• پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-15514-5
  • خبرنگار : 15291
  • منبع خبر : ----

استاد دانشگاه حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران:

فضاهای عمومی در مشهد نحیف است

استاد دانشگاه حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: شکاف عمیق اجتماعی، فکری و نادیده‌گرفته‌شدن دغدغه‌های مشترک شهروندان از مهم‌ترین آسیب‌های نحیف‌بودن فضاهای عمومی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سیدمحمد قاری سید فاطمی امروز در دومین همایش منشور حقوق شهرنشینی که در تالار میدان شهدا برگزار شد، اظهار کرد: مهم‌ترین آسیب‌های شهرهای زیارتی به دلیل کمبود و نحیف‌بودن فضاهای عمومی، شکاف عمیق اجتماعی، فکری و نادیده‌گرفته‌شدن دغدغه‌های مشترک شهروندان است. عمدتاً افراد ساکن در این شهرها زندگی متفاوت و جداگانه‌ای دارند.

وی افزود: پارک‌های گفت‌وگو و نقل محلی برای شهروندان است که بتوانند دغدغه‌های بزرگ فردی، شهری، ملی و انسانی خود را بیان کنند. افراد در این پارک‌ها و گفت‌وگوها به عنوان شهروند مشهدی حضور می‌یابند.

استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران بیان کرد: برای به نتیجه رسیدن وفاق اجتماعی لازم، بدون هدف و وفاق به نتیجه لازم نخواهیم رسید. همراهی، همدلی و اتحاد نخبگان و اندیشه‌ورزان به رسیدن به وفاق اجتماعی کمک می‌کند. 

قاری سید فاطمی ادامه داد: حوزه عمومی فربه‌ای داریم. در شهرهای زیارتی همچون مشهد و قم فضاهای عمومی کمرنگ و فضاهای دینی‌مذهبی بسیار است. توده‌ها، نخبگان و اندیشه‌ورزان باید به توافق بین‌الاذهانی برسند، وگرنه با یکدیگر همدل و هماهنگ نخواهند بود و گرفتار نخبه‌گریزی و عوام‌فریبی خواهیم ‌شد.

وی اضافه کرد: حوزه عمومی، حوزه‌ایست که در اختیار قدرت و حکومت و بخش خصوصی نبوده و معطوف به منافع شخصی نیست. منافع اکثر سازمان‌های مردم‌نهاد هم معطوف به خصوصی می‌شود.

استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: کارکرد‌های حوزه عمومی را می‌توان سیاسی، اجتماعی و معرفتی دانست. اگر برآیندی از این کارکردها داشته‌ باشیم نتیجه آن دادوستد بین‌الاذهانی و درک زمانمند و مکانمند از آن است.

قاری سید فاطمی تشریح کرد: گفت‌گوهایی لازم است که در سطح اجتماعی نسبت‌به دغدغه‌های جمعی، شهری و اجتماعی انجام پذیرد و در این گفت‌وگوها رنگ، ملیت، جنسیت و مذهب جایی نداشته و اندیشه‌ها و عقول با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

وی توضیح داد: این گفت‌گوها برای این است که راه‌حل‌های مشترکی برای خیل دغدغه و نیاز مردم و جامعه یافت ‌شود. اندیشه و عقل فقط در برابر استدلال زانو می‌زند. فضای عمومی در خدمت حوزه عمومی بوده و جو فضای عمومی آزادی بیان است.

استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران تصریح کرد: ساده‌لوحانه است که بپنداریم جوامع دارای فضای عمومی نحیف نظام مردم‌سالار دارند. 

قاری سید فاطمی خاطرنشان کرد: فضاهای زیارتی متولیان خاص خود را داشته و شورای شهر متولی فضای عمومی شهر است. بنابراین دغدغه اصلی برای فضای عمومی شهر این است که چگونه این فضا را ایجاد کنیم. برای درک و رسیدن به دغدغه‌ها نیاز به حوزه عمومی فربه‌ای داریم.

استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران افزود: اخلاقا درست نیست که شهروندان از میکروفون مسجد برای بیان دغدغه‌ها و نیازهای خود استفاده کنند؛ چراکه ممکن است کسانی که آب و برق مسجد را می‌دهند سوای اینکه فرد نمازخوان باشد یا نه، در مسجد به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود پردازد.

قاری سید فاطمی بیا کرد: حوزه‌های خصوصی مخصوص افرادی است که در آن حوزه فعالیت می‌کنند اما حوزه‌های عمومی مختص تمام شهروندان است. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: