• سه شنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 976-4391-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

در همایش شاهنامه و دانش شهری‌گردی صورت گرفت؛

رونمایی از سرود گردشگری مشهد

عکس تزئینی است
با حضور مدیران شهری، از سرود گردشگری مشهد در همایش شاهنامه و دانش شهری‌گردی رونمایی شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، صبح امروز، سیزدهم شهریور ماه در همایش شاهنامه و دانش شهری‌گردی که به مناسبت سالروز ساخت آرامگاه فروسی برگزار می‌شد، با حضور معاونت زیارت و گردشگری شهرداری و معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، از سرود گردشگری مشهد رونمایی شد.

در این همایش، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد بیان کرد: در شهرداری نگاهمان به فردوسی، توس و شاهنامه ار منظرهای مختلفی بوده و یکی از مباحث جدی موضوع هویت شهری است؛ به این معنا که به چه میزان مشهدی‌ها، نسبت به مشهدی بودن خود تصویر و ادراک کامل داشته و به آن وقوف دارند و چه میزان می‌توانند تصویری کامل‌تر از مشهدی بودن و شهروند مشهد بودن ارائه دهند.

بختیاری اضافه کرد: زمانی که با یک فرد غیر مشهدی روبه‌رو می‌شویم، به همسایگی امام رضا(ع) افتخار می‌کنیم و خود را با آن معرفی می‌کنیم. هویت شهری علاوه‌بر این، اشاره می‌کند که مشهدی‌ها چه میزان از همشهری فردوسی بودن یاد می‌کنند.

وی افزود: یکی از نگاه‌های جدی در موضوع فردوسی، توس و شاهنامه این است که برای این که شهری توسعه‌یافته داشته باشیم، باید تعلق شهروندان به محیط و هویت مشهدی تقویت و توسعه یابد و مطمئنا یکی از منابعی که می‌تواند به آن کمک کند، موضوع فردوسی، شاهنامه و توس است؛ چرا که نام و افتخاری است و یکی از عناصری که می‌تواند تشخص را ایجاد کند، موضوع فردوسی است و همگی ما افتخار می‌کنیم به این که همشهری فردوسی هستیم.

فردوسی، منبع معرفت‌بخشی برای مسائل امروز است

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد ادامه داد: فردوسی می‌تواند یک منبع معرفت‌بخش باشد؛ آموخته‌ها و معارفی که در قالب داستان و روایات اساطیری است، دستمایه‌ای برای اندیشیدن در باب مسائل امروز ما به حساب آمده و راهکارهایی که می‌تواند برای آسیب‌شناسی مسائل امروز نجات‌بخش باشد. بنابراین، فردوسی تجربه زیستی گذشتگان که می‌تواند دستمایه‌ای برای امروز ما باشد، منتقل می‌کند.

بختیاری عنوان کرد: همگونی جالبی بین مباحثی که فردوسی مطرح می‌کند با سنت دینی ما، کلام الهی و سنت نبوی و اهل بیت وجود دارد. ضمن این که یکی از مباحث مهم، موضوع دادگری است و از جدی‌ترین اساس‌های حکومت و مملکت‌داری که فردوسی مطرح می‌کند، همین موضوع دادگری است. موضوع بیدادگری، می‌تواند حتی اساس طبیعت را هم به هم بریزد. بنابراین، چه شهروندان و چه شهریاران، همه باید دادگرانه رفتار کنند تا وضع شایسته انسانی پدید آید.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من، برای مدیران شهری، این دغدغه که چگونه شهر می‌تواند مبتنی بر یک وضعیت دادگرانه باشد، پرسشی جدی است و این که چطور تا ساختارها و زیرساخت‌ها را به نحوی تنظیم کرده و توسعه دهیم که وضعیت ما دائما از بیدادگری که یک سر طیف است، به طرف دیگر این طیف که منش دادگرانه است، نزدیک شود و موضوع فردوسی این آموزه را در خود دارد. ضمن این که یک مطالبه جدی در شهروندان آن است که منابع و امکانات به صورت عادلانه بین بخش‌های شهر اتفاق افتد و همه به‌گونه‌ای منصفانه از امکانات شهری برخوردار باشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: