• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 975-11990-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

سهم هر کاشمری 1.3 دهم کتاب/58 روستا تنها دو کتابخانه نهادی

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر گفت: به ازاء هر شهروند معادل 1.3 دهم کتاب وجود دارد که در این خصوص هم در استان جزء شهرستان‌های برتر هستیم.

 به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد جعفری ظهر امروز 16 مردادماه در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به وضعیت شاخص‌های کتابخانه‌های شهرستان اظهار کرد: از نظر زیر بناء به ازاء هر 100 نفر 3.5 متر مربع فضا داریم.

وی با بیان اینکه اکنون نزدیک به 5900 متر مربع فضای کتابخانه‌ای در شهرستان وجود دارد، بیان کرد: کاشمر جزء پنج شهرستان برتر خراسان از نظر فضای کتابخانه ای است.

رییس اداره کتابخانه های عمومی کاشمر از وجود 225 هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی شهرستان خبر داد و افزود: به ازاء هر شهروند معادل 1.3 دهم کتاب وجود دارد که در این خصوص هم در استان جزء شهرستان‌های برتر هستیم.

وی با اعلام اینکه از نظر کمی و کیفی در حوزه منابع کار بسیاری باید صورت گیرد، بیان کرد: باید به سمت تامین کتاب های مورد نیاز جامعه حرکت کرد.

عضویت 18 درصد از جمعیت شهرستان در کتابخانه های عمومی  

جعفری با بیان اینکه کاشمر از عضویت 29 هزار نفر از جمعیت شهرستان در کتابخانه‌های عمومی خبر داد و اظهار کرد: کاشمر با عضویت 18 درصد از جمعیت شهرستان در کتابخانه‌های عمومی رتبه اول استان را به خود اختصاص داده است.

وی همچنین با اشاره به فعالیت 14 باب کتابخانه نهادی و مشارکتی خبر داد و گفت: از ابتدای امسال یک کتابخانه سیار و نابینایان به آمار کتابخانه‌های شهرستان افزوده شده است.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر با اعلام اینکه کاشمر دارای اولین کتابخانه نابینایان در جنوب استان خراسان رضوی است، بیان کرد: بهحمدالله تاکنون استقبال بسیار خوبی از بخش نابینایان کتابخانه امام علی(ع) شده است.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم 350 نابینایی که در شهرستان هستند به عضویت کتابخانه نابینایان در بیایند، اظهار کرد: به زودی 32 هزار کتاب گویا به شهرستان کاشمر اختصاص خواهد یافت.

جعفری با اشاره به اینکه کتابخانه نابینایان دارای 700 جلد کتاب است، عنوان کرد: به زودی شهرستان‌های بجستان، گناباد، بردسکن، فیض آباد، خلیل آباد و برخی شهرهای دیگر را تحت پوشش قرار خواهیم داد.

بسیاری از روستاهای شهرستان فاقد کتابخانه 

وی در ادامه با اظهار تاسف از اینکه هنوز بسیاری از روستاهای شهرستان فاقد کتابخانه هستند، گفت: شاید برخی روستاها دارای کانون مساجد باشند اما کتابخانه ای که بخواهد مداوم خدمات دهی کند نیست.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر از رشد 80 درصدی کتابخانه روستای فرگ خبر داد و اظهار کرد: کتابخانه روستای فرح آباد در مرحله فنداسیون است.

وی با بیان اینکه هرچند کتابخانه روستاهای زنده جان، مغان، تل آباد تاسیس شده‌اند اما هنوز تحت پوشش نهاد کتابخانه های عمومی قرار نگرفته اند، افزود: با همت ستاد بازآفرینی شهری برای پنج سکونتگاه غیررسمی کاشمر کتابخانه سیار راه‌اندازی خواهد شد.

جعفری با اشاره به اینکه اکنون در بین 58 روستای شهرستان فقط دو باب نهادی داریم، گفت: در بخش مرکزی فقط روستای فدافن و در بخش کوهسرخ روستای اوندر دارای کتابخانه نهادی هستند.

وی با اشاره به اینکه اولین انجمن خیرین کتابخانه ساز استان خراسان رضوی در کاشمر راه اندازی شده است، عنوان کرد: 50 درصد از خدماتی که خیرین در استان انجام می دهند مربوط به کاشمر است.

رییس اداره کتابخانه های عمومی کاشمر با اعلام اینکه تمامی کتابخانه‌ها مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی شده‌اند، بیان کرد: اکثر کتابخانه ها به صورت دو شیفت ارائه خدمت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در همه کتابخانه‌ها بخش کودک راه اندازی شده است، به وضعیت نیم درصد سهم کتابخانه2ها از درآمد شهرداری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه شهردار کاشمر به حوزه کتاب و کتابخوانی نگاه بسیار مثبتی دارند.

توسعه فعالیت‌های کتابخوانی از مهمترین اهداف پیش رو

جعفری با اشاره به اینکه پرداخت نیم درصدی‌ها رشد بسیار چشم گیری داشته است، افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان سال بالغ بر 100 میلیون تومان از سوی شهرداری به نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرستان پرداخت شود.

وی توسعه فعالیت2های کتاب و کتابخوانی را از مهمترین اهداف پیش رو دانست و گفت: به رغم اینکه در فضاهای عمرانی اقدامات بسیار چشم گیری شده است اما بسیاری از شهروندان از کتابخانه محله خود بی‌اطلاع هستند.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر با تاکید براینکه شناساندن کتابخانه‌ها و فعالیت‌هایشان به مردم یکی دیگر از اهداف در دست اقدام است، عنوان کرد: در تلاش هستیم طی دو سال آینده سرانه مطالعه را از میانگین استان افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه از 14 کتابخانه دو باب در بخش کوهسرخ و باقی در بخش مرکزی هستند، افزود: باید نسبت به افزایش فضاهای کتابخوانی در روستاها تلاش بیشتری کرد.

جعفری با اشاره به اینکه 95درصد مسئولان شهرستان عضو کتابخانه های عمومی هستند، بیان کرد: امیدواریم صرفا به گرفتن کارت عضویت اکتفا نکرده و مراجعه مستمر به کتابخانه ها داشته باشند.

وی در پایان گفت: اگر استان موافقت کند اولین کتابخانه الکترونیک استان در حوزه کتابخانه عمومی را در کاشمر راه اندازی خواهیم کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: