• چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-13214-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

کتابخوانی همراه با والدین باعث رشد بهتر کودکان می‌شود

طبق آخرین تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه Murdoch  استرالیا،  38 درصد از کودکان 6 تا هشت ساله و 17 درصد از کودکان 9 تا 11 ساله همراه با والدین خود کتاب می‌خوانند. محققان در این تحقیق دریافتند اگر والدین بعد از فراگیری خواندن، دیگر برای کودکان خود کتاب نخوانند رشد عاطفی و شناختی کودک کاهش خواهد یافت و عادت‌های خواندن وی در آینده نیز تضعیف می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ترکیش نیوز، با توجه به تحقیقات انجام شده در مورد احساسات و رفتار کودکان و همراهی والدین در کتابخوانی مشخص شد بعد از توانایی خواندن، کودکان باز هم نیاز به همراهی والدین در درک واژه‌ها، تلفظ، تجسم، مهارت‌های تحلیلی و عادات خواندن دارند.

 محققان، این تحقیق را  در بین 220 کودک استرالیایی 6 تا 12 ساله در 21 مدرسه به همراه والدینشان انجام دادند. در این تحقیق 87 درصد از کودکان و 82 درصد از والدین با صدای بلند کتاب می‌خواندند و از خواندن کتاب لذت می بردند.

حدود 63 درصد از این شرکت‌کنندگان، کتاب‌های بیشتری با والدین خود خواندند. 27 درصد از این کودکان نیز گزارش دادند هیچ فردی در منزل برای آنان کتاب نمی‌خواند. 18 درصد والدین این کودکان نیز با صدای بلند برای آنان کتاب می خواندند.

نتایج این مطالعه نشان داد میزان کتاب خواندن والدین برای کودکان 6 تا هشت ساله، 38 درصد بود، اما این میزان در کودکان 9 تا 11 ساله به 17 درصد کاهش یافت.

والدین معتقدند که فرزندانشان با معلم خود یا به تنهایی قادر به خواندن کتاب هستند، اما بر اساس آمار، تعداد معلمانی که با دانش‌آموزان کتاب می‌خوانند اندک هستند. این وضعیت منفی بر توسعه زبان، عادات خواندن، رشد عاطفی و شناختی تاثیر به‌سزایی دارد. تنها 43 درصد از کودکان می‌توانند به طور مستقل کتاب بخوانند و این عملکرد بر علاقه خواندن تاثیر داشته و موجب شده کودکان روش دیگری برای پر کردن اوقات فراغت خود داشته باشند.

در واقع، والدین نباید احساس کنند که کودک آنان نیاز به همراهی در کتابخوانی ندارد، بلکه کودکان، کتاب خواندن والدین را به دلیل شنیدن صدای آنان ایمن دانسته و تاثیر بیشتری بر روی آنان خواهد داشت.

 کودکان، علاقه زیادی به خواندن رمان و داستان با صفحات بیشتر دارند و اغلب والدین در مورد انتخاب چنین کتاب‌هایی نگران هستند، بنابراین بهتر است خانواده باشگاه کتابخوانی در منزل تشکیل داده و کتاب‌های مورد علاقه کودکان را تهیه کرده و با هم بخوانند و سپس در مورد قسمت‌های مثبت یا منفی صحبت کنند. در نتیجه کودکان هم از کتاب خواندن لذت خواهند برد و هم از همراهی خانواده خود خوشحال خواهند شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: