• چهارشنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-2490-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

جلسه شورای شهر کاشمر با تنش پایان یافت

هفته قبل اولین جلسه علنی دور جدید شورای‌شهر کاشمر بود و حسن اعمی بندقرایی، رئیس جدید شورای پنجم، اقدام به قرائت نامه‌ای بر علیه شهردار نمود و به اصلاح‌طلبان شورا نیز توهین کرد که این اقدام وی موجب تشنج در شورا گردید و برخی اعضاء، صحبت‌های وی را دروغ دانستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در این هفته نیز یک عضو شورا با توجه به داشتن وقت قبلی از شورا اقدام به نطق پیش از دستور کرد، اما پس از پایان این نطق، عضوهیأت‌رئیسه جدید شورای‌شهر، بدون داشتن وقت قبلی، سخنانی را به برخی اعضاء که غالبا توهین آمیز بود بر زبان راند و این اقدام وی موجب شد آنها در اعتراض به این سخنان، جلسه را ترک و رئیس جدید پایان جلسه را اعلام کند.

هر چند رئیس جدید  شورا اعلام کرد که این عضو هیأت رئیسه  یک ساعت قبل جلسه از خود من اقدام به گرفتن وقت کرده است در حالی که بنا بر اظهار یکی از اعضاء و دبیرخانه شورا، جهت مشخص کردن دستور کار جلسه باید این وقت با هماهنگی قبلی باشد و کسی نمی‌تواند در یک ساعت مانده به شروع جلسه اقدام به گرفتن وقت نماید.

این رفتارها در شورای‌شهر کاشمر به هیچ وجه قابل دفاع نیست

در این جلسه عضو شورای‌شهر در نطق پیش از دستور خود گفت: سال 77 زمانی که انتخابات شوراها در ایران برای نخستین بار برگزار می‌شد همه از اجرایی شدن یکی از اصول مهم قانون اساسی ایران سخن گفتند و شکل‌گیری شوراها را مساوی با تحقق یکی از مهمترین اصول قانون اساسی برای تقویت جامعه مدنی و بهره گرفتن از مشارکت مردم در اداراه شهرها و روستاها تلقی نمودند.

 محمد خباززاده اظهار کرد: اکنون در حالی که از آن روزها نزدیک به دو دهه گذشته، عملکرد و کارنامه برخی از شوراها آن‌چنان درگیر حاشیه‌ها شده که بسیاری از شهروندان حتی درباره میزان کارآمدی این نهاد مدنی با تردید سخن می‌گویند.

وی با بیان این‌که آنچه این روزها در شورای شهر کاشمر می‌گذرد به هیچ وجه قابل دفاع نیست، بیان کرد: در شورای‌شهر گویی برخی افراد، علت اصلی تشکیل شوراها و حضور خود در این نهاد مدنی را علاوه بر شهرت‌طلبی، کارشکنی بر سر راه امور مردم و حمایت از متخلفان و بدهکارانِ به مدیریت شهری می‌دانند.

این عضو شورای‌شهر با اشاره به این‌که کسانی را هم که با آنان همراهی نکنند متّصف به انواع و اقسام صفات ناپسند می‌نمایند، بیان کرد: در حالی که بدعهدی و دورویی با مرام با هیچ جریانِ اصیل و ریشه‌دار سیاسی کشور سازگاری ندارد برخی افراد گویی خودخواهی و نفاق آن‌چنان با فطرت‌شان عجین گردیده که برای رسیدن به امیال زودگذر دست به هر کاری می‌زنند.

وی گفت: اگر برخی از مردم اصل ماجرا را ندانند، ما به خوبی می‌دانیم که سخن گفتن از حرکت بر مدار قانون و رعایت آئین‌نامه‌های مالی شهرداری و جلوگیری از حیف و میل اموال عمومی، زدودن فساد و رانت‌خواری از شورا و شهرداری و جلوگیری از تبعیض و حرکت بر مدار اخلاق و انصاف، جز لغلغه زبان و فریب مردم نیست.

عضو شورای‌شهر کاشمر با اظهار تاسف از این‌که برخی افراد شعار شفافیت سر می‌دهند و اجرای این شعار را برای دیگران می‌خواهند اما خودشان در کارنامه خویش مواردی دارند که چندان با این شعارها مطابقت ندارد، بیان کرد: تردیدی نیست که بنده به عنوان عضوی از اعضای شورای‌شهر، هیچ‌گاه تحت تاثیر این سخنان واقع نخواهم شد و تسلیم رانت‌خواهان، متخلفان و بدهکارانِ اتهام‌زن و جنجال‌آفرین خارج از شورا که اصل جایگاه شورا، آبرو و اعتبار مدیریت شهری را نشانه رفته‌اند، قرار نخواهم گرفت.

رئیس سال قبل شورای‌شهر بیان کرد: بیش از سه ماه قبل در جمع کثیری از همشهریان عرض کردم حاضر نخواهم شد بر سر بقاء بر روی یک صندلی، منافع و مصالح مردم و شهر را وجه‌المعامله قرار دهم و بر سر این پیمان باقی بمانم.

خباززاده گفت: هرچند یکی از وظایف شورای شهر نظارت بر عملکرد مدیریت شهری است، اما برخی از ما گویا نظارت را با سنگ‌اندازی و دخالت در امور اجرایی و ایجاد اِخلال در کار شهرداری اشتباه گرفته‌ایم و برای به کرسی نشاندن حرف‌ها و نظرات شخصی خود و محکوم کردن دیگران، حاضر به هر عمل خلاف عقل و شرع و قانون هستیم تا آنجا که برخی رفتارها به گونه‌ای است که گویی از عده‌ای متخلف و زمین‌خوار و بدهکار به شهرداری، نیابت داریم که فضای شورا را متشنج نماییم.

وی افزود: هرچند قانون‌گذار موضوع نظارت بر کار شهردار را به شورای شهر محول نموده، ولی آن‌را اغلب به عدم اِخلال در روند امور شهر مقیّد کرده است ولی امروزه شاهد ایجاد هرگونه اخلال در روند امور شهر حتی از بین بردن منافع شهری از سوی برخی اعضاء در جهت اعمال نظرات شخصی خویش هستیم.

برخی افراد جنجال‌آفرینی و حاشیه‌سازی را در دستور کار قرار داده‌اند

خباززاده در ادامه با اعلام این‌که با جنجال آفرینی و حاشیه‌سازی برای شورا که برخی افراد آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند مخالف هستم، اظهار کرد: معتقدم که شورای‌اسلامی تنها در محیط آرام و بدور از جنجال امکان سیاست‌گذاری و نظارت مناسب خواهد داشت.

وی با بیان این‌که همچنان‌که قانون‌گذار نیز معین نموده، با هرگونه دخالت شورا در امور اجرایی مدیریت شهری مخالف هستم زیرا معتقدم این امر به فساد می‌انجامد و شورا را از مسیر اصلی خویش منحرف می‌سازد، گفت: با تضعیف جایگاه مدیریت شهری و کارشکنی و سنگ‌اندازی در مسیر امور اجرایی شهر مخالف بوده و آن‌را مغایر با فلسفه تشکیل شوراهای اسلامی که همانا تسهیل امور محوله است، می‌دانم.

عضو شورای شهر کاشمر با تاکید بر این‌که مخالف تاثیرگذاری بدهکاران به شهرداری و خلافکاران ساختمانی در امور شورای شهر هستم، افزود: تاثیرپذیری شورا و شورائیان از این‌گونه افراد را دور از شأن این نهاد مدنی و اعضاء آن می‌دانم.

وی با اشاره به این‌که باید از اِعمال شیوه‌های لجوجانه و دور از عقلانیت و منطق در شورای‌شهر و دخالت دادن کینه‌های فردی در امور اداره شهر خودداری کرد، بیان کرد: چنانچه رفتار و گفتار برخی افراد همچنان حاکی از تصمیم بر تداوم حرکت بر این مدار غلط باشد و در ادامه فعالیت شورایی دغدغه‌ای برای انجام خدمت‌رسانی به مردم و برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مناسب برای گره‌گشایی از کار همشهریان مشاهده نگردد و اراده‌ای برای اصلاح موارد مذکور دیده نشود، حضور در این‌گونه جلسات شورا و حقوق گرفتن بابت جلسات پر جنجال و آسیب‌زننده به شهر را نادرست می‌دانم و از شرکت در این‌گونه جلسات خودداری خواهم کرد.

خباززاده بیان کرد: باید از فرصتی که مردم در اختیار اعضاء شورای شهر قرار داده‌اند، برای ولی نعمتان خویش به خوبی استفاده نمود و گرهی از مشکلات شهر و مردم گشود، اما متاسفانه چنین نیست.

پس از پایان نطق محمد خباززاده، دکتر محمد صادقی عضو دیگر شورا، موضوع‌گیری خباززاده را موضوع‌گیری برخی اعضاء دیگر نیز دانست.

وی با بیان این‌که معتقدیم جلسات شورا باید در کمال آرامش و در راستای رفع مشکلات مردم و منطقه برگزار شود، بیان کرد: این‌که در شروع کار هیأت رئیسه جدید، سه حرکت تنش آفرین و حاشیه‌ساز صورت گیرد، پسندیده نیست.

صادقی با اشاره به این‌که نباید روند جلسات به این منوال باشد و در هر جلسه به جای پرداختن به مشکلات شهر و مردم شاهد تنش‌هایی باشیم، عنوان کرد: خجالت می‌کشیم در بین مردم حضور پیدا کنیم.

وی خطاب به برخی اعضا گفت: تاکی می‌خواهید به جای رفع مشکلات توهین کنید. 

این عضو شورا با بیان این‌که دستگاه‌های نظارتی باید وضعیت شورای‌کاشمر را مشخص کنند، بیان کرد: مردم باید حقایق را بدانند که چه کسانی در جلسات به جای پرداختن به رفع نیازهای شهر، اقدام به برهم زدن نظم جلسات می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: