• یکشنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-7286-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی:

16 مرکز علمی کاربردی دولتی استان مشمول توقف فعالیت هستند

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی گفت: براساس مصوبه ابلاغ شده از سوی رئیس جمهور 16 مرکز علمی کاربردی دولتی در خراسان رضوی مشمول توقف فعالیت هستند و این مراکز به بخش خصوصی واگذار خواهند شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مرتضی تشکری امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه از ظرفیت پذیرش 18 هزار نفر در مهرماه در این دانشگاه خبر داد و اظهار کرد: فرايند ثبت نام و پذيرش دانشجو در مقطع كارداني از 22 مرداد و كارشناسي از 29 مرداد ماه جاری آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: 31 مرکز علمی کاربردی در سطح استان برای مهرماه همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید پذیرش دانشجو دارند. 

تشکری درخصوص افزایش شهریه دانشگاه جامع علمی کاربردی، گفت: افزایش شهریه در رشته‌های کشاورزی 8 درصد و در رشته‌های حوزه اجتماعی 5 درصد خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ما سعی کردیم تناسبی بین رشته‌های دانشگاه و نیاز فضای کسب و کار ایجاد کنیم اظهار کرد: 31 درصد مشاغل متعلق به صنعت است که 44 درصد دانشجویان ما در این حوزه تحصیل می‌کنند. همچنین 45 درصد از دانشجویان ما در حوزه خدمات اجتماعی و 14درصد در حوزه فرهنگ و هنر مشغول به تحصیل هستند. متاسفانه در حوزه کشاورزی تنها یک درصد دانشجو وجود دارد اما برنامه داریم که بتوانیم سهم دانشجویان حوزه ‌کشاورزی را افزایش دهیم که متناسب با نیاز استان شود.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با اشاره به رویدادهای فرهنگی و ورزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی طی سال جاری، عنوان کرد:  برگزاری جشنواره دانشگاهی حرکت و میزبانی جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علمی کاربردی و ششمین کنفرانس ملی کارآفرینی  و راه اندازی مرکز رشد در مراکز صنعتی از جمله برنامه های پیش رو این دانشگاه در سال جاری است. ما همچنین میزبان المپیاد ورزشی در رشته فوتسال و والیبال برای پسران در اسفندماه خواهیم بود. 

تشکری از اعطای تسهیلات تا سقف 20 میلیون تومان با کارمزد سه درصد برای دانشجویان شهریه پرداز خبر داد و تاکید کرد: صندوق رفاه وزارت علوم با بانک مهر ایران برای اعطای این تسهیلات تا مبلغ 320میلیارد تومان تفاهم نامه امضا کرده که مبنای آن‌ کمک به شهریه دانشجویان است. این تسهیلات برای همه دانشجویان درنظرگرفته شده و به تناسب دانشگاه‌ها تقسیم می شود.

وی بیان کرد: ما برای هر نوبت پذیرش دانشجو به مراکز خود تا مادامی که به یک رشته نیاز باشد مجوز می‌دهیم که باعث پویایی و چابکی دانشگاه جامع علمی کاربردی است.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی تصریح کرد: علی رغم اینکه اکثر دانشگاه‌های کشور با کاهش پذیرش دانشجو در شرایط فعلی روبه رو هستند، دانشگاه علمی کاربردی با 15 درصد رشد جمعیت دانشجویی همراه بوده است. زیرا این دانشگاه هم به افزایش اشتغال کمک می کند و هم از پراکنش جغرافیایی مطلوبی برخوردار است.

تشکری با اشاره به مصوبه واگذاری مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های دولتی، تصریح کرد: مراکز دولتی،عمومی و خصوصی سه ماهیت اصلی مراکز علمی کاربردی هستند؛ در حال حاضر600 مرکز در کشور فعال هستند که همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. دانشگاه علمی کاربردی  یک نیاز اساسی کشور محسوب می‌شود و ‌این ماموریتی است که  به آموزش عالی واگذار شده است. 

وی اضافه کرد: مراکز دولتی علمی کاربردی در استان به مراکز خصوصی واجد شرایط واگذار می‌شوند. براساس مصوبه ابلاغ شده از سوی رئیس جمهور 16 مرکز علمی کاربردی دولتی در خراسان رضوی مشمول توقف فعالیت هستند.

وی یادآور شد: 76درصداز فارغ التحصیلان دانشگاه علمی کاربردی شاغل هستند که 26 درصد آنان در مراکز دولتی پذیرفته می شوند و 50 درصد به صورت آزاد فعالیت می کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: