• پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-15614-5
  • خبرنگار : 15291
  • منبع خبر : ----

استاد حقوق و فقه دانشگاه شهید بهشتی تهران عنوان کرد؛

توجه به گردشگری از موارد مهم منشور حقوق شهروندی/گردشگری سیاه یک ظرفیت است

استاد حقوق و فقه دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: هسته اصلی گردشگری معنوی علاقه به دیدوبازدید از سایت‌ها و مکان‌های معنوی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رحیم نوبهار امروز در دومین همایش منشور حقوق شهرنشینی که در تالار شهر واقع در میدان شهدا برگزار شد، اظهار کرد: گردشگری و ظرفیت‌های شهر مشهد از جمله موارد مهم منشور حقوق شهرنشینی است. در دهه‌های اخیر گونه‌های جدید از گردشگری در ادبیات گردشگری ما وارد شده‌است. گردشگری سیاه یا غم‌انگیز یکی از انواع گردشگری است. 

وی افزود: گردشگری غم‌انگیز نوعی از گردشگری است که مردم به جاهایی می‌روند تا درد و رنج هم‌نوعان خود را مشاهده کنند و برای لذت‌بردن از منابع طبیعی و خوش‌گذرانی نمی‌روند. این نوع گردشگری در قرآن کریم هم مکرر توصیه شده‌است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: دیدن اردوگاه‌های کار و آثار جنگ در متن این نوع گردشگری نیز از نتایج آن است که کشور ایران ظرفیت استفاده از این گردشگری را به دلیل وجود آثار جنگ چند ساله دارد.

نوبهار اضافه کرد: به دلیل حضور شهروندان مشهدی در جبهه‌های نبرد امکان تشکیل موزه‌های شهیدان برای نمایاندن خشونت‌های جنگ و خاطراتی از آن وجود دارد.

وی ادامه داد: در ادبیات بین‌المللی توریسم، گردشگری معنوی یا مذهبی آورده شده‌است. در دین مسیحیت، تمایل افراد به جای بازدید از مناطق سنتی‌مذهبی، با رویکردی سکولار به گردشگری معنوی است. یعنی به مناطقی می‌روند که نشانه‌های مذهبی و معنوی آن نمایان نباشد اما می‌توانند بهره‌ای از درنگ و تامل بدست بیاورند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی دیدوبازدید از سایت‌ها و مکان‌های معنوی را هسته گردشگری معنوی دانست و تشریح کرد: هسته اصلی گردشگری معنوی علاقه به دیدوبازدید از سایت‌ها و مکان‌های معنوی است که بتواند تأملات انسان را برانگیزد. وقتی از گردشگر معنوی صحبت می‌کنیم منظور کسانی‌اند که از سیاهه بلندی از گزینه‌ها و انتخاب‌های تفریحی، سیاسی، صنعتی، طبیعی، فرهنگی و تاریخی منماطق گردشگری را گزینش کرده و قضد بازدید آن را دارد.

نوبهار گفت: رویکرد قدیمی به گردشگری بیشتر یک رویکرد محاسبه عقلانی برای سود بیشتر، کارآفرینی و اشتغال بود؛ اما ذهنیت جدید بدین گونه است که باید ببینیم از رهگذر گردشگر چگونه می‌توانیم برخی از مفاهیمی که برمی‌شمارد را استنباط  کنیم.

وی ادامه داد: مفهوم شهروند سیاره‌ای نخستین مفهومی است که می‌توان از طریق رهگذر گردشگر برداشت کرد. در این مفهوم مسائلی مثل منافع ملی بررسی می‌شود.

استاد دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: اهمیت یافتن ارزش‌هایی که الگوی مصرف را به کلی تغییر می‌دهند مسئله مهمی‌ است. توجه به ارزش‌های اجتماعی مثبت مانند همدلی و توجه به کیفیت روابط اجتماعی از موارد بسیار مهم به شما می‌رود.

نوبهار خاطرنشان کرد: گوهر توریست معنوی و واقعی ارتباط مردم با یکدیگر و کیفیتت آن است. فرد باید در سفرها و گردشگری‌ها خودیابی کند. تلاشگری اجتماعی از مفاهیم مهم بوده که در جریان گردشگری کشف حوزه‌های اجتماعی و مهمتر از آن رفتارهماهنگ با ارزش‌ها بسیار اهمیت دارد.

وی تصریح کرد: در ذهنیت جدید چگونگی گسترش ارزش‌هایی نظیر همدلی، صلح‌جویی و مدارا توسط گردشگری بررسی می‌شود. در گردشگری ایمانی، مذهبی یا معنوی نباید به ایمان، معنویت و مذهب به عنوان کالا نگاه کنیم. بازتاب‌های عملی و اجرایی این بحث را قبل از تکمیل  و تدوین منشور ببینند.

نوبهار با بیان چند محور که جنبه عملیاتی در منشور حقوق شهرنشینی دارد، ادامه داد: مبارزه با فرهنگ بیگانه‌ستیزی، عدم تبعیض میان گردشگران معنوی و توجه به همه آن‌ها فارق از جنسیت، ملیت و نژاد، تاکید بر گردشگری مسئول، دیده شدن گردشگران معنوی در تمام شهر و حق داشتن اطلاعات ضروری برای گردشگران از محورهای قابل اجرا در منشور حقوق شهرنشینی و گردشگری است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: