• شنبه ۲۴ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-7386-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

تشخیص سیاست‌مداران فاسد از روی چهره

اگرچه نباید محتوای یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت کنیم، اما طبق مطالعه جدید منتشر شده در نشریه علوم روانشناسی ایالات متحده، می‌توان دو رویی و عدم صداقت در سیاست‌مداران را در اولین نگاه به چهره تشخیص داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از سایکوسنترال، در این مطالعه برای اولین بار مشخص شد که اکثر مردم از توانایی ذاتی برای تشخیص عدم صداقت در اولین نگاه به  چهره سیاستمداران برخوردارند.

طبق یافته‌های این تحقیق مشخص شد که از نظر بیشتر مردم، احتمال فساد در سیاستمدارانی که چهره پهن دارند به مراتب بیشتر است.

این مطالعه توسط محققان موسسه تکنولوژی کالیفرنیا انجام شد و هدف آن صرفا توانایی تشخیص عدم صداقت در چهره سیاستمداران ناشناس برای افراد تحت بررسی بود.

یکی جالب توجه ترین یافته‌های این تحقیق، احتمال بالای تشخیص سیاستمداران ناشناسی است که در گذشته به فساد محکوم شده بودند، در واقع این شناسایی صرفا از روی ظاهر بدست آمده است.

مطالعات قبلی محققان نشان می‌دهد مردانی که صورت پهن‌تری دارند زودتر عصبی می‌شوند و در بیشتر موارد عجولانه تصمیم می‌گیرند.

اگرچه محققان بر این باورند که نباید صرفا وضعیت چهره را به عنوان یک شاخص برای شناسایی افراد فاسد در نظر گرفت، اما از نظر داوطلبان با مقایسه چهره سیاستمدارن درستکار و آن‌هایی که رسما به دورویی و فساد متهم شده‌اند، می‌توان به نشانه‌های غیرقابل انکاری دست‌ یافت.

یافته‌های این مطالعه با چهار آزمایش حاصل شد، در آزمایش اول 72 تصویر مربوط به سیاستمداران که نیمی از آنها فاسد بودند برای 100 داوطلب به نمایش گذاشته شد.

در آزمایش اول احتمال موفقیت در تشخیص سیاستمداران فاسد از روی چهره به رقم قابل توجه 70درصد رسید.

محققان در سه آزمایش دیگر سعی کردند تا خصوصیت‌های چهره سیاست‌مداران  فاسد را به کمک داوطلبان تشخیص دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: