• یکشنبه ۲۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-13387-5
  • خبرنگار : 15303
  • منبع خبر : ----

عباس ساعی:
دستگاه‌های فرهنگی بر انتشار درست اشعار آیینی نظارت کنند

عباس ساعی گفت: دستگاه‌های آیینی می‌توانند تاثیرگذار باشند؛ به عقیده‌ی من دستگاه‌های فرهنگی باید جدی تر در زمینه  اشعار آیینی ورود کنند و توصیه‌ی رهبر معظم انقلاب را جدی بگیرند زیرا این مسئله، مسئله‌ی مهمی است که باید التیام پیدا کند.

 این شاعر آیینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه‌ی خراسان در مورد وضعیت اشعار آیینی اظهار کرد: شعر‌هایی که در هیئت‌ها مخصوصا مراسم‌های  دهه اول محرم که با شور بیشتری برگزار می‌شود؛ در سطوح مختلفی است؛ بعضی از آنها دلچسب و ارزشی هستند که با تعالیم دینی سازگاری دارند و با نگاه‌هایی که دنبالشان می کنند همسو هستند ولی به شکل نادرستی عرضه می‌شوند و در حقیقت ضررشان بیشتر از منفعتشان است.

وی بیان کرد: شعر مذهبی و آیینی یک موجود بسیط نیست؛ شعر‌های آیینی فراوانی وجود دارد که بعضی ازآن‌ها بسیار خوبند و بعضی‌ها در آن اندازه خوب نیستند، ولی نمی‌توان گفت شعر آیینی به شکل مطلق خوب است و یا این‌که شعر آیینی امروز، با آرمان‌ها مطابقت دارد یا خیر؟ نمی‌توان این را گفت چون بعضی از این شعر‌ها این ویژگی را دارند و بعضی ندارند؛ در کل باید گفت تعداد زیادی از شعر‌هایی که ارائه می‌شود در شان و اندازه‌ی فرهنگ عاشورا نیست و متاسفانه کاستی‌های چشمگیری دارد.

عباس ساعی افزود: دو بحث وجود دارد؛ طالبین این نوع اشعار عمدتا از عامه هستند و از تحصیلات و مطالعات جدی در رابطه با حادثه کربلا برخوردار نیستند، و نگاه دقیق و ویراسته‌ای نسبت به این موضوع  ندارند.

این شاعر آیینی تشریح کرد: تولید کنندگان این آثار که برای این افراد غذای فرهنگی و روحی تهیه می‌کنند هم از همین جنس هستند و در واقع توانایی ارائه کار‌های فاخر‌تری را ندارند؛ چه بسا اگر کاری فاخر و مبتنی بر موازین ارزشی مذهب ارائه شود؛ در حقیقت از هیائات و تکایا‌ی بسیاری خواستار نخواهد داشت؛ یعنی مردم بهت‌زده به کسی که این اشعار را می‌خواند نگاه می‌کنند. 

وی عنوان کرد: به تعبیر استاد مطهری  در کتاب «حماسه‌ی حسینی» در رابطه با ماجرا‌ی امام حسین(ع) بعضی از روحانیون ناخواسته دروغ‌های مذهبی را اضافه می‌کنند تا از پامنبری‌ها و خلایق اشک بگیرند؛ واقعیت این است که اگر این اشعار خیلی به سمت و سوی احساسی و جریهه‌دار کردن عواطف مخاطب پیش نرود خیلی هم با اقبال روبرو نمی‌شود.

عباس ساعی خاطرنشان کرد: چرخه‌ی نادرستی ایجاد شده که مخاطبین؛ شعر‌های سطحی توام با نادرستی را طلب می‌کنند و تولید‌کنندگان هم  به غیر از ارائه این نوع آثار هنر دیگری ندارند؛ لذا می‌بینیم که ادبیات عاشورایی به شان و مرتبه در خورش که نرسیده دورتر هم شده است.

 این شاعر مذهبی مطرح کرد: در این بین یک سری مباحث منفعتی هم وجود دارد؛ گروهی در قبال محرم، روضه‌خوانی و مداحی امام حسین(ع) به نوعی تجارت می‌کنند که تعدادشان کم هم نیست و طبیعتا به دنبال نوعی از اشعار هستند که بتواند مخاطب را بیشتر منقلب کند و در حقیقت بیشتردست آنها را به سمت جیبشان ببرند و آنها را به تعریفی تلکه کنند.

وی گفت: چندین سال پیش رهبر انقلاب در این حوزه هشدار جدی داده‌اند و از شاعران توانا خواستند وارد این عرصه شده و اشعار مناسب تری ارائه کنند؛ طبیعتا اگر این اتفاق رخ دهد؛ پسند مخاطبین عام هم بالا می‌‍رود.
 عباس ساعی اضافه کرد: اگر طالبان این نوع اشعار، سطحی باشند شاعران مجبور به ارائه شعر‌های سطحی هستند؛ ولی اگر اشعار کیفی ارائه شود مخاطبین به درخواست‌های فاخر‌تری روی می‌آورند؛ به هرحال یک مقداری ذوق و پسند مخاطبین ارتقا پیدا می‌کند و باید این اتفاق بیافتد؛ در حال حاضرمتاسفانه ما سیر نزولی را طی می‌کنیم و به جای اینکه روز به روز اوضاع بهتر شود؛ بدتر می‌شود.

این شاعر آیینی گفت: اشعاری به اسم امام حسین(ع)، ائمه‌ی اطهار و یاران امام حسین(ع) عرضه می‌شود که نوعی توهین و جسارت است؛ به اسم شعر مذهبی تیشه به ریشه شعر مذهبی و مذهب می‌زنند؛ کسانی که به شکل جدی تر با مذهب در تعامل هستند را  به شدت از این نوع مذهب فراری می‌دهند و شاعران توانا ترجیح می‌دهند وارد این حوزه نشوند.

وی خاطرنشان کرد: شاعران توانا و معتبر وارد میدان شوند حتی اگر اشعارشان خیلی مورد پسند عوام قرار نگیرد؛ باید آنها را بخوانند و تلاش کنند سلیقه و پسند مخاطب را بالا بکشند و از این حالت نادرست رهایی‌اش بدهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: