• شنبه ۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-2887-5
  • خبرنگار : 15276
  • منبع خبر : ----

/در دایره هنر هفتم/

یک جامعه‌شناس:
«مغزهای کوچک زنگ زده» ترسیم دقیقی از حاشیه‌نشینی ندارد

یک جامعه‌شناس گفت: در  فیلم سینمایی «مغزهای کوچک زنگ زده» ترسیم عینی و دقیقی از حاشیه‌نشینی وجود ندارد. 
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجید فولادیان در نشست نمایش و تحلیل فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» که در محل پردیس سینمایی گلشن برگزار شد، عنوان کرد: فضای اجتماعی در ایران به قدری تیر و تار است که وقتی یک فیلم‌ساز به عنوان کنش‌گر اجتماعی به دنبال سوژه‌ها به همان سمت تیره و تار کشیده می‌شود. 
 
وی افزود: در سکانس اول فیلم سینمایی «مغزهای کوچک زنگ زده» تصویری که از حاشیه شهر نمایش داده شده، تصویری بسیار نزدیک به واقعیت است. اگر بخواهیم مناطق حاشیه شهرها را تشریح کنیم، با وضعیت بسیار آشفته‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند و در این فیلم این آشفتگی‌ها به خوبی به نمایش درآمده است. 
 
این جامعه‌شناس بیان کرد: در این فیلم به چرایی حاشیه‌نشینی، چگونگی آن، ترسیم عینی و دقیق از آن اشاره نشده است، بلکه به چند مفهوم بدیهی از جمله غیرت و ناموس که در دیگر خانواده‌ها هم دیده می‌شود اشاره شده است. 
 
فولادیان اظهار کرد: مردم اهل سنت نسبت به شیعیان کمتر به سمت مدرن شدن پیش رفته‌اند و در جامعه سنتی‌تری زندگی می‌کنند، ویژگی‌های هویتی آن‌ها در مسائلی مانند ناموس و دین‌داری متفاوت است. این تفاوت باید درک شود و نباید به حساب عقب‌ماندگی گذاشته شود. 
 
وی ادامه داد: بعد از مدرن شدن جوامع، مفاهیمی مانند غیرت و ناموس دست‌خوش تغییر می‌شود و هرچه جامعه سنتی‌تر باشد این مفاهیم قوی‌تر هستند. 
 
در ادامه این نشست، حسن رضایی یک جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: قصد تعدادی از فیلم‌سازان نشان دادن دغدغه‌هایی فراتر از فیلم‌سازی است و در فیلم سینمایی «مغزهای کوچک زنگ زده» فیلم‌ساز قصد نشان دادن چنین موضوعی را داشته اما در این زمینه چندان موفق نبوده است. 
 
وی بیان کرد: اکنون در سینمای ایران مسابقه نشان دادن بدبختی برگزار شده است و در فیلم‌هایی که امروز ساخته می‌شود، هرچه شخصیت‌ها بدبخت‌تر باشند، مخاطب بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. 

رضایی گفت: نشان دادن این مشکلات اجتماعی در بعضی فیلم‌هایی مانند «ابد و یک روز» موفق بوده اما در بعضی موارد به‌صورت فکاهی و اغراق‌آمیز در می‌آید. فیلم سینمایی «مغزهای کوچک زنگ زده» مجموعه‌ای از داستان‌ها، فیلم‌ها و مضمون‌هایی است که در گذشته با آن‌ها آشنا بوده‌ایم است. 
 
این جامعه‌شناس اظهار کرد: ترکیب کردن تمام این مشکلات در کنار هم به نوعی فضای اساطیری بوجود آورده است. زمانی که فیلم‌هایی با این مضامین ساخته می‌شود، نشان می‌دهد که بخشی از مردم ایران را افرادی با چنین طبقه اجتماعی تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: