• پنجشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-3490-5
  • خبرنگار : 15087
  • منبع خبر : ----

فرماندار قوچان مطرح کرد؛

لزوم ایجاد مجتمع ارائه محصولات تولیدی برای تکمیل زنجیره تولید

فرماندار شهرستان قوچان گفت:در ارزیابی انجام شده حوزه گردشگری و بوم گردی در هفت روستای شاخص می‌توان امکانات بوم گردی فراهم کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا قامتی امروز پنجم مهرماه جلسه شورای اداری شهرستان قوچان با حضور سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، حبیب الله آسوده مدیر‌کل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی دستجردی امام جمعه قوچان و هادی شوشتری نماینده قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین که محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، خشکسالی‌های اخیر در شهرستان قوچان و اقتصاد متکی به کشاورزی را یکی از دلایل مهم بیکاری در این شهرستان دانست و اظهار کرد: شهرستان قوچان علی‌رغم اینکه در سه سال گذشته بیشترین جذب اعتبار در حوزه اشتغال را داشته و رتبه یک را کسب  کرده است اما همچنان ضریب بیکاری در این شهرستان از همه شهرستان های 28 گانه بیشتر است و از همین رو تاکیدات جدی ما در بحث اشتغال است.

وی با اشاره به لزوم استفاده از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری و ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی و ایجاد اشتغال تصریح کرد: در ارزیابی انجام شده حوزه گردشگری و بوم گردی در هفت روستای شاخص می توان امکانات بوم گردی را فراهم کرد.

وی با اشاره به کسب مقام برتر غرفه شهرستان قوچان در نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری مشهد گفت: در بحث صنابع دستی غالب  شاغلان روستایی به ویژه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی در حوزه صنایع دستی به ویژه در حوزه گلیم بافی موفق بوده‌اند اما بزرگترین مشکل عرضه صنایع دستی است. محصولات به خوبی و ارزان قیمت تولید می‌شود اما رابطه بین تولید و فروش را نداریم.

فرماندار شهرستان قوچان اضافه کرد: با جلسه‌ای که با شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر قوچان برگزار شد توافقی صورت گرفت که براساس آن و با توجه به حجم بسیار زیاد تردد خودروها در مسیر به سمت مشهد مقدس در مبادی ورودی شهرستان قوچان مجتمع ارائه محصولات تولیدی به شکل مشارکتی با شهرداری اجرا شود و با ارائه محصولات گام بزرگی برداشته می‌شود با این عمل در گام نخست 150 اشتغال به صورت مستقیم ایجاد می‌شود و غالب افراد تحت پوشش روستایی را در برمی‌گیرد.

برخی از بازاریان ناخوداگاه به سمت و سوی دشمن می روند 

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی دستجردی امام جمعه قوچان با اشاره به نقش رسانه در کاهش اضطراب مردم و خنثی شدن نقشه دشمنان، عنوان کرد: در حال حاضر جنگ رسانه جدی در دنیا علیه ایران آغاز شده و می‌خواهد این جنگ را توآمان با جنگ اقتصادی ادامه بدهند تا به خواسته های خود برسند. در این جنگ نیروها باید پا به کار باشند اما برخی کسبه متأسفانه ناخوداگاه به سمت و سویی می روند که دشمن هدایت می‌کند.

وی با اشاره به عملکرد قابل قبول کمیته امداد شهرستان قوچان در بخش اشتغال گفت: سه پدیده طبیعی در شهرستان قوچان می‌تواند موجب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال شود. شهرستان قوچان دارای زمین‌های بسیار حاصل خیز است  و کشاورزی قوچان در منطقه سرآمد است.

دستجردی افزود: همچنین در بخش دامداری  تولید محصولات دامی در کشور حرفی برای گفتن دارد و محصولات دامی اینجا ارزان‌تر از جاهای دیگه عرضه می‌شود و نکته سوم هوای خوب قوچان می‌تواند در حوزه گردشگری نقش موثری داشته باشد.

ایجاد 4500 طرح اشتغال و توانمند سازی در شهرستان قوچان 

مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان قوچان، حسن دهقانی امیر آباد نیز با بیان این نکته که کمیته امداد امام(ره) به عنوان بزرگترین نهاد حمایتی کشور در طول 40 سال عمر پربرکت انقلاب اسلامی توانسته خدمات قابل توجهی در سطح کشور  ارائه دهد، عنوان کرد کمیته امداد امام خمینی 6867 خانوار قوچانی را تحت پوشش قرار داده است که این میزان 6درصد جمعیت شهرستان را شامل می‌شود  و از این تعداد 3589 خانوار سرپرست  زن با 54 درصد و 3278 خانوار 46 با درصد سرپرست مرد هستند. همچنین 907 دانش اموز، 125 دانشجو و 366 ایتام از خدمات این نهاد بهره می‌برند.

وی با تاکید بر بحث توانمندسازی و تولید اشتغال، اظهارکرد: تاکنون در قوچان 4500 طرح اشتغال سازی ایجاد شده و درحال حاضر 2000 طرح فعال و تحت نظارت است و به صورت میانین سالیانه 350 طرح ایجاد شده است.

دهقانی با اشاره به ایجاد 420 طرح به مبلغ 52 میلیارد ريال در سال 96 گفت: در 6 ماهه نخست امسال 154طرح با اعتبار 25 میلیارد ريال ایجاد شده و در این زمینه رتبه یک استان را کسب کردیم.

مدیر کمیته امداد امام خمینی شهرستان قوچان اضافه کرد: در مباحث توانمند سازی فکری، فرهنگی، عقیدتی و قرانی 450  قرآن آموز فعال از مددجویان در رشته‌های مختلف قرانی فعالیت دارند و در سال 95 رتبه یک استان را مددجویان تحت پوشش شهرستان کسب کردند و در سال‌های 96 و 97 در مسابقات قرانی استانی سه رتبه از ده رتبه برتر استانی و یک رتبه برتر کشوری را مددجویان کمیته امداد شهرستان قوچان کسب کردند.

وی در ادامه تصریح کرد: در مباحث انفاق و مشارکت‌های مردمی صدقات و ذکوات خوشبختانه مردم فهیم و ولایتمدار شهرستان قوچان به نهاد کمیته امداد امام خمینی(ره)  توجه ویژه‌ای دارند و با کمک خیرین و نیکوکاران در شهرستان قوچان در بحث صدقات و ذکات و در تمام مراسمات ملی در بحث انفاق و نیکوکاری در چند سال اخیر رتبه اول تا سوم استان را داریم.

لزوم ایجاد مجتمع کشت و صنعت در شهرستان قوچان 

در ادامه نماینده قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی، هادی شوشتری مهمترین مباحث اجتماعی و فرهنگی جامعه را مباحث مرتبط با اشتغال و بیکاری دانست و عنوان کرد: جامعه هدف کمیته امداد جامعه خاصی است و در ابتدای سال 96 براساس پایش عملکرد کمیته امداد مجموعا 5 میلیارد تومان به 420 خانوار تسهیلات پرداخت شده است‌. اما براساس هدف‌گذاری صورت گرفته برای ایجاد اشتغال به افزایش صد درصدی  تسهیلات نیاز است.

وی با اشاره به جذب 25 میلیارد ريال تسهیلات اشتغال در نیمه نخست سال جاری تصریح کرد: با فرض ادامه همین منوال در نیمه دوم سال عملکرد ما مشابه سال گذشته خواهد بود که خواسته ما افزایش صد درصدی تسهیلات و اعتبارات در این زمینه است.

شوشتری با اشاره به بافت و ساختار اقتصادی شهرستان قوچان برمبنای بخش کشاورزی و دام و نیز با توجه به مطالعات انجام شده لزوم ایجاد یک مجتمع کشت و صنعت در شهرستان قوچان را خواستار شد و گفت: شهرستان قوچان به لحاظ نزدیکی به مشهد و داشتن گمرکات از ظرفیت خوبی برخوردار است و یکی از نقاط برند درکشور در زمینه لبنیات و دام و کشاورزی است که اگر در این زمینه هم اقدامات لازم صورت گیرد میتواند به مباحث اشتغال کمک کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: