• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-6887-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

رئیس خانه مطبوعات خراسان رضوی خبر داد؛

برگزاری جشن روز خبرنگار در هجدهم مردادماه

رئیس خانه مطبوعات خراسان رضوی گفت: جشن روز خبرنگار، روز پنجشنبه ۱۸ مرداد برگزار خواهد شد.

سید جلال فیاضی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص برنامه‌های خانه مطبوعات به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: به مناسبت روز خبرنگار، اولا براساس برنامه‌ریزی انجام شده، آقای سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مشهد سفر می‌کنند و علاوه‌بر بازدیدهایی که از طرف ارشاد اعلام خواهد شد، نشستی با مدیران مطبوعات نیز خواهند داشت‌ و در مجموع، در جشن روز خبرنگار که طبق روال همه‌ساله، توسط خانه مطبوعات خراسان برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد.

وی افزود: جشن روز خبرنگار، پنجشنبه شب، ۱۸ مردادماه با حضور خبرنگاران، اعضای خانه مطبوعات و خانواده‌های ایشان، طبق سنوات گذشته برگزار خواهد شد.

رئیس خانه مطبوعات استان تصریح کرد: این جشن در واقع در جهت تجلیلی از خبرنگاران پس از یک سال تلاش آن‌ها و نیز زمینه‌های گفت‌گو بین خبرنگاران و مسئولان برگزار می‌شود که مهم‌ترین برنامه خانه مطبوعات است.

فیاضی خاطرنشان کرد: با توجه به موج خوبی که طی سال‌های گذشته ایجاد شده، این روزها، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها محل حضور مردم و مسئولین برای تبریک به خبرنگاران است و این خود حرکت بسیار مطلوب و خودجوشی بوده که همه‌ساله اجرا می‌شود و امسال نیز با گستردگی بیشتر تکرار خواهد شد.

وی پیرامون مفید و موثر واقع شدن خبرنگاران، با وجود تغییر و تحولاتی چون کاهش عمر خبر در دوران کنونی اظهار کرد: این موضوع، بحث بسیار مهمی در عصر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و نیز کانال‌های خبری است که در لحظه خبر می‌دهند؛ به ویژه، واژه‌ای با نام «شهروند- خبرنگار» که بسیار به کار برده می‌شود و زمانی که رویدادی رخ می‌دهد، معمولا مردم با استفاده از موبایل و یا شبکه‌های مجازی، شاید با سرعت بیشتری از خبرنگاران خبر را منتشر می‌کنند. در این صورت مسئله جایگاه خبرنگار در این میان مطرح خواهد شد.

رئیس خانه مطبوعات استان افزود: اگر به گذشته بازگردیم، شاهد این هستیم که برخی‌ها عبارتی به کار می‌بردند و یا می‌برند که «خبرنگاران اقیانوسی از اطلاعات با عمق یک بند انگشت هستند»، به نظر من در دنیای فضای مجازی و شهروند- خبرنگار، اگر بخواهیم جایگاه خبرنگار را همچنان حفظ کرده و یا ارتقا ببخشیم، باید به سمت خبرنگاری تخصصی پیش رویم که به جای یک اقیانوس از اطلاعات، اطلاعات خبرنگاران به سمت یک دریاچه پیش رود، اما عمق آن از یک بند انگشت بیشتر شده، به سمت عمیق‌تر شدن گام بردارد.

فیاضی ادامه داد: من فکر می‌کنم امروز ما به مرحله‌ای با نام خبرنگاری تخصصی رسیده‌ایم؛ طبیعی است زمانی که یک شهروند- خبرنگار فیلمی از یک رویداد می‌فرستد، این یک فیلم خام است، اما خبرنگار حرفه‌ای و تخصصی، حتما پیشینه این خبر، جزئیات، تحلیل و حواشی خبر را جست‌وجو کرده و خبری کامل، قابل اتکا و استناد در اختیار مردم قرار می‌دهد.

وی عنوان کرد: بنابراین از نظر من، امروز در دورانی قرار داریم که بایستی با سرعت هرچه بیشتر به سمت خبرنگاری تخصصی پیش رویم؛ وگرنه خبرنگارانی که به صورت عمومی کار می‌کنند نیز تبدیل به شهروند- خبرنگارخواهد شد و جایگاهی که از «خبرنگار» انتظار می‌رود، نخواهیم داشت.

عصر کنونی، عصر خبرنگاری تخصصی است

رئیس خانه مطبوعات استان با تاکید بر این که این دوره، عصر خبرنگاران تخصصی است اظهار کرد: معتقدم هم در خبرگزاری‌ها و هم در روزنامه‌ها، متناسب با خط‌ ‌‌مشی و گرایش، بایستی خبرنگاران تخصصی تربیت شده، آموزش ببینند و به طور تخصصی نیز وارد عرصه خبری شوند.

فیاضی گفت: اگر به سمت خبرنگاری تخصصی گام برداریم، شهروند- خبرنگار، هیچ تهدیدی برای فضای خبری و خبرنگاری کشور نیست. به این دلیل که مردم صرفا اخبار خام یا یک کلیپ را نیاز ندارند؛ مهم این است که علاقه‌مند به پیش‌بینی خبر و فهم جزئیات آن هستند.

وی خاطرنشان کرد: اخباری که شهروند- خبرنگار منتشر می‌کند، کمترین عناصر خبری را پوشش می‌دهد و البته این ارتباطات، خود ارتباطات خوبی است، اما همان‌طور که تاکید شد، اگر به سوی خبرنگاری تخصصی برویم، جایگاه و منزلت خبرنگاران روزبه‌روز افزایش می‌یابد؛ چراکه مردم نیازمند اخباری هستند که اطلاعات مورد نیاز را برای تحلیل رویداد در اختیارشان قرار دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: