• یکشنبه ۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 977-185-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

ترقی در گفت‌وگو با ایسنا:

مردم و احزاب عراق تمایلی به گرایش به سمت آمریکا ندارند

دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی گفت: مردم و احزاب عراق تمایلی ندارند که دولت عراق به سمت آمریکا گرایش داشته باشد و عدم گرایش به سمت آمریکا در دولت عراق به نفع ایران تمام خواهد شد.
 
حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، در خصوص وضعیت کنونی عراق، اظهار کرد: تحولات عراق و تغییراتی که در این کشور رخ می‌دهد، بر اساس تصمیمات مردم، احزاب، گروه های سیاسی و نظر مرجعیت موثر در عراق است.
 
وی افزود: اگر توجهی نیز به نقطه نظرات و پیشنهادات ایران وجود داشته باشد بحث دیگری است اما منتسب کردن این تغییرات به ایران حرف درستی نیست بلکه به خود ملت، احزاب و گروه‌های سیاسی عراق مربوط می‌شود.
 
ترقی با بیان اینکه این قانون اساسی در لبنان و عراق، قانون اساسی مبتنی بر طایفه است، عنوان کرد: به طور مثال قانون اساسی لبنان بیان می‌کند که رئیس جمهور باید مسیحی، نخست‌وزیر سنی و رئیس مجلس شیعه باشند. در عراق نیز همین‌گونه بوده و رئیس جمهور باید از کردها، نخست‌وزیر از شیعیان و رئیس مجلس از اهل سنت باشد.
 
این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: این امر به قانون اساسی آن کشورها مربوط می‌شود نه اینکه بحث و پیشنهادی از خارج وجود داشته باشد، البته ممکن است افراد بحث‌ها و پیشنهاداتی را مطرح کنند. به نظر می‌رسد، افراد جدیدی که مطرح می‌شوند، مبتنی بر نظر مرجعیت عراق هستند که فرمودند نباید فردی از نخست وزیران قبلی نامزد شود.
 
دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی گفت: از همان ابتدا که نیروهای نظامی آمریکا در عراق حضور داشتند، به دنبال ایجاد یک حکومت ضعیف، دارای اختلاف و عدم انسجام ملی در عراق بودند و تلاش کردند که  در این کشور دولتی قوی روی کار نیاید و عوامل این دولت همواره با سایر قوا اصطکاک داشته باشند تا نتوانند عراق را در برابر دشمن و تهدیدات خارجی به انسجام ملی برسانند و تضعیف دولت نیز موجب شود که نتواند در جهت رفاه و آسایش مردم گام‌های درستی را بردارد.
 
وی اضافه کرد: به همین دلیل در قانون اساسی عراق دخالت کرده و آن کشور را به صورت طایفه‌ای و قومیتی درآوردند که این امر یکی از عوامل مهم و موثر در اختلافات داخل عراق است. اینکه هنوز بعد از گذشت مدت‌ها از برگزاری انتخابات، هنوز احزاب و گروه‌های سیاسی نتوانستند به تشکیل دولت برسند، به دلیل همین ساختاری است که آمریکایی‌ها در عراق پی‌ریزی کردند تا آن‌ها نتوانند به یک اجماع در انتخاب مسئولین خود برسند.
 
ترقی بیان کرد: به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا از تشکیل هر گونه حکومتی که تمایلی به ایران داشته باشد، جلوگیری کرده و در برابر دولت مانع‌تراشی کنند. آن‌ها تلاش دارند تا مانع هر شخصیت مقتدری شوند که با الهام از مرجعیت، اعتبار و مقبولیت مردمی دارد و می‌تواند با اقتدار کار دولت را دنبال کند.
 
این فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: خوشبختانه روز به‌روز شناخت احزاب و گروه‌های سیاسی عراق نسبت به توطئه‌های آمریکا افزایش پیدا کرده و تلاش می‌کنند تا آن‌ها را خنثی کنند اما قطعا آمریکا از ایجاد مشکل در برابر حرکت سیاسی مردم عراق به سمت یک دولت مقتدر و حکومت منسجم دست بر نخواهد داشت.
 
دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به حمایتی که آمریکایی‌ها در جنگ داخلی عراق از داعش کردند و نقشی که اخیرا بعثی‌های طرفدار آمریکا در بصره داشتند و نشان دادند که از سفارت و کنسولگری آمریکا در بصره الهام می‌گرفتند، مردم و احزاب عراق تمایلی ندارند که دولت عراق به سمت آمریکا گرایش داشته باشد و عدم گرایش به سمت آمریکا در دولت عراق به نفع ایران تمام خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: