• پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-15814-5
  • خبرنگار : 15311
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل انجمن حقوق‌شناسی:

راهکار اصلی اجرایی‌شدن منشور حقوق شهروندی باور به آن است

مدیرعامل انجمن حقوق‌شناسی گفت: راهکار اصلی اجرایی‌شدن منشور حقوق شهروندی، باور عمیق به آن است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، تهمورث بشیریه امروز در دومین همایش منشور حقوق شهرنشینی اظهار کرد: برخلاف اعتراض‌هایی که می‌شود و می‌گویند که در حال حاضر وقت مطرح‌کردن حقوق شهروندی نیست، می‌خواهم بگویم همین امروز وقت گفتن این موضوع است. ما این مبانی را گم می‌کنیم که گرفتار این معضلات و مشکلات می‌شویم.

وی در خصوص ضرورت تدوین حقوق شهروندی گفت: اولین ضرورت تجمیع حقوق است که شناسایی شده و بهتر است در یک‌جا گردآوری شوند تا نیاز کمتری به مراجعه به اسناد دیگر باشد.

مدیرعامل انجمن حقوق‌شناسی افزود: تبلیغ این موضوع به‌عنوان سیاست کلی و خط مشی دولت مد نظر خود رئیس جمهور بود. ترویج این حقوق به نحوی که مردم از آن مطلع شوند و مطالبه کنند . از سوی دیگر حاکمان باور کنند و مسؤلان بدانند  که مردم می‌توانند آن را مطالبه کنند.

وی در خصوص خاستگاه منشور عنوان کرد: قرائت رحمانی از دین و اندیشه‌های حقوق بشری که از قرن 18 به بعد در رأی متفکرین می‌بینیم، خاستگاه منشور حقوق شهروندی است.

تهمورث بشیریه افزود: گاهی تفاوت خاستگاه حق، بشر و حقوق شهروندی، تفاوت ماهیت این دو است که می‌تواند خطرناک باشد و تحت عنوان حقوق شهروندی، حقوق بشر به مسلخ برود. تصور نمی‌کنم اقلیت‌ها و زنان از برخی حقوق محروم شوند این مسئله جزو حقوق شهروندی ما نیست.

وی در خصوص فرایند تدوین منشور حقوق شهروندی خاطرنشان کرد: از جدی‌ترین شعارهای انتخاباتی رئیس جمهور حقوق شهروندی بود اما از آن زمان به جای اینکه کار توأمان اجرا شود کار به موازات هم انجام شد که نتیجه آن منشور حقوق شهروندی است که بسیاری از اساتید و صاحب نظران در تدوین منشور شرکت کرده و یا نظراتی داده‌اند.

مدیرعامل انجمن حقوق شناسی در خصوص راهکارهای این موضوع عنوان کرد: راهکارهای اجرایی شدن چند شکل مورد بحث بوده است که ایا وزارتخانه‌ای شکل می‌گیرد یا معاونت رییس جمهور و... نهایتا ریاست جمهوری به این نتیجه رسیدند که دستیار ویژه داشته باشند که این بالاترین سطح مکانیزم اجرایی است.

وی ادامه داد: راهکار اصلی اجرایی آن نیازمند باور است به عبارتی دیگر ما نیازمند یک عنصر معنوی در اینجا هستیم که با ترویج شکل مادی آن را ببینیم.

بشیریه در خصوص انتقادها مطرح کرد: عده‌ای انتقاد می‌کردند که این منشور حرف تازه‌ای ندارد و حرف آن ملال‌آور است به دنبال اجرا بروید و عده‌ای دیگر انتقاد می‌کردند که این منشور فراتر از مقرارت و اختیاراتی است که رئیس جمهور دارد. 

وی افزود: پاسخی که می‌شود به این افراد داد این است که ما برای اجرا نیاز به شناسایی و اعلام داریم و ترویج کنیم که در صورت انجام ندادن آن کار سخت تر خواهد شد برای رسیدن به مرحله اجرا، گفتمان‌ها لازم است به علاوه این که دولت خود را موظف می دانست که برای حقوق مردم حساسیت نشان دهد به دنبال تبلیغ یک سیاست کلی، لازم بود که اعلام کند.

مدیرعامل انجمن حقوق‌شناسی در باب ضمانت اجرایی این منشور گفت: ترویج یک منش، سلوک است که با گذشت زمان تبدیل به یک عرف می‌شوند که عرف نیز ضمانت اجرایی خود را دارد. افزون بر این که مصوبه‌ای شورای عالی اداری گذراند، تحت عنوان منشور حقوق شهروندی در نظام اداری که در آن‌جا ضمانت اجرایی در نظر گرفته شده است و نقض این تخلفات به قانون نظام اداری ارجاع داده می‌شود. ضمن اینکه حداقل در حوزه رئیس‌جمهور می‌توانند این افراد را عزل کند. 

بشیریه در خصوص مختصات منشور حقوق شهروندی اظهار کرد: در ابتدا یک بیانیه و یک مقدمه است که فصول 22 گانه این منشور است و بعد از آن سازوکارهای اجرایی منشور و ارجاعاتی که در آن وجود دارد، پیش‌بینی شده است.

وی افزود: این منشور باید به‌روز شود و امیدواریم گرفتاری‌هایی که دولت در این روزها دارد باعث نشود از این موضوع اساسی غافل بماند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: