• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-7387-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

25 ذی‌القعده، «دحوالارض» چه روزی است؟

یک کارشناس مذهبی گفت: دحوالارض، روز بسیار مبارک و مهمی است؛ هم از نظر مسائل طبیعی که اولین خشکی از زیر آب سردرآورده و هم این‌که آن نقطه، محل کعبه و بیت‌الله‌الحرام بوده است.

سید مهدی واعظ موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص روز 25 ذی‌القعده، دحوالارض اظهار کرد: دحوالارض از دو کلمه تشکیل شده است، ارض به معنای زمین و دحو به معنای گستراندن و گسترش است.

وی ادامه داد: نقل شده است که این روز، روزی است که خداوند بخش‌هایی از کره زمین را که سراسر آب بوده، از آب بیرون آورده است؛ یعنی آن نقطه‌ای که شروع به خشک شدن کرده و تا به امروز که به یک چهارم خشکی‌ها تبدیل شده است.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: اولین نقطه‌ای که از زیر آب سردرآورده و دیده شده، همان جایی است که کعبه مکرمه و بیت‌الله‌الحرام است؛ از آنجا در واقع زمین گسترش پیدا کرده است و لذا این روز، روز بسیار مبارک و مهمی است؛ از این جهت در واقع دحوالارض گسترده شدن زمین است؛ به همین خاطر در روایات نقل‌هایی داریم که نخستین رحمتی که از آسمان به زمین فرود آمده، درهمین روز دحوالارض، 25 ذی‌القعده است.

واعظ موسوی خاطرنشان کرد: برای همین گفته شده اگر کسی این روز را روزه بگیرد یا شب دحوالارض را به عبادت بگذراند، عبادتش چندین برابر می‌شود و به روایتی صد سال ارزش دارد.

وی افزود: کلمه دحو از از سوره نازعات آیه 30 گرفته شده است. « والارض بعد ذلک دحاحا» اشاره به همین روز مهم است و رویدادها و اتفاقات دیگری هم در این روز افتاده که ارزشش را بیشتر کرده؛ مانند تولد حضرت ابراهیم و تولد حضرت عیسی (ع) که بعضی معتقدند به سال قمری چنین روزی بوده است. همچنین خروج پیامبراکرم (ص) از مدینه به سمت مکه در حجه الوداع و قیام حضرت مهدی (عج) که بعضی معتقدند در چنین روزی اتفاق خواهد افتاد.

واعظ موسوی گفت: برای روزه این روز، فضیلت زیادی نقل شده است. گفته شده روزه این روز برابر با هفتاد سال روزه گرفتن است و در بعضی روایات کفاره گناهان هفتاد ساله است. در شب دحوالارض یعنی شب و روز بیست و پنجم، استغفار بسیاری وارد شده و یک نماز که دور کعت است و در رکعت اول بعد از حمد، پنج توحید وسوره شمس خوانده می‌شود و بعد از سلام هم ذکر «یا حول ولا قوه الا به الله العلی العظیم» خوانده می‌شود و دعایی که در کتب ذکر شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: