• یکشنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-9687-5
  • خبرنگار : 15276
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

رضا صابری:
«دریاچه قو» سبکی متفاوت از دیگر تئاترها دارد

رضا صابری گفت: دلیل انتخاب «دریاچه قو» سبک متفاوت آن نسبت به دیگر نمایش‌ها است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، کارگردان تئاتر «دریاچه قو» در نشست خبری این نمایش عنوان کرد: نمایش «دریاچه قو» یکی از کارهای غیرمتعارف بنده است زیرا «دریاچه قو» یکی از مشهورترین و پرنمایش‌ترین باله‌های جهان به شمار می‌رود که توسط چایکوفسکی، آهنگ‌ساز روسی در سال 1876 نوشته شده است.

این نویسنده و کارگردان تئاتر تصریح کرد: در طی این سال‌ها مضامین ایرانی را به نمایش کشیده‌ام و این مفاهیم را دست‌مایه کارهای خود قرار داده‌ام اما نمایش «دریاچه قو» سبکی متفاوت از کارهای بنده دارد که بسیار تجربه خوبی است.

وی افزود: نمایش «دریاچه قو» باله‌ای به زبان روسی است که ما آن را به زبان و ادبیات فارسی به روی صحنه خواهیم برد، سال گذشته با همکاری مسعود حکم‌آبادی نمایش «شنا در آتش» به نمایش درآمد و تبدیل به یکی از نمایش‌های موفق بنده شد و استقبال بسیار خوبی سال گذشته از این نمایش صورت گرفت. هم اکنون سه نمایش روی صحنه در مشهد به تهیه‌کنندگی مسعود حکم‌آبادی اجرا می‌شود.

این کارگردان تئاتر بیان کرد: تیم بازیگران نمایش «دریاچه قو» از بازیگران حرفه‌ای و جوان مشهد هستند، در این تیم افرادی از جمله علیرضا ضیاءچمنی،  ستایش رجایی‌نیا، نیلوفر کاظمی و همچنین ارسیا صنعتی ایفای نقش می‌‎کنند. سه نسخه از این نمایش نوشته شد که اولین نسخه آن توسط بنده و آرش خیرآبادی به‌صورت مشترک بود، دومین نسخه آن توسط آرش خیرآبادی و آخرین نسخه توسط خود من نوشته شد.

صابری ادامه داد: مشهد یکی از قطب‌های تئاتر کشور است و در طی این سال‌ها دارای نمایش‌های بسیار خوبی بوده است و هنرمندان برجسته فراوانی در این شهر کنارهم جمع شده‌اند، در تهران نگاه ویژه‌ای به تئاتر مشهد می‌شود. تاکنون بیشترین جوایز جشنوار‌ه فجر متعلق به مشهد بوده و جشنواره تئاتر فجر پیشانی تئاتر کشور ما است، هنرمندان مشهد در طول این سال‌ها در این جشنواره بسیار درخشیده‌اند.

وی اظهار کرد: سال‌های گذشته تیم تئاتر دانشگاه فردوسی مشهد یکی از پایه‌های قوی تئاتر دانشجویی کشور بود اما بعد از دهه 50 تئاتر در دانشگاه بی‌رونق و کم‌رنگ شده و محدود به فعالیت‌های درون دانشگاهی شده است.   

این کارگردان تئاتر گفت: شهر مشهد دارای محدودیت‌های بسیاری است اما باوجود تمام این محدودیت‌ها تئاتر بسیار غنی و برجسته‌ای دارد. اکنون تئاتر در تمام دنیا تغییر شکل داده است و نیاز به تئاتر کم‌کم در جامعه ما حس می‌شود و نیاز به تئاتر بستر بسیار خوبی برای پیشرفت فعالیت‌های تئاتری در سطح کشور است. امروز تئاتر به سمت بخش خصوصی در حرکت بوده و کم‌کم در کشور درحال شکل‌گیری است.
     
صابری عنوان کرد: تئاتر یک جریان بسیار پرشور است و نیاز به حمایت دولت دارد. اکنون فضای مناسبی برای کار کردن در زمینه تئاتر هم برای جوانان و هم برای افراد باتجربه مهیا است. در گذشته مخاطبان تئاتر تنها با کارت دعوت برای تماشای تئاتر حضور پیدا می‌کردند اما امروز با علاقه و میل شخصی خود برای تماشای تئاتر به سالن‌های نمایش می‌آیند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: