• پنجشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-13814-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

آیا تربیت فرزند اول با فرزند دوم متفاوت است؟

والدین اغلب ادعا می‌کنند که فرزندان خود را به یک اندازه دوست دارند  اما آیا این مورد واقعیت دارد؟

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیوزویک، مادران همیشه دیدگاه‌ها و نگرش‌هایی نسبت به نحوه برخورد با فرزندان دارند تا هیچ تفاوتی بین آنان ایجاد نشود.

محققان عنوان کردند:80 درصد از مادران در ایالات متحده بیش از یک کودک دارند و به طور كلی كودكان اول با كودكان دیگر تعاملات کمتری دارند و تلاش می‌کنند توجه والدین را به سمت خود جلب کنند. از سوی دیگر، کودکان بعدی موجب شده میزان توجه والدین بین فرزندان تقسیم شود. در نتیجه کودکان بزرگ‌تر بیش از گذشته به دنبال اجتماعی شدن هستند.

محققان معتقدند زمانی که فرزند دوم متولد می‌شود مادران رفتار خود را تغییر می‌دهند.

موسسه ملی بهداشت کودکان و توسعه انسانی آمریکا، رفتار  55 مادر را  در 20 ماهگی فرزند اول و سپس فرزند دوم مورد بررسی قرار دادند.

در این تحقیق، پژوهشگران برای ثبت رفتارهای والدین از خانه شرکت‌کنندگان فیلمبرداری کردند. در این فیلمبرداری دو ساعته محققان دریافتند کودک اول به تنهایی به مدت 10 دقیقه بازی و سپس مادر با وی بازی کرد.

البته اطلاعات مربوط به مادر از جمله هوش کلامی، اطلاعات اجتماعی و جمعیت شناختی خانواده نیز جمع‌آوری شد. مادران نیز پرسشنامه‌ای در مورد والدین خود پر کردند.

محققان دریافتند مادران فعالیت‌های مختلف را با فرزندان اول و دوم خود اولویت‌بندی می‌کنند: به عنوان مثال با اولین فرزند خود بیشتر و با فرزند دوم خود کمتر بازی می‌کنند.

این گروه همچنین یادآور شد که فرزندان اول نسبت به فرزندان دوم  اجتماعی‌تر و عاطفی‌تر هستند.

در این تحقیق مشخص شد کیفیت تعامل مادر با فرزندان تغییر می‌کند. هرچند رفتار والدین به نظر مشابه است، اما نگرش‌های متفاوت بر رفتارهای فرزند تاثیرگذار است.

نتایج این تحقیق در نشریه Social Development منتشر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: