• سه شنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-1490-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

از کامنت اینستاگرامی یک عضو شورای شهر نیشابور تا بازداشت وی

کامنت یکی از اعضای شورای شهر نیشابور در اینستاگرام اخیرا خبرساز شد؛ این موضوع با واکنش‌های مختلفی رو به رو گردید. عده‌ای معتقد بودند این نظر، هتاکی بوده و عده‌ای دیگر نیز معتقد بودند این کامنت خالی از هتک حرمت بوده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، یکی از اعضای شورای شهر نیشابور چند روز پیش ذیل یک پست اینستاگرامی که حاوی یک مداحی بوده است، کامنتی نوشته بود که واکنش‌های بسیاری را در پی داشت تا جایی که 31 شهریور ماه، عضو شورای شهر نیشابور با انتشار مطلبی از حاضر شدنش در دادگستری نیشابور خبر داد؛ در بخشی این مطلب نوشته شده بود: «به حرمتِ شیعیانِ امام صلح و مهربانی و حفظِ منافع کلانِ شهرم و تقدّم آن بر منفعت شخصیِ خویش، همه‌ی جفاهایی را که در حقّ خانواده و عزیزان‌ام طی چند روز گذشته، نادانسته روا شده است را، "می‌بخشم امّا فراموش نمی‌کنم."

پیرو احضار تلفنی مقامِ محترم قضایی، در بازگشت از سفر و نخستین ساعات شنبه؛ سی و یکم شهریور ماه، برای "گردن نهادن به حکم قانون"، در دادگستری و به صورت داوطلبانه و در کمال صحت و سلامت حضور خواهم یافت. حداقلّی‌ترین خواسته و انتظارِ من از مقامات محترم قضایی، "رسیدگی بی‌طرفانه و حقوقیِ مبتنی بر مرّ قانون" به پرونده است.”»

رسانه‌های مختلف نیز به بازداشت این عضو شورای شهر اشاره داشتند؛ گروه‌های مختلف از رسانه‌ها گرفته تا احزاب و یا برخی شهروندان نیز هر کدام واکنش‌ها و یا بیانیه‌هایی صادر کردند؛ از سویی برخی وی را به هتاکی متهم کردند و برخی نیز به حمایت از این عضو شورای شهر کامنت مربوطه را خالی از هتک حرمت دانستند؛ این عضو شورای شهر در همان روزها در بخشی از مطلبی که منتشر کرد؛ گفته بود: «امام حسین(ع) و عاشورا، جزئی از فرهنگ این کشور و مردم است وکسانی که سابقه من را دارند، می دانند که بی حرمتی و یا توهین به عاشورا و ائمه نمی تواند در مورد من مصداق داشته باشد و موضوع آن جمله، نقد برخی شیوه‌های مداحی بود که در سال های اخیر ایجاد شده است.»

در این رابطه سعید شیبانی معاون استاندار و فرماندار نیشابور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا عنوان کرد: در حال حاضر این عضو شورا در اختیار دستگاه قضایی است و پرونده‌اش در حال رسیدگی است. از روزی که وی خود را به دادگستری معرفی کرده و موضوع به نامبرده گفته شده فعلا در اختیار دستگاه قضایی است تا وقتی که پرونده تکمیل شده و رسیدگی‌ها انجام شود. 

هم‌چنین هادی درودی رئیس شورای شهر نیشابور نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بیانیه‌ای که از سوی شورا صادر شده مشخص و کامل است؛ بعد از آن شورا، هیچ موضع‌گیری نداشته و منتظریم ببینیم که قانون چه می‌گوید؛ آنچه شنیده‌ایم این است که وی بازداشت شده و از صحت و سقم این موضوع نیز با خبر نیستیم.

وی در پاسخ به این که آیا شورا در این رابطه پیگیری داشته یا خیر، گفت: از سوی شورا در این رابطه پیگیری صورت نگرفته است. 

درودی افزود: امیدواریم این قضیه رو به راه شود و این وضعیت به خیر بگذرد.

البته در این بین افراد مختلفی نیز اظهار نظرهایی داشتند و در رسانه‌های مختلف نیز در این باب گفت‌وگوها یا مطالبی منتشر شده است؛ از جمله صحبت‌های امام جمعه نیشابور که در یکی از رسانه‌ها منتشر شد و...

این عضو شورای شهر در بخشی از نامه‌ای که 26 شهریور خطاب به امام جمعه نیشابور نوشته بود؛ گفته: «اين جانب، به عنوان يك مسلمان شيعه، عاشورا را جزئي از فرهنگ اين كشور و مردم مي دانم وكساني كه سابقه من را دارند، مي دانند كه آن چه در تعظيم شعائر عاشورا و محرم مرسوم است، بنده و خانواده ام نيز مانند ديگر همشهريان مان انجام مي دهيم و سال هاست در برنامه محرم و اربعين مراسم عمومي داريم و بسياري همشهريان هم تا كنون در آن شركت كرده اند و به قدر وسع و به مصداق " آب دريا را اگر نتوان كشيد، هم به قدر تشنگي بايد چشيد" گامي هرچند اندك در اين مسير ارزشمند برداشته ايم. لذا اطمينان مي دهم كه بي حرمتي و يا توهين به عاشورا و ائمه در قاموس بنده جايي ندارد. 

اين كه حساسيت ايجاد شده در ذهن برخي دينداران و عزاداران حسيني، در پي سو برداشت از يك اظهار نظر شخصي در صفحه اي "غیرعمومی" در اينستاگرام بوده و بسياري از دلدادگان حقيقي اهل بيت(ع) هم از آن مطلب برداشت سوء نداشته اند؛ بنده در ادامه همان پست ها و پيش از برپايي جنجال امروز نظرات ديگري هم با مخاطبان به اشتراك گذاشته ام كه رافع سوءتفاهم نزد افراد منصف مي توانست باشد، اما لازم دانستم، كه اگر براي عزيزاني با حرف من سو تفاهم ايجاد شد، پوزش بخواهم. آن عبارت كوتاه در كامنت مذكور نقد برخي شيوه هاي مداحي بود كه در سال هاي اخير ايجاد شده و به هيچ عنوان لفظي كه حتي شائبه توهين به ابا عبدا... را ايجاد كند هم در آن جمله نيست»...

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: