• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-7087-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

یک روزنامه‌نگار پیشکسوت:
خبرنگار باید آنچه که شهروندان تولید می‌کنند را فرآوری کند

یک روزنامه‌نگار گفت: خبرنگار لازم است آنچه که شهروندان تولید می‌کنند را فرآوری کند تا بتوان از آن با عنوان خبر یاد کرد.

غلامرضا بنی‌اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص الزامات خبرنگاری در دنیای جدید و وجود پدیده‌هایی چون شهروند خبرنگاری در جامعه اظهار کرد: ما شهروند خبرنگار را به رسمیت می‌شناسیم اما در قدم اول ما در حوزه رسانه‌های رسمی از خبر بیار و خبرنگار سخن می‌گوییم؛ خبرنگار لازم است آن چیزی که شهروندان تولید می‌کنند را فرآوری کند تا بتوان از آن با عنوان خبر یاد کرد و با اعتمادی به آن خبرنگار بتوان به جامعه این خبر را داد که این اتفاق در حال روی دادن است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص این‌که آیا پدیده‌هایی مانند شهروند خبرنگاری موجودیت خبرنگاری حرفه‌ای را تهدید می‌کند یا خیر، تصریح کرد: هم بله و هم خیر. اگر از شهروند خبرنگار سخن به میان می‌آید، مستلزم این است که در کنار فرصت رسانه‌ای که برای آحاد جامعه به برکت فناوری روز فراهم شده، افراد و شهروندان احساس مسئولیت بیشتری برای به اشتراک گذاشتن دانسته‌های خبری‌ خودشان داشته باشند.

این روزنامه‌نگار خاطرنشان کرد: آنچه که شهروند تولید می‌کند، لزوما نمی‌تواند خبر باشد؛ چون خبر تعریف خاص و حرفه‌ای خودش را دارد . خبر اگر حرفه‌ای تنظیم شود، می‌تواند کارکرد حرفه‌ای خودش را داشته باشد. آن چیزی که ما امروز در فضای مجازی و رسانه می‌بینیم، بحث شهروند خبرنگار نیست، رسانه و شهروند هست اما شهروند خبرنگار نیست.

بنی‌اسدی با بیان این‌که ما متاسفانه با بمباران تبلیغاتی شایعات در خبرها و بدافزارهای رسانه‌ای مواجهیم، افزود: اینجا خبر نیست که ما افزایش آگاهی داشته باشیم. آنچه بر این سیل خواهد افزود، خسارت و آسیبی است که برروان، اعتماد و امید جامعه می‌گذارد.

وی تصریح کرد: اگر خبرنگار دانش به‌روز،نگاه به‌روز و توان تولید و فرآوری به‌روز را داشته باشد، قطعا از زمان عقب نمی‌ماند. کسانی از زمان عقب می‌مانند که نمی‌توانند توان خودشان را متناسب با سرعت و شتابی که جهان رسانه امروز دارد، تنظیم کنند. 

این روزنامه‌نگار اضافه کرد: خبرنگار نه تنها باید خودش را با شرایط روزهماهنگ کند، که چند قدم هم از دیگران پیش‌تر باشد تا بتواند چراغ را بر سر راه مردم روشن کند تا مردم با مشکل مواجه نشوند که این کار نیازمند مطالعه به‌روز است. به عنوان مثال پزشکان ما اگر صرفا به دانسته‌های سابق خودشان تکیه کنند، قطعا ازمسیر پرشتاب علم پزشکی عقب خواهند ماند و در هر حوزه‌ای اگر فقط به گذشته تکیه کنیم، عقب می‌مانیم و این نیازمند است که هر روز دانش و توانایی‌ها و توان و مهارت استفاده از فناوری‌های جدید و سبک‌های جدید هم به‌روز شود.

بنی‌اسدی عنوان کرد: توصیه من به خبرنگاران فعال این است که  در عرصه رسانه باید دانش خود را به‌روز کنند، احاطه خود را افزایش دهند، دایره واژگانی وسیع‌تری را به خدمت بگیرند و حداقل در چند حوزه به صورت تخصصی کار کنند و خبرنگار تخصصی آن حوزه شوند، از طرفی دیگر به جامعه مخاطب این پیام را دارم که توجه داشته باشند که خبر از که شنیده می‌شود. 

وی اظهار کرد: در حوزه خبرو رسانه، جامعه مخاطب باید به سواد رسانه‌ای برسد و هر حرفی را نپذیرد؛ چون پذیرفتن هر حرف متضادی باعث به هم خوردن آرامش آحاد جامعه می‌شود و اگر ما قرار است کشورمان را بسازیم که حتما همین‌طور است، نیازمند آرامش، امید، شناخت و نگاه توسعه‌ای است وهمچنین نیازمند این است که ما ارتباط درست با رسانه را برای خودمان تعریف کنیم، دریافت درست داشته باشم و تحت تاثیر القائات و شایعات هم قرار نگیریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: