• پنجشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-4714-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

معاون برنامه‌ریزی منابع انسانی شهرداری مشهد:

مشهد متنوع‌ترین سیستم پرداخت در کشور را داراست

معاون برنامه‌ریزی منابع انسانی شهرداری مشهد گفت: در گوشی‌هایی که سیستم ان،اف،سی داشته باشند بهره‌مندی از من‌کارت الکترونیک وجود دارد. متأسفانه اپراتور همراه اول فاقد این تکنولوژی است و تنها ایرانسل این امکان را دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، شهریار آل شیخ در رابطه با هوشمندسازی شهر مشهد در برنامه تلویزیونی اشاره که از شبکه خراسان پخش شد، اظهار کرد: طرح جامعی برای هوشمندسازی شهر مشهد با مشارکت مجموعه دانشگاهی تدوین شده است که یک برنامه عملیاتی در حوزه‌های گوناگون است. همچنین مجموعه پروژه‌های محوری است که بایستی برای شهر مشهد انجام شود که عمدتا ناظر بر هوشمندسازی فعالیت‌های شهری است. 

وی افزود: درواقع موضوع هوشمندسازی نزدیک به فرایند دیجیتال شدن و اتوماسیون فعالیت‌های شهری است. نکته اینجاست که الزاما مفهوم هوشمندسازی با مفهوم دیجیتالی شدن یکسان نیست. درواقع ما از ابزارهای دیجیتال در فرایند هوشمند شدن شهر استفاده می‌کنیم، اما با هم متناظر نیستند. در شهر هوشمند کیفیت زندگی بالاست و چالش‌های اصلی شهر را به روش هوشمندانه حل می‌کنیم. برای نمونه در مشهد بحران آب وجود دارد. اگر بتوانیم برای حل این بحران در مجموعه شهری کشت جایگزین ایجاد کنیم یا سطح کشاورزی را کاهش دهیم تا آب معادل کمتر مصرف شود یک اقدام هوشمندانه است که می‌تواند دیجیتال نباشد.

انجام یک میلیون و 2000 تراکنش از طریق من‌کارت به صورت روزانه

آل‌شیخ ادامه داد: از سویی دیگر در زمینه‌هایی چون نظام پرداخت اقداماتی در راستای هوشمندسازی انجام شده است، برای نمونه استفاده از من‌کارت که نفوذ بالایی در شهر داشته و روزانه یک میلیون و دو هزار تراکنش از طریق آن انجام می‌شود برای اتوبوس، مترو، بی‌آرتی و تاکسی‌ها قابل استفاده است. درواقع از مجموع 12 هزار تاکسی موجود در شهر 2 هزار تاکسی مجهز به سیستم پرداخت از طریق من‌کارت شده‌اند. نکته اینجاست که استفاده از من‌کارت در دستگاه‌های گوناگونی چون دستگاه‌های خودپرداز برای خریدهای خورد نیز قابل استفاده است.

معاون برنامه‌ریزی منابع انسانی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: مزیت استفاده از کارت‌هایی چون من‌کارت در کشورهای دیگر برای فعالیت‌های گوناگون یا خرید است؛ چراکه تراکنش برعهده شهروند است. بنابراین استفاده از کیف‌های پول الکترونیکی برای شهروندان مقرون به صرفه است. از آنجا که در ایران هزینه تراکنش برعهده بانک است، جای توجیه زیادی برای استفاده از کارت‌های جایگزین وجود ندارد، اما یکی از مزیت‌های استفاده از کارت‌های جایگزینی چون من‌کارت کاهش زمان پرداخت است.

اپراتور همره اول فاقد سیستم NFC برای من‌کارت‌های الکترونیکی است

وی با بیان اینکه «من‌کارت در مکان‌هایی که ازدحام جمعیت وجود دارد قابل‌ قبول‌تر و موجه‌تر به لحاظ زمانی است» تشریح کرد: در گوشی‌هایی که سیستم NFC داشته باشند بهره‌مندی از من‌کارت الکترونیک وجود دارد. متأسفانه اپراتور همراه اول فاقد این تکنولوژی است و تنها ایرانسل این امکان را دارد. در مناقصه‌ای که هفته گذشته برای کیف پول شهروندی برگزار شد، امکانی در نظر گرفته شده است اینکه سیستم  کیو.آر روی کیف پول‌ها بدون نیاز به NFC اعمال شود تا پرداختی‌ها با موبایل انجام گردد. 

آل شیخ تصریح کرد: درواقع برنده مناقصه کیف پول متعهد، است تا کیو.آر را برای همه مجموعه‌هایی که امکان پرداخت بخواهند ایجاد کند. نکته مهم اینجاست که تنوع پرداخت در مشهد بیشترین تنوع پرداخت در کشور است و به روش‌های گوناگون پرداخت انجام می‌شود. تلاش ما در تنوع پرداخت این است تا زائری که به شهر مشهد می‌آید نیازی نداشته باشد تا من‌کارت را خریداری کند و بتواند با موبایل یا کیف پولی که در تلفن همراه خود دارد، پرداخت‌ها را انجام دهد.
       
معاون برنامه‌ریزی منابع انسانی شهرداری مشهد ادامه داد: مجموعه شهرداری 142 سرویس تعاملی را به مردم ارائه می‌دهد که مردم برای آن به شهرداری مراجعه می‌کنند برای نمونه ارائه پروانه پربسامدترین آن است. در مباحث شهرسازی 12 هزار مورد مراجعه مردمی به صورت سالانه به شهرداری داریم. در این راستا  از اقدامات خوبی که صورت گرفته این است که پروانه مجاز برای ساخت‌وسازها در مدت زمان 48 ساعت صادر شود. درواقع یک پروژه بسیار بزرگ از آذرماه سال گذشته در مجموع مدیریت شهری کار شد که سنجش زمان‌های پاسخگویی به نظام ساختاری پروانه‌ها است. هم‌اکنون شهروندان می‌توانند هر گونه استعلامی را به صورت اتوماسیون و به شکل برنامه اینترنتی با مراجعه به سامانه شهرداری دریافت کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: