• پنجشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-6386-5
  • خبرنگار : 15291
  • منبع خبر : ----

صرفه‌جویی 90 هزار دلاری در سیستم‌های افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی

مدیر افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در سیستم‌های افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی 90 هزار دلار صرفه‌جویی کردیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدهادی طباطبایی در مراسم افتتاحیه افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی اظهار کرد: افلاک‌نما یا پلنتاریوم یک رسانه علمی و فرهنگی است که مدت استفاده از آن در دنیا حدود 100 سال است. مهمترین نقش آن الهام‌دهنده دانشمندان فردا و جلب افکار عمومی به علم است.

وی افزود: طی پژوهشی که در سال 2005 صورت گرفته 86 درصد دانشمندان عضو آکادمی علوم آمریکا اذعان داشتند، تاثیرگذارترین اتفاق در زندگی‌شان بازدید از یک افلاک‌نما بوده‌است.

مدیر افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی مشهد تشریح کرد: 60سال پیش در یکی از ایالات فقیر هندوستان افلاک‌نمایی ساخته‌شد که تقریبا 10 سال فعالیت کرد و معمرین بسیاری را پرورش داد. 10 سال بعد در همان ایالت یکی از بزرگترین پروژه‌های علمی آسیا انجام‌شد و آن GMT یا giant microwave telescope و حدود 50 سال است که در هندوستان فعالیت می‌کند و مورد حمایت مردم محلی بوده‌است.

طباطبایی عنوان کرد: در سال 2001 مقاله‌ای در خصوص نقش و تاثیر این افلاک‌نما در آن اتفاق چاپ شد. این رخداد را با پروژه رصدخانه ملی ایران مقایسه کنید که بیش از دو دهه است ساخت، تکمیل و بهره‌برداری آن به نتیجه نرسیده‌است.

وی گفت:  داریم که مردم را به علم آشنا کنیم، از این طریق به آن‌ها الهام دهیم، آن‌ها به این سمت سوق دهیم و نشان‌دهیم که علم چه مزایایی می‌تواند داشته‌باشد. چنین مراکزی در ایران نبود و دلیلش هم گران‌بودن آن است.

مدیر افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی مشهد توضیح داد: از 4 سال قبل به بومی‌سازی فناوری تصویرسازی کروی روی و محصولات زیادی را در این زمینه به‌وجودآوردیم؛ از افلاک‌نمای سه متری شروع کردیم و آن را توسعه دادیم و به افلاک‌نمای متوسط رسیدیم که یا دو پروژکتور به صورت مولتی پروژکشن هدایت می‌شود.

طباطبایی بیان کرد: کل سیستم‌ها و نرم‌افزارهایی که در اینجا نصب شده‌است تقریبا 30 هزار دلار ارزش دارند و مشابه خارجی این سیستم‌ها و با همین کیفیت حدود 120 هزار دلار قیمت دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: