازمان دامپزشکی دارد، اجرا نمی‌شود.در کشورهای پیشرفته اتحادیه باغ‌وحش‌ها وجود دارد که بیشترین نظارت‌ها را انجام می‌دهند.

این دامپزشک در خصوص جایگاه باغ‌وحش مشهد در ایران گفت: در ایران متاسفانه بجز برخی باغ‌وحش‌های تهران جایی که بشود اسمش را باغ‌وحش گذاشت، نداریم و باغ‌وحش مشهد مثل بقیه باغ‌وحش‌های سایر شهرای ایران شرایطی کاملا نامناسب دارد.

معماریان افزود: امیدوارم در ایران  به روزی برسیم که مثل کشورهای پیشرفته باغ‌وحش‌هایی داشته باشیم که  به آموزش بچه‌ها، افزایش فرهنگ افرادی که صرفا در مورد حیات وحش اطلاعات ندارند و همچنین به حفظ  گونه‌های حیات وحش کمک کنند  نه اینکه جایگاهی باشند برای از بین بردن حیات وحش و قاچاق حیوانات.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

باغ وحش مشهد مجوز بهره‌برداری ندارد/ استانداری مانع تعطیلی باغ وحش شد

پلمب باغ وحش مشهد/پرونده به دادستانی ارجاع شد

کشمیری: مرگ ببرها عمدی بوده/ فرجیان: سودجویی کاملاً منتفی است

از گذشته تا حال «مرگ ببرها در باغ‌وحش وکیل‌آباد» + عکس

کشف لاشه‌های تازه در باغ وحش مشهد

مرگ 8 ببر در 10 ماه گذشته در باغ وحش مشهد تأیید نمی‌شود/ تاکسیدرمی‌ها، ببرهای تلف‌شده در سال‌های 93 تا 97 اند

جوابیه محیط زیست خراسان رضوی درخصوص مرگ 8 قلاده ببر

تعطیلی باغ‌وحش در صورت استاندارد نشدن/ با کسی تعارف نداریم

واکنش کلانتری به شایعه مرگ 8 ببر در باغ‌وحش مشهد

تکذیب خبر مرگ 8 ببر در باغ‌وحش مشهد/ تنها یک ببر تلف شده‌ است

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: