• چهارشنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 977-1085-5
  • خبرنگار : 15286
  • منبع خبر : ----

جدال دو رئیس جمهور در سازمان ملل؛

کلاس روحانی برای ترامپ

شب گذشته ترامپ آموخت و نشان داد همچنان برای مبدل شدن به یک سیاست‌مدار کارکشته جای کار دارد، روحانی اما به خوبی با زبانی ساده به ترامپ و دولت‌مردانش نشان داد که جهان به سادگی تصورات شما نیست، شاید عیناً تغییری در شرایط جهان و ایران رخ ندهد اما می‌توان ایمان داشت که چنین کنش‌های بدون واکنش مناسب نخواهد ماند. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، درست در همان لحظه‌ای که ترامپ با خنده حضار روبه‌رو شد و دست‌پاچه ابراز تعجب خود را از واکنش حضار نشان داد، بر همگان ثابت شد که تاجر دیروز و رئیس جمهور امروزآمریکا نیازی مبرم به آموزش پایه‌های سیاست دارد. نیازی که به خوبی از سوی حسن روحانی درک شد و پاسخی درخور به آن داده شد.

درک تفاوت سخنرانی ترامپ و روحانی کار چندان سختی نیست و پیشتر نیز این احتمال وجود داشت که این تقابل نتیجه‌ای جز شکست برای ترامپ به ارمغان نمی‌آورد وانگهی ضعف رقیب چیزی از کلاس کار روحانی نمی‌کاهد.

نکته حائز اهمیت سخنرانی‌های دیشب، نقاط مشترک فراوان طرفین و پاسخ‌های متقن و مستدل روحانی به ترامپ است و موهومات رئیس جمهوری آمریکا که ناشی از طبع قلدرمآبانه وی است، بی‌ارزش‌تر از زمان ایراد آن می‌گردد.

ترامپ حتی از شناخت جایگاهی که در آن مشغول به ایراد سخنرانی است عاجز است. تصور او از نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سطح یک گردهمایی هواداران متعصب تنزل می‌یابد و انتظار دارد با گفتن دستاوردهای اقتصادی دولت خود با شور و شوق و شعف روبه‌رو شود اما پاسخی جز لبخند نمی‌یابد.

ترامپ از صلح در خاورمیانه و تلاش برای حل معضل فلسطین و اسرائیل سخن می‌گوید. او بیان می‌کند که از «عربستان» خواسته که به یمن کمک‌های بشردوستانه گسیل کند و ایرانی که هنوز خون شهدای حادثه تروریستی اخیر آن خشک نشده را کشوری حامی تروریست می‌خواند.

اما در آن سوی میدان روحانی درس اول را به خوبی به ترامپ می‌آموزد؛ سیاست‌مدار بایستی حافظه خوبی داشته باشد. روحانی به یاد ترامپ می‌آورد که چگونه اقدام انتقال سفارت از تل‌آویو به اورشلیم آتش تنش را در میان فلسطین و اسرائیل داغ کرد و این اقدام ترامپ با مخالفت اکثریت جامعه جهانی روبه‌رو شد. روحانی به خوبی متذکر می‌شود که چه کشورهای حامی تروریست هستند و وقیحانه تریبون در اختیار سخنگوی عامل کشتار مردم ایران قرار می‌دهند.

روحانی به جامعه جهانی تذکر می‌دهد که عاقبت شوم گرایش‌های ناسیونالیسم افراطی چیست و این گرایش‌های تند و آزمون‌پس‌داده چه نتایجی به بار می‌آورد. «تفکر نازی‌ها» کلیدی بود که جهان را و آمریکایی‌ها را به یاد آورد چگونه کشوری که زمانی جهان را از سایه شوم‌ناک فاشیسم نجات داد، اکنون خود مبتلای به آن است.

 طبق انتظارات بخش مهم سخنان ترامپ در خصوص موضوع برجام و ایران است. او چیزی در چنته ندارد و به سادگی با عنوان کردن مواردی غیرقابل اثبات سعی در فرار از مبانی حقوق بین‌الملل دارد. او به تمام گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پشت می‌کند و دلیل کار خود را جلوگیری از قدرت‌گیری اتمی ایران می‌داند.

روحانی اما به خوبی از ضعف رقیب باخبر است و می‌داند ترامپ جز سخنانی غیرقابل اثبات چیزی برای دفاع از اقدام خود در چنته ندارد. او از یک دهه تلاش دیپلماتیک بین‌المللی سخن می‌گوید تا مسائل پیرامون دانش هسته‌ای ایران فیصله یابد. روحانی یادآور می‌شود که برجام با رای ملت‌های جهان مبدل به یک تعهد جهانی شده است و 12 گزارش متعدد سازمان بین‌المللی انرژی اتمی مهر تائید بر پای‌بندی ایران به قطعنامه 2231 است. 

روحانی به جامعه جهانی هشدار می‌دهد که تضعیف جایگاه نهادهای حامی امنیت و صلح جهانی ارمغانی جز جنگ و ناامنی جهان به همراه ندارد. اجبار جهان به عدم تبعیت از قطعنامه مصوب شورای امنیت، به زیر سوال بردن جایگاه دیوان دیوان کیفری بین‌المللی و خروج از شورای حقوق سازمان ملل، شاید در کوتاه‌مدت منافع دولت آمریکا را تامین کند اما نشان از آن دارد که دولت آمریکا در درک پیچیدگی مناسبات حاکم بر جهان ضعف دارد و دورنمای آینده جهان که با اقدامات ایذایی آمریکا چگونه به خطر خواهد افتاد.

رئیس جمهور ایران به درستی متذکر می‌شود که سازمان‌های جهانی عضو کابینه ترامپ نیستند و تعهدات بین‌المللی نبایستی از اوضاع داخلی آمریکا تبعیت کند. روحانی به ترامپ درس قانون‌مداری می‌دهد و تاکید می‌کند که قانون گریزی چیزی جز فاجعه به بار نخواهد آورد و کسی حق ندارد معاهدات بین‌المللی را «کاغذپاره» بخواند، حتی اگر سلف خود روحانی باشد.

روحانی به ترامپ آداب و شرایط مذاکره را یادآور می‌شود. از ترامپ می‌پرسد چگونه با کشوری که به طور علنی با مخالفین حکومتی نشست و برخاست دارد و صریح طرف مقابل را به براندازی رژیم سیاسی تهدید می‌کند، باب مذاکره و گفت‌وگو مفتوح شود؟

رئیس جمهوری تاکید می‌کند که ما راهی جز گفت‌وگو برای حل معضلات جهان نمی‌شناسیم واین مسئله از حل منازعات میان همسایگان تا حل چالش‌های منطقه‌ای از نظر ما کاربرد دارد. در خصوص آمریکا نیز این قاعده صدق می‌کند اما باب گفت‌وگو توسط دولت ایران بسته نشده است. اگر دولت ترامپ قصد از سر گیری مذاکرات را دارد، بایستی به همان نقطه‌ای برگردد که پیشتر بوده است و آن چیزی جز تن دادن دوباره به قطعنامه 2231 نخواهد بود.

از سویی رئیس جمهوری به ترامپ متذکر می‌شود که شرط اصلی انعقاد هر پیمانی اعتماد طرفین به رعایت مفاد آن است. در مدت حضور ترامپ در کاخ سفید جهان از دولت جدید آمریکا چیزی جز بدعهدی ندیده است. این دولت آمریکاست که بایستی رویه خود را نسبت به تمام جهان تغییر دهد تا بتوان دوباره به مذاکره نشست، نه دولت ایران.

اما سرانجام ترامپ نحوه دعوت به مذاکره را می‌آموزد. روحانی متذکر می‌شود که مذاکره در هر شرایطی ممکن نیست و بایستی برابری، عدالت و منزلت انسانی در طرفین برقرار باشد. با پیگیری تروریسم اقتصادی و ستاندن جان مردم چنین شرایطی مهیا نخواهد شد. از سویی مذاکره آدابی دارد و آن عمل مطابق قواعد و حقوق بین‌الملل است. روحانی ترامپ را دعوت به بازگشت می‌کند، بازگشت به تعهدات قبلی و میز مذاکره‌ای که خود ترامپ آن را برهم زده است، چرا که خارج از عرف جهانی فضایی برای گفت‌وگو باقی نمی‌ماند.

سرانجام روحانی به جهانیان اعلام می‌کند که ایران نیازی به ایجاد یک امپراتوری ندارد، چرا که امپراتوری بزرگ تمدنی و فرهنگی از آن اوست. ایران همواره اولین قربانی تروریسم در جهان بوده و پیش از اینکه غرب بخواهد برای ریشه‌کن کردن آن پا در میدان عمل بگذارد، ایران در خط مقدم مبارزه با تروریسم و فاشیسم در منطقه بوده است. بنابراین انزوای ایران در چنین شرایطی بیش از پیش جهان را در ورطه هولناک خشم، ناامنی و جنگ فرو خواهد برد.

دیشب شاید برای ترامپ شبی فراموش نشدنی بود، آموزه‌هایی که حسن روحانی به نمایندگی از جامعه جهانی به رایگان در اختیار ترامپ قرار داده این امید را به وجود می‌آورد که رئیس جمهور آمریکا را از مدار لجاجت به عقلانیت برساند اما سرشت ترامپ کورسویی نیز باقی نخواهد گذاشت. وانگهی مانور بسیار خوب روحانی در شب گذشته هم اعتبار دیپلماسی ایرانی را جلوه‌ای دیگر بخشید و هم به قشر تندروی داخل ایران نشان داد که نبایستی هر فرصتی را تهدید قلم‌داد کرد.

بایستی منتظر ماند و دید که سخنان دیشب روحانی و ترامپ چه اثری روی فضای نخبگانی جامعه آمریکا می‌گذارد و رسانه‌های آمریکایی که اکثرا بر علیه ترامپ سرمقاله می‌نویسند و از قضا تریبون در اختیار حسن روحانی می‌گذارند، چه موضعی اتخاذ کرده و چه تحلیلی ارائه می‌دهند؟ آیا آبان‌ماه و پس از پایان انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، وضعیت به نفع تهران خواهد چرخید؟

علیرضا میردیده؛ خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: