• چهارشنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-1687-5
  • خبرنگار : 15299
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

یک تعزیه‌خوان:
تعزیه به ثبت ملی رسیده اما بودجه‌ای ندارد

یک تعزیه‌خوان گفت: باتوجه به این‌که تعزیه به ثبت ملی رسیده اما بزرگترین مشکل در این زمینه این است که تعزیه بودجه ندارد؛ به‌عنوان مثال اداره ارشاد که متولی این کار محسوب می‌شود هیچ بودجه‌ای به این کار اختصاص نمی‌‌دهد.

مهدی فاضل در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص مشکلات هنر اصیل  «تعزیه‌خوانی» گفت: اگر از نظر بودجه و هزینه توجه بیشتری به تعزیه شود؛ مسلما فرهنگ این هنر اصیل ایرانی بیشتر اشاعه پیدا خواهد‌‌ کرد و مخاطبین بیشتری را به‌خود جذب خواهد کرد.

وی عنوان کرد: «تعزیه‌خوانی»  قدمتی طولانی دارد و تقریبا به300  الی 400 سال پیش نیز بازمی‌گردد؛ که «واقعه عاشورا» را برای مردم به‌تصویر می‌کشد؛ اما بعدها شکل کامل‌تری نیز به‌خود گرفت.

این تعزیه‌خوان خاطرنشان کرد: در این کار سعی داریم که پیام عاشورا و امام حسین(ع) را برای مردم بازگو کنیم؛ درحال حاضر گروه‌های رسمی و غیر رسمی بسیاری در این زمینه در حال فعالیت هستند و گروه «طلایه داران استان خراسان» هم  به‌طور رسمی در حال فعالیت هستند.


فاضل افزود: بانیان و میزبانان ما خود مردم هستند و بیشتر به‌طور شخصی از ما دعوت به عمل می‌آید؛ اما موسساتی ازجمله اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و اوقاف در این زمینه درگیر هستند.

وی بیان کرد: ازشهرهای دیگر نیز برای «تعزیه‌خوانی» دعوت به‌عمل آمده؛  به‌خصوص در شهرستان‌هایی که بیشتر به  تماشای «تعزیه‌خوانی» علاقه‌مند هستند؛ همانند شهرهای جنوب خراسان از جمله کاشمر، بیرجند، تربت‌حیدریه و فردوس این مراسم را برپا می‌کنند.

این تعزیه‌خوان اظهار کرد: یکی ازمشکلات مهم در زمینه «تعزیه‌خوانی» این‌ است؛ که در رسانه‌ها به این هنر کم‌تر توجه می‌شود؛ اگر در این زمینه تبلیغاتی صورت بگیرد و یا اقدامات دیگری برای اطلاعات مردم از زمان و مکان برگزاری این مراسم  انجام شود؛ با استقبال خوبی نیز مواجه خواهیم شد.

فاضل ادامه داد:  باتوجه  به  این‌که  «تعزیه‌خوانی»  فعالیتی بسیار جذاب است؛ تمام اقشار جامعه را جذب می‌کند و اگر از نظر رسانه‌ای بیشتر به‌این حرفه بها داده‌شود و هم‌چنین  تبلیغات  بیشتری  در اکثر رسانه‌ها ازجمله رادیو، تلویزیون و دیگر موارد نیز صورت بگیرد؛ مردم بیشتر به‌این هنر علاقه‌مند خواهند شد.

وی عنوان کرد: باتوجه به این‌که در گذشته مراسم «تعزیه‌خوانی» در تمام  طول  سال نیز برپا می‌شده؛ می‌توانیم  بگوییم که ما به اندازه 365 روز سال تعزیه داریم و به‌عبارتی ما  دارای 365 تعزیه هستیم؛ که کاملا تداعی کننده «واقعه عاشورا» و «صحرای کربلا» برای مردم است و مردم به‌خوبی با آن ارتباط  برقرار می‌کنند.


این تعزیه‌خوان گفت: هم‌چنین اگر بعد از اتمام مراسم «تعزیه‌خوانی» از مردم نظر سنجی صورت بگیرد؛ با بررسی لازم در این زمینه می‌توان به این نتیجه  دست  یافت  که مردم از برگزاری این مراسم رضایت  کامل را داشته‌اند.

 فاضل افزود:  هم‌چنین  اگر روضه  یا مراسم  نوحه‌خوانی  قدری  طولانی برگزار شود مردم خسته می‌شوند؛ اما در مراسم  «تعزیه‌خوانی» این مشکل به‌وجود  نمی‌آید، گاهی این مراسم به مدت سه الی چهار ساعت نیز به‌ طول می‌انجامد اما برای مردم خسته‌کننده نیست؛ زیرا تعزیه جذابیت‌های خاص خود را دارد و مردم  این مراسم را نیز دوست دارند.

وی اظهار کرد:  بودجه  مراسم‌های  «تعزیه‌خوانی»  که در دهه اول برگزار می‌شود؛ ازطرف شهرداری استان نیز تامین می‌شود و ما در مناطق مختلف  مشهد اعم از فرهنگ‌سراها،  پارک‌ها و مناطقی که دارای آثار باستانی هستند؛ مراسم  «تعزیه‌خوانی»  را برگزار می‌کنیم و بازدهی و استقبال بسیار خوبی را در این زمینه شاهد بوده‌ایم.

این تعزیه‌خوان عنوان کرد: هم‌چنین مراسم «تعزیه‌خوانی» را برای مناطق و دهه‌های مختلف مانند دهه محرم و صفر، دهه فاطمیه و هم‌چنین ماه مبارک رمضان در سطح شهر مشهد بر پا می‌کنیم.

فاضل بیان کرد: درگذشته  در مراسم «تعزیه‌خوانی»  مشکلاتی وجود داشته؛ یکی از این مشکلات برخورد مردم با فرد مخالف‌خوان بوده؛ خوشبختانه  امروزه  باتوجه به این‌که سطح  آگاهی و شناخت مردم از این مراسم افزایش پیدا کرده  ما درحال حاضر با این مشکلات  نیز روبه‌رو نخواهیم بود.

وی اظهار کرد: حدودا 30 سال در این عرصه فعالیت  داشته‌ و در این هنراصیل«تعزیه‌خوان» هستم؛ هم‌‌چنین در گروه  «تعزیه‌خوانی  طلایه‌ داران استان خراسان» که هشت سال است در این زمینه  فعالیت خود را آغاز کرده؛ در حال حاضر فعالیت می‌کنم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: