• پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-15714-5
  • خبرنگار : 15291
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد:

باید از آرمان‌گرایی در منشور حقوق شهرنشینی پرهیز کنیم

رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد گفت: پرهیز از آرمان‌گرایی لازم است و نباید در این منشور مواردی قرار گیرد که قابلیت اجرا ندارند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سیدمحسن حسینی پویا امروز در دومین همایش منشور حقوق شهرنشینی که در تالار شهر مشهد واقع در میدان شهدا برگزار شد، اظهار کرد: هر چه این منشور دقیق‌تر و با مداخله افراد به معنای استفاده از نظرات مختلف افراد باشد، بهتر است. منشور حقوق شهروندی در حال تکمیل است.

 وی افزود: شهردار و رئیبس شورا اصرار داشتند که این منشور اجرایی شود و نه اینکه فقط یک‌سری قوانین چاپ شود تا مردم از حقوق خود 
آگاه شوند.

عضو شورای شهر مشهد ادامه داد: از مباحث نظری گذر کرده‌ایم و وارد بخش اجرایی آن شده‌ایم. می‌خواهیم این منشور در شهر اجرا شود. مرحله اجرایی‌شدن آن به معنای تمام‌شدن مرحله نظری نیست و این مرحله هم در حال کامل‌شدن است. 

حسینی پویا بیان کرد: حقوق مردم در این منشور در کنار تکلیف قرار دارند. شهرداری با ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط با مسائل شهری مثل بهزیستی نیز همکاری می‌کند. پرهیز از آرمان‌گرایی لازم است و نباید مواردی در این منشور قرار گیرد که قابلیت اجرا ندارد و بر اساس اینکه این منشور آرمانی شود آورده شود.

وی عنوان کرد: توقع داریم از ظرفیت قوانین استفاده شود؛ چرا که کمبود قانون نداریم. به طور مثال قانونی به اسم دسترسی آزاد به اطلاعات است. شورای شهر مشهد قول داده که اگر نیاز به تنظیم و تصویب مصوبه‌ای باشد، مداخله کند و آماده‌است که همکاری لازم را انجام‌ دهد. ما شورا را شورای مدیریت شهری می‌دانیم، نه مدیریت و شهرداری.

عضو شورای شهر مشهد خاطر نشان کرد: توجه به اقشار آسیب‌پذیر نظیر معلولان، کودکان و سالمندان بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه افراد قوی می‌توانند حق خود را بگیرند و چه بسا بیشتر از حقوق خود نیز دریافت کنند، اما باید بتوانیم حقوق افراد ناتوان و آسیب‌پذیر را هم به آن‌ها بدهیم.

حسینی پویا گفت: چون عمر مدیریت‌ها و مدیرها در ایران محدود است، هرکدام از مدیران و اعضای وابسته می‌خواهند تدوین و اجرا در زمان مدیریت خودشان به انجام برسد، زمان نیز حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: منشور حقوق شهرنشینی یک‌طرفه نیست و بین رشته‌ای بودن از ویژگی‌های خوب آن است. در تدوین این منشور از رشته‌های علوم اجتماعی، علوم اقتصادی، شهرداری و حقوق استفاده شده و در نشست‌های آتی هم این رویه ادامه خواهد داشت.

عضو شورای شهر مشهد تشریح کرد: عدالت ساختاری و طرح‌های ترسیمی از مواردی است که باید به آن توجه کرد؛ چراکه ممکن است تراکم خانه‌ها و ساختمان‌ها در همه‌جا یکی نباشد یا لازم باشد تغییر کاربری صورت گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: