• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-13014-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

جامعه شناس مطرح کرد؛

نگاه دوگانه مردم به خبرنگاران

یک جامعه شناس با بیان اینکه «خبرنگاری کنشی حیاتی است»، گفت: مردم نگاهی دو‌گانه به خبرنگاران دارند.

حامد بخشی در گفت‌وگو خبرنگار ایسنا_منطقه خراسان، در رابطه با 17 مرداد، روز خبر نگار گفت: هرجامعه ای در ابتدا از گروه‌های کوچک تشکیل می‌شود که  در گذر زمان آن جامعه به گروه‌های بزرگتری تبدیل می شوند و در آن موقع نیازهای اطلاعاتی که در گذشته داشته  را به صورت سنتی و با کنش‌های شفاهی رفع می‌کرده اما اکنون  نیازمند این‌می‌شود که خبرنگاران جامعه اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند تا کل جامعه از آن‌بهره‌مند شوند و بدین‌ شکل خبرنگاری به وجود می‌آید.

وی‌ ادامه داد: این وظیفه را خبرگزاری‌ها بر عهده می‌گیرند. خبر‌نگاری کنشی است که باعث می‌شود یک‌ فرد اطلاعات مربوط به یک‌ رویداد که در گوشه‌ای از جامعه اتفاق افتاده است  را به اطلاع سایر افراد آن جامعه برساند؛ این نوع خبر می‌تواند  به دو صورت باشد؛ خبری که اتفاق افتاده  و خبرنگار آن را پوشش می‌دهد و خبری که خبرنگار آن را ایجاد می‌کند یا به عبارتی اطلاعاتی که در درون یک‌فرد انباشته شده است  را به صورت مصاحبه  استخراج کرده و با دیگران به اشتراک می‌گذارد.

این جامعه شناس افزود:کنش خبرنگاری کنشی حیاتی است و دلیل آن، این است که خبرنگار موجب تازگی و انتقال جریان‌ اطلاعات در یک‌جامعه می‌شود که این امر کاری ضروری برای هرجامعه‌ای است.

بخشی در رابطه با نگاه عموم مردم به خبرنگاران گفت: مردم نگاهی دو‌گانه به خبرنگاران دارند. این نگاه گاهی اوقات منفی و‌گاهی اوقات نگاهی مثبت‌ است که این مسئله در هر حیطه خبری  می‌تواند متفاوت باشد. نوع این‌نگاه‌ها را نمی‌شود براثر غالب بودن و یا شدت آنها تحلیل کرد بلکه  به این موضوع باید از طریق نظرسنجی‌ پی برد.اما امروزه خبرنگاری بیشتر از قبل مطرح شده است و مردم در جریان آن قرار گرفته‌اند. در حوزه  نهادهای پاسخ‌گو و سازمان‌های حاکمیتی این نگاه دو گانه تغییری نکرده است.

این جامعه شناس در خصوص نقش خبرنگاری در ایران گفت: نقش خبرنگار در ایران همان نقشی است‌ که خبرنگار در کل جهان دارد  و به نوعی می‌شود گفت که خبرنگاری کاری بین المللی است و وظیفه آن‌ ایجاد اطلاعات و انتقال و انتشارآن در کل جامعه است تا مردم آن جامعه بتوانند خودآگاهی بیشتری نسبت به بدنه جامعه  خود داشته باشند.

وی اضافه کرد: در جامعه ما بخشی از خبرنگاری معطوف به بیان کاستی‌ها وانتقاد‌هاست و بخشی از آن‌ به کارکرد‌ و‌ ترویج فعالیت‌های حاکمیت است که متناسب باهرکدام از این نقش‌ها رفتارهای متفاوتی با خبرنگاران دیده شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: