• چهارشنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-2486-5
  • خبرنگار : 15286
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه فردوسی خطاب به دانشجویان نوورود:

دانشجویان از آینده ناامید نباشند؛ شرایط فعلی کشور زودگذر است

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: امید به آینده را از دست ندهید و بدانید که این شرایط زودگذر است. شرایط امروز که بر زندگی ما حاکم است، یک نقطه کوچک از دایره بزرگی در نظر بگیرید که اگر به همت ما مسئولین فعلی نتوانستیم کشور را خوب اداره کنیم، شما جوانان سعی کنید که در آینده این کشور را بهتر از ما اداره کنید. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد کافی امروز در آئین ورودی نودانشجویان پسر دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: حضور شما دانشجویان عزیز را به دانشگاه فردوسی را خوش‌آمد می‌گویم. سپاس‌گزاری می‌کنم که دانشگاه فردوسی را به عنوان محل تحصیل خود در دوران کارشناسی برگزیدید.

وی خطاب به دانشجویان‌نوورود ادامه داد: آینده از آن شماست و شما دانشجویان آینده این کشور را خواهید ساخت. من این مسئله را به شهادت تاریخ و تجربه این دانشگاه بیان می‌کنم. سه تن از وزرای کابینه دولت کنونی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فردوسی مشهد هستند. 

رئیس دانشگاه فردوسی تصریح کرد: حدود 41 سال پیش در چنین روزی دانشجوی کارشناسی دانشگاه فردوسی شدم و آن موقع در مخیله‌ام نمی‌گنجید که روزی ممکن است به عنوان رئیس دانشگاه فردوسی انتخاب گردم. بنابراین به شما می‌گویم که هیچ دور نیست که در آینده به مراتب بالاتری از آنچه که در تصور دارید، به آن برسید. تنها لازم است که آمال و آرزوهای بلندی در سر داشته باشید.

وی اضافه کرد: به دنبال این باشید که کشورتان، استانتان، شهرتان و یا حتی خانواده خود را تغییر دهید. قطعا اگر روزی که دانشجوی کارشناسی این دانشگاه بودم و می‌دانستم که ممکن است روزی به عنوان رئیس دانشگاه برگزیده شوم، به نحوی مطلوب‌تر از فرصت‌های خویش استفاده می‌کردم. 

کافی اظهار کرد: اگر بگوییم که در کشور ما زمینه فعالیت نیست، سخت به بیراهه رفته‌ایم. کشور ما یک کشور توسعه نیافته و در حال توسعه است.  فرصت‌ها و ظرفیت‌های زیادی وجود دارد که به آن نپرداخته‌ایم. اگر این گفتمان جدید ایجاد کسب‌وکار در میان دانشجویان گسترش یافته به ثمر بنشیند، مطمئن هستم که بسیار به ایجاد اشتغال در جامعه کمک خواهد کرد. 

وی افزود: شما در کشوری هستید که سرشار از منابع مختلف است و کشورهای همسایه به خدمات کشور شما بسیار نیاز دارند. امیدوارم که شما  بتوانید در مدیریت این کشور نقش‌آفرین باشید و روزی این دانشگاه به فعالیت‌های شما برای ساختن ایران و جهانی بهتر افتخار کند. 

رئیس دانشگاه فردوسی تصریح کرد: من به واسطه ماموریت‌ها و سفرهای متعدد از 100 دانشگاه جهان دیدار کرده‌ام و به شما می‌گویم دانشگاه فردوسی مشهد با همین شرایط موجود یکی از دانشگاه‌های در طراز بین‌المللی چیزی از دانشگاه‌های مطرح دنیا کم ندارد؛ به ویژه نعمت وجود ابزار دیجیتالی و رسانه‌ای. امروز واقعا مهم نیست که در چه مکانی مشغول به تحصیل هستید بلکه مهم این است که از تمامی امکانات موجود استفاده کنید. 

کافی گفت: امید به آینده را از دست ندهید و بدانید که این شرایط زودگذر است. شرایط امروز که بر زندگی ما حاکم است، یک نقطه کوچک از دایره بزرگی در نظر بگیرید که اگر به همت ما مسئولین فعلی نتوانستیم کشور را خوب اداره کنیم، شما جوانان سعی کنید که در آینده این کشور را بهتر از ما اداره کنید. 

وی تصریح کرد: دوران دانشجویی دوران بسیار حساسی است و در بسیاری از زمینه‌ها استقلال به دست آورده‌اید. شما هستید که باید برای خود برنامه‌ریزی کنید و از این فرصت به دست آورده استفاده کنید. دوران دانشجویی تنها دوران دانش‌اندوزی نیست، دورانی است که شما برای زندگی اجتماعی آماده می‌شوید. در این دوران شما بایستی جامعه‌پذیر شوید. شما بایستی کار گروهی را در دانشگاه تمرین کنید. انتظار من از شما این است که از همین امروز برای این مهم برنامه‌ریزی کنید و تنها به دنبال گرفتن نمره خوب نباشید.

رئیس دانشگاه فردوسی تاکید کرد: شاید مشاهده کرده‌اید که برخی از موسسات به آسودگی مدرک تحصیلی در اختیار افراد قرار می‌دهند. مدرک تحصیلی لازم است اما آنچه شما را از دیگران متمایز می‌کند مهارت‌های زندگی اجتماعی است. تمام تلاش ما بر این است که شما مهارت‌های جانبی مناسبی را در دانشگاه فرا بگیرید. 

وی افزود: اگر تاکنون تنها زندگی شما به درس‌خواندن خلاصه می‌شده اکنون دیگر چنین نیست. زندگی دانشجویی بایستی از تعادل برخوردار باشد. زندگی دانشجویی در حقیقت یک زندگی متشکل از فعالیت علمی، فعالیت ورزشی و غیره است. این دانشگاه ظرفیت آن را دارد که افرادی با دغدغه هنری، سیاسی و اسلامی و علمی به فعالیت در حیطه مورد علاقه خود بپردازند. زندگی خود را به نحوی تعادل ببخشید که بتوانید برای ساختن ایران  آماده شوید. 

کافی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 1300 نفر دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه فردوسی مشغول به تحصیل هستند و تقریبا در هرجای دانشگاه می‌توان فردی با ملیتی متفاوتی یافت.

وی اضافه کرد: این دانشگاه دارای رتبه‌های بالای بین‌المللی است. بر اساس رتبه‌بندی سال 2018 موسسه لایدن هلند، دانشگاه فردوسی رتبه 490 جهان را کسب کرده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: