• دوشنبه ۲ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 977-791-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تشریح کرد؛

جذب گردشگر از ترکیه با معرفی ظرفیت‌های گردشگری خراسان رضوی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از برنامه‌ریزی برای جذب گردشگر از ترکیه با معرفی ظرفیت‌های گردشگری خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل میراث فرهنگی این استان، با اشاره به نشست مشترک با محمت کورتولوش آیکان سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد، اظهار کرد: محور بحث های ما توسعه روابط گردشگری و فرهنگی خراسان رضوی و ترکیه بود.

وی ادامه داد: با توجه به این هم‌اکنون روزانه یک پرواز به ترکیه انجام می‌شود، افزایش پروازها مطرح شد و تفاهماتی کلی صورت گرفت که مقرر شد تفاهم‌نامه نوشته شود و به امضا برسد.

مکرمی‌فر گفت: همچنین مقرر شد در راستای معرفی جاذبه‌های گردشگری خراسان رضوی به مردم ترکیه، مجموعه تورساپ که حدود هزار آژانس مسافرتی را تحت پوشش دارد، به خراسان رضوی خواهند آمد و با جاذبه‌های گردشگری این استان آشنا خواهند شد که امیدواریم معرفی شایانی از قابلیت‌های گردشگری به ویژه حرم مطهر رضوی و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی دیگر استان توسط تورساپ صورت گیرد و زمینه جذب گردشگر از ترکیه فراهم شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی حضور رسانه‌های ترکیه برای معرفی جاذبه‌ها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری استان در ترکیه را دیگر محور این مذاکرات عنوان کرد و افزود: رسانه‌های ترکیه برای معرفی ظرفیت‌های و قابلیت‌های گردشگری خراسان رضوی به مشهد خواهند آمد و از ظرفیت آن‌ها برای معرفی استان در ترکیه استفاده خواهد شد.

مکرمی‌فر جذب سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در حوزه گردشگری استان را از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست عنوان کرد و گفت: مشکلات و موانعی که برای سرمایه‌گذاران ترکیه در حوزه‌های ساخت و راه‌اندازی هتل، رستوران، ژئوتوریسم و مجموعه‌های اقتصادی صنایع دستی وجود دارد، از طریق سرکنسول به ما اعلام خواهد شد تا برای رفع آن اقدام کنیم. 

وی با اشاره به برخی مشترکات فرهنگی خراسان رضوی و ترکیه تصریح کرد: برگزاری جشن نوروزگاه مشترک نیز مطرح شد که پس از بررسی‌های حقوقی تفاهم‌نامه آن امضا خواهد شد و برای اجرایی شدن آن گام برخواهیم داشت تا شاهد شکوفایی صنعت گردشگری و توسعه توریسم درمشهد باشیم.

مکرمی‌فر تصریح کرد: همچنین در هفته‌های آینده جلسه‌ای مشترک با سرکنسول ترکیه در مشهد و انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان برگزار خواهیم کرد تا مشکلات موانعی که از سوی دفاتر خدمات مسافرتی مطرح می‌شود نیز برطرف شود و جذب گردشگر از ترکیه تسهیل شود . 

وی با اشاره برنامه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای زادگاه بکتاش ولی اظهار کرد: مقرر شد برای انجام پژوهش‌های باستان‌شناسی مشترک، مجوزی از پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور دریافت شود و هیاتی مشترک بین باستان‌شناسان خراسان رضوی و ترکیه‌ای تشکیل شود که این مقدمه‌ای برای توسعه اقدامات فرهنگی و پژوهشی و باستان‌شناسی باشد. 

اشتراک فرهنگی استان خراسان رضوی با ترکیه محور توسعه گردشگری 

در ادامه این نشست محمت کورتولوش آیکان، سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد با بیان این که ملاقات با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بسیار مفید بود، افزود: خراسان رضوی با ترکیه از لحاظ فرهنگی اشتراک‌هایی دارد که باید محور توسعه روابط گردشگری قرار گیرد، شخصیت‌هایی مانند عمرخیام و حاج بکتاش ولی و فردوسی برای مردم ترکیه ارزشمند هستند و امیدواریم بتوانیم در زمینه فرهنگی بین ترکیه و خراسان رضوی فعالیت های ارزنده‌ای داشته باشیم. 

وی ادامه داد: جلسه فشرده و دو ساعته با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مشاوران و معاونان داشتیم و میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی را نمی‌توان در مدت دو ساعت مورد بحث و بررسی قرار داد ولی برخی سیاست‌گذاری‌ها انجام شد که و برنامه و پروژه‌های مشترکی تعریف شد و در آینده شاهد فعالیت‌های خوبی در زمینه گردشگری خواهیم داشت.

سرکنسول جمهوری ترکیه درباره اظهاراتش مبنی بر این که هواپیمایی ترکیش در کنار ایران خواهد بود و با تحریم‌های آمریکا مبارزه خواهد کرد، گفت: هم‌اکنون از مشهد به ترکیه هر روز پرواز وجود دارد و با وجود تحریم‌های آمریکا پروازهایش را افزایش خواهد داد.

وی ادامه داد: مشهد گوهری نهفته است و با توجه به این که هواپیمایی ترکیش به 302 نقطه جهان پرواز دارد، می‌تواند این درخشش این گوهر ارزشمند را به جهانیان نشان دهد. 

محمت کورتولوش آیکان یادآورشد: در برنامه حضور مجموعه تورساپ بازدید از فوشنجان زادگاه بکتاش ولی نیز قرار گیرد.

وی تصریح کرد: برای گردشگران ترکیه علاوه بر هتل و مراکز تفریحی، صنایع دستی از جمله تولید فرش و مس و فعالیت‌های ورزشی و بوم‌گردی جذاب است‌، در برنامه‌ریزی‌ها این گونه برنامه‌ها هم مد نظر قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: