• شنبه ۲۴ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-12787-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

به مناسبت پنجمین روز محرم‌الحرام؛

یاران سیدالشهدا، باطنی یگانه در عین ظواهر متکثر داشتند

یک کارشناس مذهبی گفت: اصحاب سیدالشهدا(ع) در عین ظواهر متکثر، دارای باطنی یگانه بوده‌اند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم لواسانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، پیرامون شخصیت والای یاران و اصحاب امام حسین(ع)، ضمن اشاره به این که یاران ایشان افرادی بسیار متکثر و متفاوت بودند، اظهار کرد: هریک از یاران آن حضرت به کاری مشغول بود؛ یکی کشاورز و تاجر، یکی غلام سیاه و پیر مرد؛ یعنی ظواهر متکثر و متفاوت داشته و در عین حال، باطنشان با یکدیگر یگانه و متشابه بود.

وی با بیان حدیث «الأَرواحُ جُنُودٌ مُجَنَّدَةٌ فَما تَعارَف مِنها ائتَلَفَ وَ ما تَنَاکر مِنها اختَلَف» خاطرنشان کرد: ارواح هرجای عالم که باشند و هرگونه شکل و شمایل و مشابهتی بایکدیگر داشته باشند، نزد هم‌اند؛ ولو این که به لحاظ ظاهر و بدن دنیا دور باشند. پس آنچه این افراد و یاران متفاوت حضرت را به سوی حق کشاند، مغناطیس وجود خود آنان بود؛ آنان به حق متصل شده و از آن آگاهی داشتند؛ منتها باید کامل می‌شدند و کمالی که حضرت بر آن‌ها عطا کردند، باعث شد که «حلت بفنائک» شوند؛ یعنی همگی در آستانه وجود مقدس امام حسین(ع) وارد شدند. زمانی که آن‌ها از ظاهر خود عبور کردند، به جمال امام حسین(ع) پیوسته و هرکدام نور و جلوه‌ای از وجود ایشان شدند‌.

این کارشناس مذهبی افزود: آن حضرت اصحابش را در بوته امتحان قرار داده و شاهد بوده‌اند که آن‌ها مراحل سختی را طی کردند؛ پس طبیعتا از سایر اصحاب پیغمبر و اصحاب پدر و برادرشان پیش‌قدم‌ هستند. لذا زمانی که امام حسین(ع) به اصحاب خود می‌فرمایند که این دشمنان تنها با من کار دارند و جز با من ستیز دیگری ندارند، اصحاب ایشان پاسخ می‌دهند که هرگز تو را تنها نخواهیم گذاشت و تک‌تک آنان اشعار و رجز‌هایی می‌خوانند و مردانگی و وفا، ارتباط و اتصال خود با حضرت را روشن می‌کنند؛ تا آن‌جا که می‌گویند اگر هفتاد مرتبه ما را بکشند و زنده کنند، دست از تو نمی‌کشیم.

لواسانی بیان کرد: این امر به آن خاطر است که یاران ایشان درک‌ کرده‌اند با اتصال نفس خود با نفس و حقیقت حضرت(ع) با حق متصل خواهند بود و اگر لحظه‌ای با ایشان جدایی ایجاد کنند، در حقیقت جدایی نفس و وجودشان با اصل وجود و دایره هستی رخ داده، نابود و معدوم‌اند و نیستی، ظلمات و تاریکی باطنی خواهند داشت. از طرفی، اگر متصل به حضرت حسین(ع) باشند، هستی ابدی برایشان مهر خواهد خورد.

وی اضافه کرد: بنابراین، آنان به خوبی فهمیده و درک کرده‌اند که هستی به بدن، ظاهر و عالم دنیا نیست و باید به منبعی متصل شوند که وجود حقیقی و ابدیشان را تامین کند؛ لذا یاران آن حضرت، ایشان را رزق، نور، ابدیت و هستی واقعی دانسته و اتصال با امام حسین(ع) را همه چیز و قطع این ارتباط را هیچ خوانده‌اند.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: امام حسین(ع) در درون یاران و اصحاب خویش، چنین شخصیتی را مشاهده کرده‌اند و گذشتن آنان را از این مرحله و امتحان سخت دیدند؛ لذا حضرت چشم باطن آنان را گشودند و فرمودند حال مقام خود را در بهشت ببینید و زمانی که یاران این شکوه و عظمت را در بهشت نظاره کردند، از شدت فرح و سرور در پوست خود نگنجیده و لحظه‌شماری برای رسیدن فردایی می‌کردند که در رکاب امام خود به شهادت برسند و در حقیقت، ملحق به نور ایشان که نور متصل به خدا است، شوند و هیچ لذت، کامیابی و کامروایی بالاتر و بهتر از این برایشان قابل تصور نبود. لذا یاران آن حضرت، خود خالق، سازنده و صانع بهشت بوده و در درون بهشت نیستند؛ بلکه بهشت در درون آنان است.

لواسانی خاطرنشان کرد: بنابراین، اگر کسی با دید و معرفت والا بنگرد، ملاحظه می‌کند که این یاران با یک امتحان بسیار بزرگ و خطیر بین وجود و عدم، نیستی و هستی، ابدیت و مقطعیت روبه‌رو شدند و می‌بایست از این گردنه و قله عبور کنند؛ ولی همان‌گونه که مرحوم آیت‌الله بهجت می‌فرمایند، رسیدن به خدا یک قدم بیشتر نیست که یاران ایشان این امتحان را به خوبی پشت سر نهادند.

وی در تکمیل سخنان خود افزود: در حقیقت، مقام امام حسین(ع) قابل بیان نیست و انسان امام‌شناسی را در پرتوی خداشناسی و توحیدشناسی می‌تواند بیابد و خداشناسی را نیز در پرتوی امام‌شناسی پیدا می‌کند و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند و هرگز از یکدیگر جدا نیستند؛ لذا اگر کسی می‌خواهد به کمال مطلق برسد، باید هر لحظه متوجه مقام خطیر ولایت و امامت و قطب عالم هستی و متوسل به آن باشد.‌

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: