• شنبه ۲۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-6986-5
  • خبرنگار : 15217
  • منبع خبر : ----

هزینه سالانه 150 هزار دلاری هند برای هر نخبه

رئیس دبیرخانه همکاری‌های علمی با هند گفت: هندی‌ها سالانه 150 هزار دلار برای هر نخبه خود هزینه می‌کنند.

 به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید هادی ابراهیمی صبح امروز در نشست دبیرخانه ایران و هند که در سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه هندی‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله هوا‌و‌فضا، انرژی‌های خورشیدی و بادی و بسیاری زمینه‌های دیگر توانمندی‌هایی دارند، اظهارکرد: حدود نیمی از جمعیت هند به کشاورزی و تعداد زیادی از مردم آن  در حوزه IT  مشغول هستند. هند سالانه 67 بورسیه به دانشجویان ایرانی می‌دهد که هیچ تعهد کاری برای هند ندارد و قصد آن فقط آشنایی سایر مردم با فرهنگ و دانشگاه‌های هند است و اینکه اگر فردی از فارغ‌التحصیلان در کشور خود در مقامی قرار گرفت به بهبود روابط با هند کمک کند.

 مدیر دبیرخانه ایران و هند خاطرنشان کرد: هندی‌ها از اواخر قرن هجدهم دارای آموزش عالی بوده‌اند و از سال 1935 به هندی‌سازی یا به اصطلاح بومی‌سازی پرداختند. از 18 دانشگاه معتبر ده مجموعه دانشگاهی را انتخاب کردند تا حمایت‌های ملی از آن‌ها صورت بگیرد. ما 700 دانشگاه هند را به سه دسته تقسیم کردیم. در بررسی‌های وزارت علوم 9 مجموعه درجه ممتاز را کسب کردند که هرکدام شامل چند دانشگاه است.

 وی درخصوص روابط دانشگاهی با هندی‌ها گفت: درسال 2010 تفاهم‌نامه‌ای میان ما شکل گرفت که به‌دلیل عدم وجود جنبه‌های عملی و سال پایانی دولت قبل کاربردی نشد. در سال 2017 تفاهم‌نامه دیگری امضا شد که غالبا تکرار موارد تفاهم‌نامه قبلی است که جنبه عملیاتی پیدا کرده است. ما می‌توانیم در حوزه پروژه‌های مشترک، کارگاه‌های آموزشی و سایر زمینه‌ها همکاری کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: نهاد طرف ما در هند تقریبا معادل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ایران بوده بنابراین علوم سخت و نه علوم انسانی برای ما مطرح بوده است.در اولین روز سال 2018 در دو زمینه زیست فناوری و آب فراخوانی صادر شد که از 92 کار ارسال شده 72 کار مورد قبول واقع شد که مقرر شد از این تعداد 8 مورد در زمینه زیست فناوری و 4 مورد در زمینه آب مورد حمایت قرار گیرد. از دانشگاه فردوسی مشهد هم دو طرح حضور داشتند که جز طرح‌های منتخب قرار نگرفتند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: