• دوشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 976-4488-5
  • خبرنگار : 15288
  • منبع خبر : ----

داور خراسانی بین‌المللی تکواندو:

ابعاد سیاسی بازی‌های آسیایی فشار زیادی داشت

 داور بین‌المللی خراسانی تکواندو گفت: بازی‌های اسیایی بعد سیاسی دارد، تلاش کشورها برای کسب نتیجه، فشار روانی زیادی روی داوران تحمیل می‌کند.

حسین حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص پروسه انتخاب داور برای بازی‌های آسیایی جاکارتا اظهار کرد: باتوجه به اینکه بازی‌های آسیایی به نوعی المپیک قاره کهن است و پس از المپیک بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد ورزشی است، اغلب نزدیک به سه سال قبل از آغاز مسابقات فرایند انتخاب داوران شروع می‌شود. از انتهای سال 95 شنیدم که اقداماتی مبنی بر انتخاب داوران درحال انجام است و با توجه به اینکه بخش جدیدی با عنوان «new poomsae» یا به اصلاح عامیانه «پومسه جدید» قرار بود اضافه شود، برای فرم‌های مربوطه که توسط کره‌ای‌ها انتخاب و ابداع شد، دوره‌هایی را برگزار کنند.

وی ادامه داد: در اوایل سال 96 گزینش صورت گرفت و 25 داور از ایران انتخاب شدند. با توجه به تعداد زیاد داوران بین‌المللی و خوب ایران، فدراسیون جهانی اسامی داوران پیشنهادی را از اتحادیه‌ تکواندو آسیا درخواست کرده‌بود تا دوره‌های مختلف را برگزار کنند و تست برگزار شود. اتحادیه تکواندو آسیا براساس اولویت، 25 داور را به فدراسیون جهانی معرفی کرد و تا جایی که اطلاع دارم، اولویت 15 بودم.

داور بین‌المللی خراسانی تکواندو افزود: سپس فدراسیون جهانی براساس فاکتور اطلاعاتی که از داوران دارند، آن‌ها را انتخاب می‌کنند که 4 داور از ایران انتخاب شدند. در نهایت در سال 96 چهار داور ایرانی به کمپی در موجوی کره جنوبی دعوت شدیم. در آنجا انواع تست‌ها گرفته‌شد و دوره‌های آموزشی را برگزار کرده، نهایتاً گزینش انجام دادند و قرار شد که جواب این گزینش را ارسال کنند.

حسین‌زاده تصریح کرد: در ابتدای سال 97 برای مسابقات قهرمانی آسیا که در ویتنام برگزار می‌شد، دو داور از ایران دعوت شدند که یکی از این داوران من بودم. با اعزام ما به مسابقات قهرمانی آسیا در ویتنام چون در آن رقابت‌ها پاراتکواندو، پومسه و کیورگی برگزار می‌شد و چون قرار بود ما در یکی از این بخش‌ها قضاوت کنیم، دوباره قبل از شروع مسابقات از ما تست‌هایی گرفتند و ارزیابی کردند؛ خوشبختانه من برای هر سه مسابقه پاراتکواندو، پومسه و کیورگی انتخاب شدم.

وی خاطرنشان کرد: در خلال مسابقات نیز که بازی‌ها برگزار می‌شد آنها کنترل و نظارت خود را داشتند. پس از برگشت ما از ویتنام، مجدداً دعوت‌نامه‌ای آمد و ما به جیجو کره جنوبی دعوت شدیم. در آنجا دوباره دوره‌هایی گذاشته و تست‌هایی انجام دادند.

این داور بین‌المللی خراسان رضوی گفت: حدود یک ماه قبل از مسابقات آسیایی جاکارتا، دعوت‌نامه‌ داوری در مسابقات کیورگی و 15 روز قبل از مسابقات نیز دعوت‌نامه‌ داوری در بخش پومسه را دریافت کردم و به لطف خدا برای دو رویداد کیورگی و پومسه مسابقات آسیایی اندونزی انتخاب شدم.

حسین حسین زاده عنوان کرد: در بازی‌های آسیایی 2018 در رشته تکواندو دو داور ایرانی حضور داشتند، من و حافظ مهدوی، رئیس کمیته داروان فدراسیون تکواندو که داور المپیکی ایران هستند و در المپیک ریو حضور داشتند. این سطح انتخاب نشان می‌دهد که به لطف خدا تست‌های من خوب بوده و نیز خیلی خوب خود را به جامعه داوری آسیا و کسانی که آنجا بودند نشان دادم. برای اولین بار است که یک داور به دو رویداد آسیایی، یعنی قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی دعوت می‌شود و در تلاشم که بتوانم به این اتفاق در رویدادهای بعدی استمرار بخشم.

 وی اضافه کرد: در این دوره از بازی‌های آسیایی دو داور خراسانی حضور داشتند که یکی از این داوران من بودم و داور دیگر نیز در رشته بدمینتون بود. این اولین بار در تاریخ تکواندو استان است که یک داور خراسانی به بازی‌های آسیایی دعوت می‌شود. پیش از این در چندین دوره از مسابقات بین‌المللی حضور داشتم اما تا بحال به بازی‌های آسیایی رسمی دعوت نشده بودم، و برای اولین بار این اتفاق افتاد.

داور خراسانی تکواندو بیان کرد: یکی از فاکتورهای اصلی انتخاب داوران نیز زبان است، رشته اصلی من زبان و درکنار آن تربیت بدنی است و این کمک زیادی به من می کند. متاسفانه مشکلی که بسیاری از داوران و مربیان ما با آن روبه‌رو هستند، مسئله زبان و عدم توانایی در برقراری ارتباط با فرد مقابل است که این موضوع مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. 

حسین زاده درخصوص عملکرد داوران در بازی‌های آسیایی جاکارتا، عنوان کرد: داوران ایرانی در زمره بهترین داوران جهان هستند و در رشته‌های دیگر از جمله فوتبال، کاراته و... زبانزدند، اما در تکواندو واقعاً از بهترین‌های جهان هستند و دلیل آن نیز به‌نظر من برگزاری لیگ‌های منظم، پرتعداد و در سطح جهانی است که این اتفاق داوران را آب‌دیده می‌کند.

وی اظهار کرد: با وجود پخش زنده‌های مرتب، زیر ذره بین داوری

کردن و چک شدن نکته بینانه بازی‌ها داوری بسیار سخت است. به جرات می‌توانم بگویم حداقل 20 داور نتوانستند داخل بازی بروند و به صورت داور کنار قضاوت می‌کردند و من این واژه را به کار می‌برم، شاید اصلاً جراتش را نداشتند که وسط بروند. از میان 40 داوری که در جمع ما بودند 20 داور اصلاً وسط نمی‌رفتند و خب داوران ایرانی که الحمدالله نه تنها آنجا بلکه در سایر جاها نیز زبانزدند.

این داور بین‌المللی خاطرنشان کرد: در داوری، گاهی خوش خدمتی کردن به بعضی از تیم‌ها وجود دارد که متاسفانه این در خصوص حریفان یکی، دو بازیکن ما رخ داد و با وجود شایستگی و لیاقتی که داشتند از کسب مدال طلا بازماندند. در مجموع، سطح قضاوت‌ها بسیار عالی بود و همه در تلاش بودند که برای راه یافتن به سطوح دیگر، بهترین باشند.

حسین زاده در خصوص عملکرد تیم ملی تکواندو ایران در جاکارتا اظهار کرد: عملکرد تیم ملی تکواندو در این دوره از بازی‌ها بسیار عالی بود، ترکیب تیم ما بسیار جوان بود، شاید ما داوران ایرانی از معدود داورانی بودیم که بازی‌های تیم ملی کشورمان برایمان اهمیت داشت، داوران دیگر اغلب نسبت به ملیت خود بسیار بی‌توجه بودند، چون در جایگاه کنار هم که نشسته‌ایم نیز تحت نظر هستیم و ما را می‌بینند، ولی واقعاً ما نمی‌توانستیم تحمل کنیم، هر دو داور با حساسیت شدید بازی‌ها را دنبال می‌کردیم، بیشتر از بسیاری از عزیزان دغدغه بازی بازیکنان را داشتیم و اگر قانونی اضافه می‌شد و اطلاعاتی نیاز بود به بازیکنان اطلاع می‌دادیم.به نظر من در این دوره از بازی‌ها عملکرد بازیکنان، به ویژه در بخش پسران، بسیار عالی بود.

وی افزود: پیشنهاد من به برخی از عزیزان که خیلی فضا را درک نمی‌کنند این است که حتماً در این محیط حضور پیدا کنند. من در بازی‌های آسیایی ویتنام یک دهم این فشار روانی، محیطی و فیزیکی بر داور و بازیکن را ندیدم. در المپیک و بازی‌های آسیایی و المپیک آسیایی که بیشتر جنبه مانور سیاسی ملت‌ها و دولت‌ها را دارد، کار کردن و قضاوت کردن و بازی کردن بسیار مشکل است.

داور خراسانی تکواندو تصریح کرد: حداقل پنج بازی که من داوری می‌کردم از شبکه ایران پخش زنده شد و غیر از این نیز مرتباً از صبح در سراسر دنیا پخش زنده بود. دراین محیط واقعاً فشار روانی وجود دارد، چه بسا که حتی برخی از لیگ‎‌های ما از لحاظ فنی در سطح بالاتری باشند اما اینکه شما زیر ذره بین هستید و هر حرکت شما توسط رسانه، داوران و اتحادیه‌های سایر قاره‌ها آنالیز و تجزیه و تحلیل می‌شود، چه برای داور چه برای بازیکن فشار روحی و روانی بسیاری را دارد. با این توصیف، از نظر من عملکرد بازیکنان بسیار عالی بود.

حسین حسین‌زاده ادامه داد: من خود در بازی فینال بخشی شاهد بودم که ۴ امتیاز ناعادلانه داده‌شد. من نمی‌توانم بگویم داوران را چیده بودند اما واقعاً این اتفاق به نیت خوش خدمتی بود. بخشی، تکواندوکاری جوان است و دومین یا سومین رویداد بزرگش را تجربه می‌کند و به این زیبایی بازی می‌کند، کار بسیار سختی دارد. او در برابر قهرمان المپیک، قبل از فینال، کار سختی داشت. در رده بندی حریف اردنی واقعاً سر بود، ضمن اینکه بسیار هم آماده بود، حتی او گاهی حریفش را مورد تمسخر قرار می‌داد اما شاید نیز چوب خدا بود اما بخشی واقعاً راحت او را پشت سر گذاشت، حسینی و بازیکنان دیگر نیز هم‌چنین . به هر حال به‌نظر من عملکرد بسیار عالی بود و با توجه به جو بازی‌ها، تکواندوکاران ایرانی بسیار خوب بازی کردند.

وی درخصوص ناکامی برخی از بازیکنان ازجمله عاشورزاده و خدابخشی نیز بیان کرد: مثلاً در مورد خود من که داور هستم، داوری که اصلاً لیگ نرفته قطعاً با من متفاوت است، من بیست سال است که داور لیگ هستم، بنابراین زمانی که برای قضاوت به بیرون از کشور می‌روم شاید یک دهم سنگینی بازی‌های داخل را نداشته باشد. در مورد عاشورزاده و خدابخشی نیز خواسته‌های خودشان دخیل بود، چون به هرحال برخی از این بازیکنان تجربه‌ المپیک و میادین بزرگتر را دارند، بنابراین می‌توانستند بهتر عمل کنند و در مورد آنها مسئله فشار روانی مطرح نبود، اما بازیکنانی که جوان هستند و تازه به جرگه‌ی قهرمانی اضافه شدند کار سخت‌تری داشتند.

این داور بین‎المللی درخصوص نحوه حمایت اداره کل ورزش و جوانان استان و فدراسیون تکواندو از وی گفت: برخورد و حمایت اداره کل از من بسیار عالی بود. چون رئیس هیئت بودم نمی‌توانستم به کسی بگویم که از من حمایت کند، شاید اگر داور دیگری بود من، اداره کل ورزش و جوانان استان و فدراسیون تکواندو بهتر می‌توانستیم روی او مانور دهیم اما با این وجود، اداره کل ورزش و جوانان استان و فدراسیون تکواندو سنگ تمام گذاشتند. پیش از حرکت، صبوریان شخصاً از من دعوت کرد، دیداری داشتیم، نقطه نظرات را خواستند و تقدیر و تجلیل داشتند. در برگشت نیز ایشان شخصاً به فرودگاه آمدند و با وجود اینکه در بسیاری از موارد مشاهده می‌کنم که ایشان وقت نمی‌کنند به استقبال دوستان بروند، اما به استقبال نیز آمدند و بسیار عالی بود. به نظر من سنگ تمام گذاشتند و لازم می‌بینم که از همین‌جا از ایشان تقدیر و تشکر کنم. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: